Tunni jaoks tasuta allalaaditavad ettekanded teemal Tervislik eluviis ja inimese tervis, mittenakkushaiguste ennetamine ja sport koolilapse elus. Ettekanne teemal tervislik eluviis Kehaline kasvatus õpilase elus ettekanne

Slaid 1

Tervislik eluviis
Lõpetanud õpilane 5 “b” Surkova Anya Kehalise kasvatuse õpetaja Irina Viktorovna Polovnikova juhendamisel

Slaid 2

Eesmärk ja eesmärgid: - tutvuda mõistega “Tervislik eluviis”; - soodustada harjumuste kujunemist ja vajadust tervisliku eluviisi järele; - sisendada oskusi oma tervise juhtimiseks; - kujundada aktiivne positsioon oma tervise hoidmisel ja tugevdamisel; - sotsiaalselt olulise isiksuse haridus.

Slaid 3

Vähesed meist mõtlevad oma päeva saginas, praeguse aja meeletus voolus oma tervisele. Alles siis, kui haigus meid maha lööb või vanadus saabub, hakkame mõtlema hooletult elatud aastate peale. Mis on tervislik eluviis? Tervislik eluviis (HLS) on inimese eluviis, mille eesmärk on ennetada haigusi ja edendada tervist.

Slaid 4

Tervislik eluviis on inimese eluviis, mille eesmärk on haiguste ennetamine ja tervise edendamine. Filosoofilise ja sotsioloogilise koolkonna esindajad peavad tervislikku eluviisi globaalseks sotsiaalseks probleemiks, ühiskonna kui terviku elu lahutamatuks osaks.

Slaid 5

Mida sisaldab tervisliku eluviisi mõiste? 1. Õige toitumine ja tervislik uni. 2.Füüsiline aktiivsus. 3. Halbadest harjumustest keeldumine.

Slaid 6

Õige toitumine Inimese tervise jaoks on kõige olulisem see, mida ta sööb. Ja ta sööb, ütleme, mitte alati tervislikku toitu. Näiteks on praegu turul mitmeid tooteid, mis mõjutavad negatiivselt tervislikku eluviisi. See valik hõlmab kiirtooteid ja tööstuslikult töödeldud tooteid. Kõik need sisaldavad kahjulikke aineid, mis mõjutavad inimkeha negatiivselt. Seetõttu ei tohiks te süüa kõike, mis teile meeldib, millal soovite. Otsustasime juhtida tervislikku eluviisi - seetõttu peame järgima dieeti. Õige toitumine ja toitumine on teie tulevase tervise ja pikaealisuse võti.

Slaid 7

Ratsionaalse toitumise põhimõtted: Toidutarbimise rütmi range järgimine. Ärge õppige end toiduga lõpuni küllastama. Toitu tuleks süüa tähelepanelikult ja mõnuga, aeglaselt närida ja maitsta. Alateadlikult mõjub roogade kujundus ja lauakatmine seedimisele soodsalt. Söö toorest taimset toitu.

Slaid 8

Uni Uni on inimeste tervise jaoks oluline. Pole asjata, et Venemaal öeldi: "Ta magab nagu kangelane." Sellepärast on see kangelaslik, sest terve inimene magab. Uni on organismile oluline, nagu ka õige toitumine, näiteks keha karastamine. Tema närvisüsteem sõltub sellest, kui palju inimene magab. Hea une jaoks tasub magamistuba ette valmistada: ventileerida, eemaldada liigne valgustus, ebavajalik müra, näiteks muusika. Ja loomulikult on selleks, et paremini magada, järgida igapäevast rutiini, millest tuleks välja jätta kõikvõimalikud negatiivsed emotsioonid.

Slaid 9

Sport Kehaline kasvatus on teine ​​tegur, mis mängib olulist rolli tervisliku eluviisi säilitamisel. Iga inimene tahab ju oma elu kauem elada, omada rohkem aega teha midagi kasulikku ühiskonna, enda, pere ja sõprade jaoks. Kuid selleks, et seda kõike teha, pole vaja mitte ainult kauem elada, vaid ka mitte enne tähtaega vananeda. Selleks on inimesel füüsiline vorm. Ja keha toonuse säilitamiseks tuleks teha füüsilisi harjutusi. Erinevat tüüpi kehaliste harjutustega tegelemine aitab inimesel mitte ainult saavutada väärikat vanaduspõlve, vaid ka püsida heas vormis.

