Logopēdiskās nodarbības ziemā. Logopēdijas nodarbība "ziema"

Logopēdiskās nodarbības par tēmu “Ziemas ziema” kopsavilkums.

Mērķis: valodas leksisko un gramatisko līdzekļu veidošana.

Koriģējošais izglītības uzdevums:ideju konsolidācija par ziemu un tās pazīmēm. Vārdnīcas precizēšana, paplašināšana un aktivizēšana par tēmu “Ziema”(ziema, sniegs, sniegpārsla, pārslas, graudi, putenis, putenis, dreifējošs sniegs, sniegputenis, ledus, sniegputenis, raksts; auksts, balts, pūkains, sniegots, sals, stiprs, izsalcis", sasalst, pārklāj, izkrīt, gaudo, slaucīt, pabarot, apkaisīt).Stiprināt spēju atlasīt viendabīgas definīcijas, konstruēt gramatiski pareizus teikumus un veidot lietvārdus ar deminutīvām sufiksiem vienskaitlī.

Koriģējošais un attīstošais uzdevums:dzirdes un vizuālās uzmanības, domāšanas, runas elpošanas, smalkās un rupjās motorikas, radošās iztēles, runas koordinācijas ar kustību, dialogiskas runas attīstība.

Korekcijas un izglītojošs uzdevums:sadarbības prasmju veidošana, savstarpēja sapratne, laba griba, neatkarība. Mīlestības un cieņas pret dabu veicināšana.

Aprīkojums. Rotaļlieta Sniegavīrs, vēstule, sižeta attēli par tēmu “Ziema”, magnetofons, P. I. Čaikovska lugas “Ziemas rīts” kasetes ieraksts, atsevišķas krāsainas lapas, balta guaša, krāsas, eglīte, papīra sniegpārsliņas.

Priekšdarbs. Pastaiga parkā, vērojot ziemas pārmaiņas dabā. Mācāmies dzejoļus par ziemu. Bērnu iepazīstināšana ar sakāmvārdiem un teicieniem par ziemu. Sniegavīra modelēšana un dekorēšana uz vietas.

izkopt mīlestību pret dzejas vārdu un dabu.

Nodarbības gaita

1. Organizatoriskais moments. Tiek atskaņots audio ieraksts “Ziemas rīts”. Sniegavīrs nāk ciemos un atnes vēstuli.

Logopēds: Puiši, atveram vēstuli un izlasīsim to. Vēstulē ir mīklas.

Tas, kurš uzminēs manas mīklas, apsēdīsies:

Dīvaina zvaigzne Cik smieklīgs cilvēks

Nokrita no debesīm Vai esat nonācis 21. gadsimtā?

Man uz delnas ir burkāns, deguns, rokā slota,

Viņa apgūlās un pazuda. Baidās no saules un karstuma.

(sniegpārsla) (sniegavīrs)

Neredzamais mākslinieks ir caurspīdīgs kā stikls

Pastaiga pa pilsētu: jūs nevarat to ievietot logā.

Izgaismos vaigus visiem, (ledus)

Visiem deguns būs saspiests.

(sasalšana)

Auksts laiks iestājies, Viņš lido baltā ganāmpulkā,

Ūdens ir pārvērties ledū un dzirkstī lidojot.

Garausu pelēkais zaķis Viņš kūst kā vēsa zvaigzne

Pārvērsās par baltu zaķi. Uz plaukstas un mutē.

Lācis pārstāja rēkt - (snieg)

Mežā lācis gulēja ziemas miegā.

Kas lai saka, kas zina

Kad tas notiek?

(ziema)

Logopēds. Puiši, kāds tagad ir gada laiks?

Bērni. Ziema.

2. Ziņot par nodarbības tēmu.

Logopēds . Ko jūs, puiši, domājat, par ko mēs stundās runāsim?

Bērni. Šodien klasē runāsim par ziemu.

Logopēds. Kas atrodas apkārt?

Bērni. Visapkārt ir sniegs.

Logopēds. Kas ir uz upes?

Bērni. Ledus uz upes.

Logopēds. Kas ir uz ielas? Kāpēc ir auksts?

Bērni. Ārā ir sals.

3. Mīmikas vingrinājumi

Lai paustu savu stāvokli un noskaņojumu dažādos ziemas laikos: priecājamies par pirmo sniegu, drebam no aukstā vēja, esam līdz kaulam nodrebuši salnā, ledainā laikā. Nododiet Ziemassvētku vecīša dusmīgo intonāciju.

Ziemassvētku vecītis gulēja gultā,

Viņš piecēlās, džinkstēdams lāstekas: -

Kur jūs esat, puteņi un puteņi?

Kāpēc tu mani nepamodini?

Izsakiet ziemas noskaņojumu un rīcību ar sejas izteiksmēm, žestiem un kustībām.

Tā burve ziema ietērpa kokus un krūmus baltās drēbēs un nokaisīja zemi ar dzirkstelēm un sudrabu.

Bet dusmīgā Ziema vecā sieviete sasaldēja putnus, cilvēkus un dzīvniekus, saistīja upes ar ledu utt.

Vingrinājumi vaigiem un lūpām

Sniegavīri priecājas par sniegu un salu.Izpūtiet vaigus. Jautra izteiksme acīs.

Skumji sniegavīri pavasarī.Pārvietojiet lūpu kaktiņus uz leju. Nodod skumju skatienu.

Mēles vingrinājumi

Lāsteka. Izvelciet "aso" mēli no mutes, cik vien iespējams, un turiet to šajā pozīcijā (skaitot līdz "seši līdz astoņi").

Ledus ragavas. Pagatavojiet mēli "tasi".

Slaids nolaišanai.Atveriet muti, nolaidiet mēli aiz apakšējiem zobiem un salieciet mēles aizmuguri “kalna” formā.

Ragavas. Mute ir vaļā, lūpas smaidā. Mēles sānu malas cieši piespiediet pret augšējiem molāriem, nolieciet muguru uz leju, un gals ir brīvs. Pārvietojieties uz priekšu un atpakaļ, mēles sānu malām vajadzētu slīdēt pāri molāriem. Pārliecinieties, ka apakšžoklis nekustas un lūpas nepieskaras zobiem.

Viesuļvētras vējš atver un aizver logu.Mute ir aizvērta. Mēle karājās no mutes. Paceliet un nolaidiet mēles galu.

Sniega vētra. Vecs, sirms, ar ledainu nūju, Vjuga klīst kā Baba Jaga. Putenis gaudo: "Z-z-z-z-z." (Ar pastiprinātu skaņu.) Mežs stenēja no puteņa: "M-mm-mm-mm-mm." (Klusi, augstā balsī.) Ozoli smagi vaid: "M-mm-mm-mm-mm." (Skaļi, pusbalsī.) Bērzi vaid: "M-mm-mm-mm-mm." (Klusi, augstā balsī.) Egles čaukst: “Š-š-p: sh-hi-hi." Putenis norimst: "S-s-s-s-s."

5. Didaktiskā spēle "Nosauciet pēc iespējas vairāk skaistu vārdu."

Bērni atbild uz jautājumiem: kurš, kurš? Kurš?

Kāds ārā laiks? – sniegots, auksts, sals.

Kāds sniegs? – pūkains, balts, viegls, mīksts, sudrabots, lipīgs.

Kādas ir debesis? – duļķains, pelēks, zils.

Kāda diena? – sals, īss, ziemīgs, auksts.

Kas tas par vēju? – spēcīga, auksta, dzeloņaina.

6. Pirkstu vingrošana “Mēs devāmies pastaigā pa pagalmu.”

Viens, divi, trīs, četri, pieci, salieciet pirkstus pa vienam.

Mēs devāmies pastaigā pa pagalmu. Viņi staigā gar galdu un norāda. un vidēji pirksts

Viņi veidoja sniega sievieti, ar divām plaukstām “izveidoja” kamolu.

Viņi baroja putnus ar drumstalām un ar visiem pirkstiem “sasmalcināja” maizi.

Tad mēs braucām lejā no kalna, Viņi deva dekrētu. pirksts uz plaukstas.

Un viņi arī gulēja sniegā. Plaukstas tiek novietotas uz galda vienā un otrā pusē.

Mājās visi ieradās sniegā. Viņi nokrata plaukstas.

Paēdām zupu un devāmies gulēt. Viņi “ēd” zupu ar karoti.

7. Didaktiskā spēle “Ar ko atšķiras sniegavīri?”

Logopēds. Ko var pagatavot no sniega?

Bērni. Sniega sieviete, sniegavīrs.

Logopēds. Uz tāfeles ir attēli ar uzzīmētiem diviem sniegavīriem.

Ar ko šie sniegavīri atšķiras?

Bērni nosauc atšķirības.

8. Didaktiskais vingrinājums “Pabeidz teikumu”.

Mēs nolēmām uzbūvēt sniegavīru.

Mēs savam (sniegavīram) piestiprinājām burkāna degunu.

Parādījām savu (sniegavīru) kaimiņiem.

Mēs spēlējāmies ar (sniegavīru).

Mēs runājām par (sniegavīru).

9. Spēle “Nosauc laipni” ar sniegu.

Ir pienācis laiks spēlēt sniegā. Es nosaukšu vārdu, un jūs par to runāsiet sirsnīgi.