Slaid 10

Rutiin, tervisliku eluviisi üks põhikomponente.Rutiin on õige ajajaotus inimese põhiliste eluvajaduste rahuldamiseks.

Slaid 11

SOOVITUSED - treenige end ärkama ja tõusma iga päev samal ajal; -teha iga päev hommikuvõimlemist; - hoia oma keha, juuksed, küüned ja suu puhtad; - proovige süüa samal ajal.

Slaid 12

Kõvenemine. Karastamine on üks inimese tervise tugevdamise vorme. 1000 aastat tagasi kirjutas Vana-Ida suur arst Avicenna: Olge võimlemisega sõbrad, olge alati rõõmsad, ja elate 100 aastat ja võib-olla rohkemgi. Joogid, pulbrid – vale tee tervise juurde. Tervenda end loodusega – aias ja lagedal väljal.

Slaid 13

Karastamiseks on palju viise. Väga lihtne ja tõhus karastamisviis on paljajalu kõndimine. Fakt on see, et meie jalatallad on meie keha naha mõnevõrra ebatavaline osa. Seal on punktid – meie siseorganite projektsioonid. Neid vajutades saate leevendada valu ja avaldada tervendavat mõju teatud organitele

Slaid 14

Slaid 15

Slaid 16

Halbade harjumuste tagasilükkamine. Halvad harjumused on väljakujunenud hävitava (ennasthävitava) käitumise meetodid, mille rakendamine teatud olukordades omandab vajaduse iseloomu. Halvad harjumused võivad: tekkida spontaanselt, olla sihipärase kasvatuse ja koolituse kõrvalprodukt, kujuneda stabiilseteks iseloomuomadusteks, omandada automaatseid jooni, olla sotsiaalselt tinginud

Slaid 17

Tervisliku eluviisi reeglid.
Treeni 3-5 korda nädalas, ilma end intensiivse treeninguga üle pingutamata. Kindlasti leia endale sobiv kehalise tegevuse viis. Ärge sööge üle ega nälgige. Söö 4-5 korda päevas, tarbides kasvavale organismile vajalikke valke, vitamiine ja mineraalaineid, piirates end rasvade ja maiustustega. Ärge pingutage end vaimse tööga üle. Proovige oma õpingutega rahulolu saada. Ja vabal ajal ole loominguline. Kohtle inimesi sõbralikult. Tea ja järgi suhtlemisreegleid. Arvestage oma iseloomu ja keha individuaalseid omadusi arvesse võttes välja magamamineku viis, mis võimaldab teil kiiresti uinuda ja jõudu taastada. Tegelege igapäevase keha karastamisega ja valige enda jaoks meetodid, mis mitte ainult ei aita võidelda külmetusega, vaid pakuvad teile ka naudingut. Õppige mitte alla andma, kui teile pakutakse sigaretti või alkoholi proovida. Kasva terveks!

Ettekanne teemal: Tervislik eluviis ja inimese töövõime reguleerimine

































1 32-st

Ettekanne teemal: Tervislik eluviis ja inimese töövõime reguleerimine

Slaid nr 1

Slaidi kirjeldus:

Tervislik eluviis ja inimese töövõime reguleerimine (aprill 2013) - Tervisliku eluviisi alused õpilasele. - Kehakultuur tervise tagamisel - Kasvatustöö ja intellektuaalse tegevuse psühhofüsioloogilised alused. - Kehakultuuri vahendid jõudluse reguleerimisel

Slaid nr 2

Slaidi kirjeldus:

Põhimõisted Kehakultuur on universaalse inimkultuuri orgaaniline osa, see on indiviidi füüsilise ja vaimse täiuslikkuse, tervise tugevdamise ja töövõime tõstmise vahend ja meetod. Sport on kehakultuuri osa, võistlustegevus ise ja eriline ettevalmistus selleks. Üldkasutatav mõiste “Kehakultuur ja sport” pole päris õige, sest sport on osa kehakultuurist, kuigi mõnel juhul ulatub mõiste "sport" kaugemale kui "kehakultuur". Füüsiline täiuslikkus on individuaalsete füüsiliste võimete kõrgeim arenguaste. Kehaline kasvatus on pedagoogiline protsess, mille eesmärk on omandada kehakultuuri isiklikud väärtused. Füüsiline areng on protsess, mille käigus muutuvad inimkeha morfoloogilised ja funktsionaalsed omadused tema elu jooksul. Kehaline rekreatsioon – aktiivses puhkuses kasutatav kehakultuuri vahend. Motoorne aktiivsus on inimese motoorne aktiivsus, mis tagab tema füüsilise ja vaimse arengu.