Sniega-sniegpika Lāsteka - lāsteka

Sals - sals Koks - koks

Vēja vējš Kalns-kalns

Ledus ledus, ledus gabals Kamanas-kamanas

Auksts-vēsums

Ziema - ziema

10. Fiziskie vingrinājumi (ar runas pavadījums ar kustībām).

"Kā sniegs kalnā, sniegs"

(Paceliet rokas līdz vārdiem "sniegs", "sniegs"),

Un zem kalna - sniegs, sniegs,

(Nolaidiet rokas.)

Un uz koka ir sniegs, sniegs.

(Savienojiet plaukstas virs galvas "mājā")

Un zem koka ir sniegs, sniegs.

(Nolaidiet rokas.)

11. Didaktiskā spēle “Maģiskās sniegpārslas”.

Logopēds. Puiši, paskatieties, pie koka karājas sniegpārslas. Katram jāizvēlas sev tīkamā sniegpārsla un jāskatās, cik punktu uz tās ir. Cik punktu ir uz sniegpārsliņas, tik daudz vārdu būs tavā teikumā.

Logopēde aicina bērnus izvēlēties vienu sniegpārsliņu.

Logopēds. Cik vārdu būs teikumā?

Bērni. Divi vārdi.

Logopēds. Izveidojiet divu vārdu teikumu, izmantojot šo vārdu sniegs.

Bērni. Snieg.

Logopēds : "Cik punktu jums ir?"

Bērni. Trīs punktiņi.

Logopēds. Cik vārdu tagad būs teikumā?

Bērni. Trīs vārdi.

Logopēds. Izveidojiet trīs vārdu teikumu, izmantojot šo vārdu sniegpārsla.

Bērni nāk klajā ar priekšlikumu.

Logopēds. Cik vārdu tagad būs teikumā?

Bērni. Teikā būs četri vārdi.

Logopēds. Izveidojiet četru vārdu teikumu, izmantojot šo vārdu slidkalniņš.

Bērni nāk klajā ar ieteikumiem.

Bērni brauc lejā pa slidkalniņu.

utt. mainot vārdus.

12. Didaktiskā spēle “Uzzīmēsim un izkrāsosim sniegavīru”.

Logopēds. Katram bērnam tiek izdalītas krāsainas albumu lapas un balta guaša. Uzzīmējiet un krāsojiet savu sniegavīru.

13. Nodarbības kopsavilkums. Bērnu aktivitāšu novērtējums.

Par kuru gada laiku mēs runājām klasē?

Bērni. Mēs runājām par ziemu.

Logopēds. Kas tev patika nodarbībā?

Bērnu individuālās atbildes.


Natālija Pahomova
Logopēdiskā nodarbība par leksisko tēmu “Ziema” vecākās grupas bērniem ar ODD.

anotācija: apakšgrupas logopēdiskās nodarbības par tēmu« Ziema» , Priekš bērni 5-6 gadus veci ar OHP vērsta uz attīstību leksika-valodas gramatiskie līdzekļi, dialogiskās runas attīstība, garīgo procesu veidošana, izmantojot izglītojošas spēles un vingrinājumus vispārējo un smalko motoriku attīstīšanai. Klase ietver attīstošus uzdevumus, izmantojot vizuālo materiālu un multimediju aprīkojumu.

Programmas saturs:

Uzlabot prasmi vadīt sagatavotu dialogu (saruna);

Iemācīties atpazīt objektu pazīmes un darbības;

Precizējiet uzskatus bērni par pamatkrāsām

Uzziniet bērniem dažas vārdu veidošanas metodes;

Paplašiniet savas prasmes dažādu veidu teikumu veidošanā

Mērķis: paplašiniet un aktivizējiet savu vārdu krājumu temats« Ziema» , attīstīties leksika-gramatiskā struktūra un dialogiskā runa.

Uzdevumi:

Labošanas un audzināšanas. Ideju nostiprināšana par ziemu un tās pazīmēm. Vārdu krājuma precizēšana, paplašināšana un aktivizēšana saskaņā ar temats« Ziema» . Uzlabojums leksika- gramatiskā struktūra runas: iemācīties izcelt objektu nosaukumus, darbības, zīmes; mācīties bērniem dažas vārdu veidošanas metodes (dalībvārdu veidošana). Prasmju attīstība vārdu zilbiskā analīze(vārdu sadalīšana zilbēs). Zināšanu nostiprināšana par piedāvājumu.

Koriģējoša un attīstoša. Attīstīt dialogisku runu, paplašināt prasmi konstruēt dažāda veida teikumus, iemācīties lietot prievārdus "ieslēgts, ar, iekšā", kas norāda objektu telpisko izvietojumu, kombinācijā ar atbilstošām lietvārdu gadījuma formām. Uzlabot vārdu zilbju struktūra. Iemācieties izvēlēties sinonīmus un pareizāk un precīzāk izteikt savas domas. Attīstīt vizuālo uzmanību, loģisko domāšanu, smalko un rupjo motoriku, runas koordināciju ar kustībām.