Slaid nr 3

Slaidi kirjeldus:

Kehakultuuri komponendid: väärtus, tegevus, materiaalne, vaimne Spordirajatised; Inventar; Seadmed; Teave eriseadmete kohta; spordialad; Mängud; Harjutuste komplektid; Tegevuse eetilised standardid Sport Mass kehakultuur Tervis ja taastusravi kehakultuur Kehaline kasvatus Kehaline vaba aeg Hügieeniline kehakultuur

Slaid nr 4

Slaidi kirjeldus:

Põhimõisted Psühhofüüsiline valmisolek on inimese füüsiliste ja vaimsete omaduste kujunemise tase elu- ja tööprobleemide lahendamiseks. Füüsiline vorm on kehalise aktiivsuse tulemus, tagades motoorsete võimete ja oskuste kujunemise, kehaliste omaduste arengu ning kehalise töövõime tõusu. Funktsionaalne sobivus on kehasüsteemide (lihas-skeleti, hingamisteede, südame-veresoonkonna, närvisüsteemi jne) seisund ja nende reaktsioon füüsilisele aktiivsusele. Kehalise kasvatuse erialane suunitlus on professionaalselt oluliste füüsiliste ja vaimsete omaduste arendamine ja parandamine, samuti keha üldise ja mittespetsiifilise stabiilsuse suurendamine ebasoodsas keskkonnas. Elulised oskused ja võimed on motoorse aktiivsuse loomulikud avaldumisvormid (kõndimine, suusatamine, ujumine, viskamine jne), tagades sihipärase aktiivse inimtegevuse looduskeskkonnas.

Slaid nr 5

Slaidi kirjeldus:

Põhimõisted Tervis on täieliku füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte ainult haiguse või puude puudumine. Elustiil on harjumused, rutiin, elutempo ja -rütm, töö ja suhtlemise iseärasused. Tervislik eluviis on inimese eluvormide ja -viiside kogum, mis põhineb tegevusnormidel ja väärtustel ning tugevdab keha kohanemisvõimet. Enesehinnang on indiviidi hinnang iseendale, oma võimetele ja kohale teiste inimeste seas, mis on tema käitumise oluline regulaator.

Slaid nr 6

Slaidi kirjeldus:

Tervis on inimese normaalne psühhosomaatiline seisund, mis peegeldab tema täielikku füüsilist, vaimset ja sotsiaalset heaolu ning tagab töö-, sotsiaalsete ja bioloogiliste funktsioonide täieliku toimimise. Vastupidavuse tase Kohanemise laius Elundite ja süsteemide bioloogiline aktiivsus Uuenemisvõime Tervise põhikriteeriumid

Slaid nr 7

Slaidi kirjeldus:

Organismi enda seisund Välised põhjused Kaks haiguse algallikat 1. haiguse ennetamise meetod 2. haiguse ennetamise meetod Haiguse väliste tegurite kõrvaldamine 1. meetod on tõhusam, sest Kõiki haiguse väliseid tegureid on peaaegu võimatu kõrvaldada ning keha tugevdamine ja karastamine harjutab seda kohanema väliskeskkonnaga. Tervendav, keha tugevdamine

Slaid nr 8

Slaidi kirjeldus:

Slaid nr 9

Slaidi kirjeldus:

Slaid nr 10

Slaidi kirjeldus:

Õpilaste elustiili peamised negatiivsed küljed: Mitteõigeaegsed toidukorrad; Süstemaatiline unepuudus; Vähene kokkupuude värske õhuga; Ebapiisav füüsiline aktiivsus; Kõvenemise puudumine; Suitsetamine jne Kui võtta esmakursuslaste tervis 100%, siis 4ndaks aastaks langeb see statistiliselt veerandi võrra.Suusatamine on hea karastava toimega

Slaid nr 11

Slaidi kirjeldus:

Pärilikkus ja tervis emme isa Kahjustatud geenidega laps Eelsoodumus haigustele Ebasoodsad keskkonnatingimused Soodsad keskkonnatingimused Inimene on haige Terve inimene ema isa Tervete geenidega laps Eelsoodumus heale tervisele Ebasoodsad keskkonnatingimused Soodsad keskkonnatingimused Inimene on haige Terve inimene Seega , tervise tase sõltub nii pärilikkusest kui ka keskkonnateguritest

Slaid nr 12

Slaidi kirjeldus:

Keskkond ja tervis Ilm Elektromagnetväli Ökoloogia Ägedad temperatuurikõikumised ägenevad: jaanuar - kopsupõletik, veebruar - peptiline haavand, aprill - reuma, juuli - nahahaigused. Erinevad füüsilisest kiirgusest tingitud häired, kutsehaigused, neuropsüühiline ülekoormus, allergilised reaktsioonid Südame-veresoonkonna ägenemine haigused, suurenenud närvihäired, suurenenud ärrituvus, väsimus Vastupidavus keskkonnamõjudele on kõrge füüsilise vormiga inimestel palju suurem

Slaid nr 13

Slaidi kirjeldus:

Tervisliku eluviisi komponendid Töö- ja puhkegraafik Füüsilise tegevuse korraldus Toitumisrežiim Unekorraldus Isiklik hügieen, karastamine Halbade harjumuste ennetamine Inimestevahelise suhtluse kultuur Keha psühhofüüsiline regulatsioon Seksuaalkäitumise kultuur

Slaid nr 14

Slaidi kirjeldus:

Töö- ja puhkerežiim on õpilase elu normatiivne alus, millel on oma individuaalsus (vastavus konkreetsetele tingimustele, tervis, tulemuslikkus, huvid). Oluline on tagada suhteline järjepidevus õpilase igapäevatoimingutes. 4 tundi iseseisev õpe 12 tundi. keha taastamine (uni, puhkus) ja isiksuse arendamine (huvitunnid, sport) 6 tundi. klassiruumi tunnid Õpilase koolipäeva orienteeruv päevane ajaeelarve

Slaid nr 15

Slaidi kirjeldus:

Slaid nr 16

Slaidi kirjeldus:

Dieedi korraldus Ratsionaalse toitumise põhimõtted Energiabilanss Valkude (100 g), rasvade (80-90 g), süsivesikute (350-400 g) vahekord Mineraalide, vitamiinide tasakaal Toidu tarbimise rütm, kalorite jaotus Keskmiselt poistel - 2700 kcal, tüdrukutel - 2400 kcal, sportides kuni 3500-4000 kcal Eksamiperioodil on valgu tarbimine kuni 120 g Spordiga tegelemisel (jõu arendamine) - valgusisalduse tõus (16-18 % kaloritest), vastupidavuse arendamisel - süsivesikute suurenemine (60-65% kalorisisalduse järgi) Kalorite sisalduse jaotus (%) (hommikusöök - lõuna - õhtusöök) Kolm võimalust

Slaid nr 17

Slaidi kirjeldus:

Füüsilise tegevuse korraldus 1 2 3 4 5 Min nõutav väärtus Maksimaalne lubatud väärtus Optimaalne mootorirežiim: 8-12 tundi/nädalas. (poisid); 6-10 tundi nädalas (tüdrukud) Optimaalne motoorne aktiivsus: 1,3 – 1,8 tundi päevas 1- patoloogia 2 hüpokineesia 3 optimaalne motoorne režiim 4 hüperkineesia 5 ületreening, patoloogia

Slaid nr 18

Slaidi kirjeldus:

Isiklik hügieen ja karastamine Isiklik hügieen hõlmab: Kehahügieeni; Rõivaste hügieen; Kingade hügieen; Täiendavad hügieenitooted (hüdroteraapia, massaaž, enesemassaaž) Karastamise hügieenilised alused: Karastusvajaduse kujunemine Süstemaatiline astmelisus Individuaalsus Spetsiifilisus (piirkondlikud omadused) Vahendite mitmekesisus (päike, õhk ja vesi) Hea tuju karastamise ajal Aktiivne režiim ( füüsilised harjutused) Enesekontroll

Slaid nr 19

Slaidi kirjeldus:

Keha psühhofüüsiline regulatsioon Tugevate emotsionaalsete mõjude mõjul tekib stress, mis võib viia neuroosideni. Meetodid stressiga paremini toimetulekuks: Regulaarne füüsiline aktiivsus, mis vähendab ärevust; Autogeenne treening (tahtlik lõõgastus-lihaspinge, konditsioneeritud reflekside moodustumine, mis mõjutavad siseorganite tööd); Psühhohügieenilised ja hingamisharjutused; Tähelepanu harjutused, enesekontroll Lihaste lõdvestamine