Labošanas un audzināšanas. Sadarbības prasmju veidošana, savstarpēja sapratne, laba griba, neatkarība, iniciatīva, atbildība. Mīlestības un cieņas pret dabu veicināšana.

Metodes: verbāls, vizuāls.

Paņēmieni: emocionālā interese, mīklas, individuāla pieeja, verbāls iedrošinājums, Bērnu formas un veidi aktivitātes: spēlējošs, komunikabls.

Priekšdarbi. Pastaiga, vērojot ziemas pārmaiņas dabā. Vingrinājuma apgūšana "Sniegavīrs" un pirkstu vingrošana "Sniega bumba". Vivaldi darbu klausīšanās un pārrunāšana ar mūzikas vadītāju "Gadalaiki. Ziema» .

Veselības taupīšana tehnoloģijas: fiziskā audzināšana, pirkstu vingrošana.

Dekors. S. Vohrinceva Pasaule mums apkārt. Ziema. Didaktiskais materiāls, aploksnes ar teikumu diagrammām.

Valsts īstenošana prasībām: izglītības integrācija reģionos: "Mūzika", "Komunikācija", "Lasīt daiļliteratūru", "Izziņa", "Veselība".

Izglītības resursi:

Nishcheva N.V. Piezīmes apakšgrupu logopēdiskās nodarbības bērnudārza vecākajā grupā bērniem ar speciālo vajadzību attīstību. - SPb.: BĒRNU PRESE 2007.- 704 lpp.

Borisenko M. G. Lukina N. A. Ziema, ziemas prieki. - Sanktpēterburga: Paritāte, 2005. (Sērija "Gramatika spēlēs un attēlos").

« Runas terapija darbs ar III runas attīstības līmeņa bērniem. Autori: T. B. Filičeva, G. V. Čirkina.

Konovaļenko S.V. Konovaļenko V.V. Frontālais logopēdiskās nodarbības par leksikas-sematiskām tēmām« Ziema» Priekš bērniem ar ONR izdevumu GNOM un D 2005.

Koriģējošs runas terapija darbs ar 5-7 gadus veciem bērniem, bloku tematiskais plānojums / autore sos E. F. Kurmaeva. - Volgograda: Skolotājs 2012. gads

Organizēto audzināšanas un audzināšanas pasākumu scenārijs

I Organizatoriskais moments: Vivaldi mūzika skan "Gadalaiki. Ziema» , klausoties fragmentu no darba.

Logopēds: Puiši, vai esat klausījušies skaņdarbu?Kādam gada laikam tas atgādina?

Bērni: Izskatās pēc ziemas.

Logopēds: Tieši tā ziema ir atnākusi pie mums.

II Ievads tēmā: saruna par ziemas pazīmēm.

Logopēds: Puiši, kā mēs zinām, kas mums ir nācis? ziema?

Bērni:

Ārā ir nežēlīgi auksts.

Ārā uzsniga balts pūkains sniegs.

No māju jumtiem karājas lāstekas

Ārā pūš spēcīga sniega vētra.

Nakts ir garāka un diena īsāka.

Saule spīd, bet nav silti.

Uz ceļa ir ledus.

Uz ceļa ir sniegs.

III Galvenā daļa

1. Mīklas

*Mākslinieks ir neredzams

Pastaiga pa pilsētu

Nokaitēs visiem vaigus

Viņš visiem aizspiedīs degunu.

Un naktī, kamēr es gulēju,

Nāca ar burvju otu

un uzgleznoti uz loga

Dzirkstošās lapas

(sasalšana)

*Nav roku, nav kāju

Un viņš prot zīmēt

(sasalšana)

* Dīvaina zvaigzne

nokrita no debesīm

manā plaukstā

Viņa apgūlās un pazuda

(sniegpārsla)

* Cik smieklīgs cilvēks

Iekļuva 21. gadsimtā

Burkāns - deguns rokas slotā

Baidās no saules un karstuma.

(sniegavīrs)

* Tas aug otrādi

Tas aug nevis vasarā, bet ziemā

Saule viņu ceps

Viņa raudās un mirs

(lāsteka)

* Es metos kā lode priekšā,

Tikai ledus plīst

Ļaujiet gaismām mirgot

Kas mani nes?

(slidas).

*Lukerya izkaisīja sudraba spalvas.

Es sagriezu slaucīšanu -

Iela kļuva balta

(putenis)

*Stāvēja visu vasaru

Bija gaidāma ziema.

Laiks ir pienācis -

Mēs steidzāmies lejā no kalna

(ragavas)

*Viņi mani neaudzināja - viņi izgatavoja mani no sniega

Deguna vietā veikli tika ievietots burkāns,

acis ir ogles, un lūpas ir kuces.

Auksts, liels. Kas es esmu?

(Sniega sieviete)

2. Priekšlikumu izteikšana, pamatojoties uz sižeta attēliem par tēmu "Ziemas prieki" un priekšlikumu diagrammu izkārtošana. 2. pielikums

Logopēds: Puiši, paskatieties uz tablo, tur ir mājienu bildes, kurās redzamas ziemas aktivitātes. Pastāsti man, kā bērni var izklaidēties ziemas sezonā? Izveidojiet savus teikumus un ievietojiet teikumu diagrammas.

Bērni:

Bērni ar ragaviņām brauca lejā no kalna.

Bērni slido.

Bērnu slēpošana un snovbords.

Bērni spēlējas sniegā.

Bērni veido sniegavīru un sniega sievieti.

Bērni būvē sniega cietoksni.

Bērni novāc sniegu.

Bērni ziemā baro putnus.

Bērni spēlē hokeju.

3. Spēle "Atrast atšķirības" "Uz slidotavu". 1.pielikums (prezentācijas 9. slaids)

Logopēds: Puiši, skatieties šos divus attēlus un atrodiet 9 atšķirības

Bērni:

1. Meitenei uz rokas tika aproce

2. Puisim dzeltenajā jakā ir dažādu krāsu slidas.

3. Puika dzeltenajā jakā atlaida roku.

4. Meitenei rozā jakā ir viena strīpa.

5. Meitene zaļajā jakā ir pazaudējusi zilo cepurīti.

6. Hokejisti samainījās vietām.

7. Zēns pazaudēja hokeja nūju.

8. Bērni brauc pa pāriem.

9. Meitene nokrita pa kreisi.

Tagad spēlēsim tālruņa spēli, puiši, sagatavojiet plaukstas.

4. Spēle vārdu dalīšanas zilbēs "Telefons"

Sniegs, sniega bumba, sniega-zhin-ka, snow-go-vik, Snow-gu-roch-ka, sniega svars. Kāda ir visu vārdu kopīgā daļa? (Sniegs)

5. Spēle "Nosauciet vārdu kopīgo daļu".

Logopēds: ziema, ziemas guļas, zivju dzenītis. Bērni: (Ziema)

Logopēds: Auksts, atdzesēts, auksts, ledusskapis. Bērni: (Auksts)

Logopēds: Frost, salts, salts, salts, salts, salts. Bērni: (Sasaldēšana)

Logopēds: Ledus, ledus, ledus, ledus, ledājs, sasalst.

Bērni: (Ledus)

6. Fiziskās audzināšanas minūte

Vingrinājums "Sniegavīrs".

Nāc, draugs, esi drosmīgs, draugs,

Viņi iet pa apli, izliekoties, ka ripina sev priekšā sniega piku.

Ripini savu sniega pika sniegā. Tas pārvērtīsies par biezu kamolu "Zīmējums" izveidojiet lielu apli ar rokām.

Un kamols kļūs par sniegavīru.

"Zīmējums" sniegavīrs no trim kamoliem.

Viņa smaids ir tik gaišs!

Viņi plati smaida.

Divas acis, cepure, deguns, slota.

Viņi rāda acis, aizsedz galvu ar plaukstu, pieskaras degunam, stāv taisni, it kā turētu iedomātu slotu.

Bet saule būs nedaudz karsta

Viņi tup lēnām.

Diemžēl! - un sniegavīra nav.

Viņi paceļ rokas un parausta plecus. V. Egorovs

Pirkstu vingrošana "Sniega bumba"

Viens, divi, trīs, četri - salieciet pirkstus, sākot ar īkšķi

Mēs ar jums izveidojām sniega piku — viņi to veido, mainot plaukstu stāvokli

Apaļš, stiprs, ļoti gluds - Parādi apli, saspied plaukstas kopā, glāsti ar vienu plaukstu

Un nepavisam ne saldi - Viņi draud ar pirkstu

Mēs jūs vienreiz pacelsim

Divi - noķersim

Trīs - nometīsim

Un mēs to salauzīsim

Puiši, tagad padomāsim un pastāstīsim man.

7. Spēle "Izvēlieties zīmi" Prezentācijas slaids 10.-12

Sniegs (kuru)- balts, pūkains, mīksts, tīrs.

Saldēšana (kuru)- stiprs, dusmīgs, stiprs, vājš.

ziema(kuru)- auksts, sals, sniegots, jautrs.

8. Spēle "Izvēlieties darbību" Prezentācijas slaids 13.-14

Sniegs (ko viņš dara)- staigā, krīt, griežas, melo, čīkst.

Saldēšana (ko dara sals)- saspiež, plaisā, kož, velk.

9. Spēle "Izveido zīmi" Prezentācijas 15. slaids

sniegs spīd saulē (tas nozīmē, kāds viņš ir) sniegs spīd saulē,

sniegs mirdz saulē - sniegs mirdz saulē,

sniegs dzirkstošs zem saules stariem - sniegs dzirkstošs zem saules stariem,

sniegs gurkst zem kājām - sniegs gurkst zem kājām,

sniegs čīkst zem kājām - sniegs čīkst zem kājām,

sniegs krīt uz zemes - sniegs krīt uz zemes,

sniegs virpuļo gaisā - sniegs virpuļo gaisā.

10. Spēle "Saki citādi"

sniegputenis - putenis, putenis, putenis, vētra, putenis, putenis.

aukstums - aukstums, frigiditāte, sals.

sastingt - atdzist, sastingt, kļūt sastindzis, trīcēt no aukstuma, sastingt, sastingt.

IV. Beigu daļa. Atspulgs.

Nodarbības kopsavilkums vecākajā grupā par leksisko tēmu “Ziema”

(Pirmais studiju gads)


Korekcijas izglītības mērķi: Precizēt un paplašināt savu izpratni par ziemu un tās pazīmēm.

Precizējiet un aktivizējiet vārdu krājumu par tēmu, iemācieties atbildēt uz jautājumiem, sastādīt teikumus, atlasīt iezīmju vārdus un darbības vārdus.

Pilnveidot runas gramatisko uzbūvi, iemācīties veidot kvalitatīvus īpašības vārdus, lietvārdus ar deminutīvām sufiksiem, pilnveidot prasmes lietot prievārdu un reģistru konstrukcijas.

Koriģējošie un attīstības mērķi:

Vizuālās uzmanības un uztveres, runas dzirdes un fonēmiskās uztveres, atmiņas, smalkās un rupjās motorikas, elpošanas un pareizas runas izelpas attīstīšana, runas koordinācija ar kustību.

Korekcijas un izglītības mērķi:

Sadarbības prasmju veidošana, savstarpēja sapratne, laba griba, patstāvība, iniciatīva, atbildība, dabas mīlestības audzināšana.

Aprīkojums: salikšanas audekls, attēli, kas attēlo ziemu, ziemas mēnešus, sporta inventārs, bumba; sniegpārslas no plāna balta papīra uz aukliņām.

1. Organizatoriskais moments

- Tas, kurš atrisinās manas mīklas, sēdēs

Dīvaina zvaigzne Cik smieklīgs cilvēks

Nokrita no debesīm Vai esat nonācis 21. gadsimtā?

Man uz delnas ir burkāns, deguns, rokā slota,

Viņa apgūlās un pazuda. Baidās no saules un karstuma.

(sniegpārsla) (sniegavīrs)

Neredzamais mākslinieks ir caurspīdīgs kā stikls

Pastaiga pa pilsētu: jūs nevarat to ievietot logā.

Izgaismos vaigus visiem, (ledus)

Visiem deguns būs saspiests.

(sasalšana)

Auksts laiks iestājies, Viņš lido baltā ganāmpulkā,

Ūdens ir pārvērties ledū un dzirkstī lidojot.

Garausu pelēkais zaķis Viņš kūst kā vēsa zvaigzne

Pārvērsās par baltu zaķi. Uz plaukstas un mutē.

Lācis pārstāja rēkt - (snieg)

Mežā lācis gulēja ziemas miegā.

Kas lai saka, kas zina

Kad tas notiek?

(ziema)

2. Saruna par gada laiku

– Kāds, jūsuprāt, ir gada laiks?

- Kā tu uzminēji?

– Kura diena ir ziemā?

-Kādu nakti?

– Ko jūs varat teikt par sniegu?

– Kāds tur ledus?

- Uzskaitiet ziemas mēnešus.

3. Vingrinājums “Sniegpārslas”

– Kamēr mēs runājām, ārā sāka snigt, un pie mums lidoja īstas sniegpārslas. Paskaties, kas tie ir?

Logopēds katram bērnam iedod sniegpārsliņu uz auklas.

- Liksim savām sniegpārslām griezties. Lēnām ievelciet gaisu caur degunu. Neizpūtiet vaigus, izstiepiet lūpas ar salmiņu un pūtiet uz sniegpārslām.

Logopēds seko, lai bērni, veicot vingrojumu, nepaceltu plecus. Atkārtojiet vingrinājumu 3-5 reizes.

4. “Kas notiek ziemā?”

– Sniegpārslas aizlidoja un aicināja mūs turpināt spēlēt.

– Padomā un nosauc, kas notiek ziemā, kas notiek dabā?

"Es esmu jums sagatavojis grūtu uzdevumu, bet jūs tik labi runājāt par ziemu, ka es domāju, ka jūs ar to viegli tiksit galā."

Logopēds lūdz bērnus pa vienam izvēlēties attēlus, kuros attēlotas ziemas parādības, un nosaukt tos.

5. Didaktiskā spēle “Izvēlies vārdus”

– Ziemā laiks ārā ir savādāks. Vai nu būs sniegputenis, tad būs pamatīgs sals, vai arī sniegs. Es nosaukšu dabas parādību, un jūs atbildat. Sals (ko tas dara?) - sprakšķ, knibina, kož...

Putenis (ko tas dara? - lokās, trako, gaudo, slauka... .

Sniegs (ko dara?) - iet, lido, krīt, griežas... .

Bērni (ko viņi dara?) - staigā, jāj, spēlējas, izklaidējas, priecājas...

6. Spēle “Nosauc laipni” ar bumbu

- Ir pienācis laiks spēlēt bumbu. Es nosaukšu vārdu, un jūs par to runāsiet sirsnīgi.

Sniega-sniegpika Lāsteka - lāsteka

Sals - sals Koks - koks

Vējš - brīze Kalns - kalns

Ledus-ledus Auksts-vēsums

Ziemas-ziemas Kamanas-kamanas

7. Priekšlikumu veidošana par ziemu pēc attēla

Logopēds novieto attēlu uz salikšanas audekla.

– Kāds gada laiks ir attēlots attēlā? Kāpēc tu tā domā?

- Pa labi. Pēdējā nodarbībā mēs skatījāmies uz šo attēlu un par to runājām. Tagad katrs no jums nāks klajā ar priekšlikumu un pastāstīs mums.

- Sāciet teikumu ar vārdu sniegs, koki, debesis, bērni.

Logopēds palīdz bērniem, ja viņiem ir grūtības runāt pilnos teikumos.

– Tu visu labi izstāstīji. Es jums sagatavoju šādu uzdevumu.

8. Vingrinājums “Kas ir mainījies?”

Logopēds uz tāfeles novieto objektu attēlus, kuros attēlota ziema.

– Puiši, uzmanīgi apskatiet attēlus un atcerieties tos. Tagad aizveriet acis, un es noņemšu vienu attēlu vai apmainīšu tos. Jums ir jāpasaka, kas ir mainījies vai kas trūkst.

9. Pirkstu vingrošana “Bājām pastaigā pa pagalmu”

Viens divi trīs četri pieci, Salieciet pirkstus pa vienam.

Mēs devāmies pastaigā pa pagalmu. Viņi staigā gar galdu un norāda. un vidēji pirksts

Viņi veidoja sniega sievieti, “Izveidojiet” bumbuli ar divām plaukstām.

Putnus baroja ar drumstalām, Viņi maizi “drupina” ar visiem pirkstiem.

Tad mēs braucām lejā no kalna, Viņi izdod dekrētu. pirksts uz plaukstas.

Un viņi arī gulēja sniegā. Plaukstas tiek novietotas uz galda vienā un otrā pusē.

Mājās visi ieradās sniegā. Viņi nokrata plaukstas.

Paēdām zupu un devāmies gulēt. “Zupas ēšana ar karoti”

10. Vingrinājums “Kur tas notiek?”

– Puiši, skatieties attēlus un atbildiet uz maniem jautājumiem.

Logopēds uz salikšanas audekla uzliek vienu attēlu, kurā attēlotas ziemas spēles un dabas parādības, lai pastiprinātu priekšvārdu runā.

-Kur ir sniegpārsla?
-Kur karājas lāsteka?
-Kur ledus sasala?
– Kur bērni brauc?
-Kur viņi taisīja sniegavīru?
-Kur ir ragavas?

11. Vingrinājums “Kurš no tiem?” Kuru? Kuru?"

– Tagad es parādu vienu attēlu pa vienam, un jūs atlasāt pēc iespējas vairāk vārdu, kas atbild uz jautājumu Kuru? kuru?

A) Kāda ir ziema? – (auksts, sniegots, sals, ...).

Kāds sniegs? - (balts, pūkains, auksts, drupans, mīksts, dzirkstošs, kraukšķīgs, spīdīgs,...).

Kāda diena? - (sals, sniegots, saulains, īss, vējains...).

Kādu nakti? - (garš, mēness, zvaigžņots, sniegots, sals...).

Kāda veida ledus? - (auksts, stiprs, caurspīdīgs, trausls, plāns...).

Kāda lāsteka? – (auksts, ledains, caurspīdīgs, slapjš, ciets...).

  • Koriģējoši un izglītojoši: bagātināt un aktivizēt nominatīvu (apģērba nosaukums) un verbālo vārdu krājumu (staigāt, rakt, ripināt, veidot, braukt) par tēmu “Ziema”; iemācīties lietot lietvārdus vienskaitlī un daudzskaitlī; nostiprināt vārda “apģērbs” vispārējo nozīmi; iemācīties atpazīt ziemas pazīmes.

    Korekcijas un attīstības: attīstīt vizuālo uztveri; attīstīt smalko motoriku; attīstīt fonēmisko izpratni (vienskaitļa un daudzskaitļa lietvārdu noteikšana).

    Koriģējoši un izglītojoši: audzināt interesi par stundu, mudināt bērnu aktīvi sadarboties ar skolotāju.

    Materiāls: dūraiņi; konfeti; ziemas attēls; prezentācija nodarbībai (IKT izmantošana).

    Nodarbības gaita.

    1. Laika organizēšana.
    2. Pirkstu spēle “Dūriņš”. Logopēds aiz muguras tur cimdus.

      Logopēds: “Nastenka, kas man ir aiz muguras? Šie ir silti, mīksti... rāda bērnam un kopā sauc - dūraiņi! “Bērns uzvelk un pēc tam noņem dūraiņus.

      Logopēds: “Atkārtojiet pēc manis:

      Nastja uzvilka dūraiņu (visi pirksti kopā, īkšķis uz sāniem)

      Ak, kur es eju? (mēs slēpjam īkšķi plaukstā)

      Nav pirksta, tas ir pazudis,

      Es netiku savā mazajā mājā! (apļveida kustības ar rokām)

      Nastja novilka dūraiņu,

      Paskaties, es to atradu! (rādīt īkšķus uz abām rokām)

      Tu skaties, skaties, neatradīsi (mēs saspiežam, atlaižam pirkstus)

      Sveiks, pirkstiņš, kā tev iet? (rādīt īkšķus)

    3. Galvenā daļa.
    1. Spēle “Ko mākslinieks sajauca” (slaids Nr. 1).
    2. Logopēds: "Kāds gada laiks tagad ir?" (ziema)

      Logopēds: “Tieši tā! Mūsu mākslinieks arī bildē uzzīmēja ziemu, bet viņš vienkārši kaut ko sajauca. Kas vainas?"

      Bērns attēlā noklikšķina ar peli uz ķiršiem, uz eglītes, tauriņa, puķa - tie pazūd. Paliek ziemas ainava.

      Logopēds: "Tagad viss ir pareizi, labi darīts!"

    3. Spēle “Ziemas drēbes” (slaids Nr.2).
    4. Logopēds: “Ziemā ir auksts, lai nenosaltu, velkam siltas drēbes, bet ko gan nevar vilkt ārā ziemā?”

      Uz ekrāna ir ziemas un vasaras apģērbi. Bērns ar peli noklikšķina uz vasaras drēbēm, tās pazūd, paliek tikai ziemas.

      Logopēds: “Nosauksim visas drēbes” (jaka, cepure, šalle, filca zābaki, dūraiņi).

      Logopēds: “Kā to visu var nosaukt vienā vārdā? (audums)".

    5. Elpošanas vingrinājums "Blizzard".
    6. Logopēds: “Un ziemā pūš stiprs vējš un virpuļo putenis. Tagad pūtīsim pa sniegu, lai tas virpuļo gaisā.” Logopēds un bērns pūš no plaukstām konfeti.

    7. Vingrinājums fonēmiskās dzirdes attīstībai (slaids Nr. 3,4, 5, 6).
    8. Logopēds: "Uzmanīgi klausieties, kādu vārdu es teikšu, un noklikšķiniet uz attēla, ja dzirdat un pareizi noklikšķināsit, bilde pazudīs" (sniegavīrs, sniegpārslas, cepure, dūraiņi).

    9. Fiziskais vingrinājums "Sniegs lido".
    10. Logopēds: "Atkārtojiet pēc manis!"

      Sniegs lido, sniegs lido (abu roku kustība no augšas uz leju),

      Uz mājām un jumtiem (jumta attēls ar rokām virs galvas).

      Pie mums klusi nāk ziema (staigāšanas uz pirkstgaliem imitācija),

      Mēs to nedzirdam (mēs pārvietojam rādītājpirkstu pa kreisi, pa labi).

    11. Spēle “Ziemas prieki” (slaids Nr.7, 8, 9, 10).

    Logopēds: “Noskaidrosim, ko bērniem patīk darīt ziemā?” (staigāt, rakt, ripināt, veidot skulptūras, braukt).

    1. Nodarbības kopsavilkums.

    Logopēds: “Par kādu gada laiku mēs runājām? (par ziemu) Tu paveici labi, labi darīts!”