Slaid nr 20

Slaidi kirjeldus:

Tervis inimese vajaduste hierarhias Uuring: “Tervise roll elus” 3 terviseväärtuse taset: Bioloogiline (keha iseregulatsioon, füsioloogiliste protsesside harmoonia, maksimaalne kohanemine); Sotsiaalne (aktiivne, aktiivne suhtumine maailma); Isiklik (soov tervislike eluviiside järele, haigustest üle saamine) Tervis on elus kõige tähtsam Tervis on täisväärtusliku elu vajalik tingimus. On ka teisi väärtusi, mis on ka eluks olulised Elada tuleb tervisele mõtlemata. on väärtused, mille nimel saab ohverdada tervist Tervis võtab inimvajaduste hierarhias juhtiva koha KÜSITLUSE TULEMUSED: KOKKUVÕTE:

Slaidi kirjeldus:

Slaid nr 23

Slaidi kirjeldus:

Põhimõisted Töö psühhofüsioloogilised omadused on teatud töötegevuse mõjul keha vaimsete ja füsioloogiliste funktsioonide muutuste konjugaattunnus Tõhusus on inimese potentsiaalne võime sooritada otstarbekaid, motiveeritud tegevusi etteantud efektiivsuse tasemel. teatud aeg Puhkus on puhkamine, mis on vajalik jõu taastamiseks pärast tööd tegevused Küsimused 11 kuni 20

Slaid nr 24

Slaidi kirjeldus:

Psühholoogilise pinge leevendamine Psühholoogilise pinge seisundit saab vähendada kasutades: täiskõhuhingamist (fotol); täielik kõhuhingamine kõndimise rütmis (täielik sissehingamine 4, 6 või 8 sammu jooksul, millele järgneb hinge kinnipidamine, mis võrdub poole sissehingamise ajal tehtud sammude arvuga ja täielik väljahingamine sama arvu sammude jaoks (4, 6, 8). ); sama mis ja 2. harjutus, ainult väljahingamine toimub surudes läbi tihedalt kokkusurutud huulte; vaimne eneseregulatsioon (suletud silmadega vaikuses viibimine, rahulikus, lõdvestunud asendis, kujutledes olukordi, kus inimene tunneb end kergelt ja rahulikult) Psühhoregulatsiooni koolitus

Slaid nr 25

Slaidi kirjeldus:

Väsimuse kriteeriumid Väsimusega kaasneb subjektiivne tunne – väsimus. Kurnatuse ja väsimuse määr ei pruugi kokku langeda (väsimus suureneb tööga rahulolematuse korral, kuid seda saab leevendada huvi, tähelepanu ja emotsioonide suurendamisega). Üleväsimus on ebaõigest töö- ja puhkerežiimist tingitud väsimuse kuhjumine, mis ei taga vajalikku jõu taastamist ja väljendub töövõime langusena. lokaalne üldine väsimus Pika ja intensiivse töö käigus tekib väsimus, mida iseloomustab organismi võimekuse langus edukalt tööd jätkata. Kohaliku väsimuse korral võib üht tüüpi töö (näiteks arvutustoimingute) efektiivsuse vähenemisega kaasneda selle säilimine teist tüüpi töös (näiteks lugemisel). Üldise väsimuse korral on vajalik puhkus ja uni. väsimus ületöötamine

Slaid nr 26

Slaidi kirjeldus:

Kehalise kasvatuse tundide tulemuslikkus sooritusvõime parandamiseks koolinädalal Võistluste, võistluste, turistirallide jms läbiviimine. nädalavahetustel aitab oluliselt kaasa õpilaste soorituse, meeleolu, aktiivsuse ja heaolu tõusule. 100 110 120 130 140 150 160 170 180… Optimaalne koormustsoon Vaimse ja füüsilise jõudluse optimaalse koostoime "tsoon" vastab koormuse kasutamisele (2 klassi nädalas) pulsisagedusega 130-160 lööki/min. intervalliga 2-3 päeva .

Slaid nr 27

Slaidi kirjeldus:

Kehalise kasvatuse tundide tõhusus sooritusvõime parandamisel koolipäeva jooksul Õppe- ja iseseisvate tundide korraldamisel on soovitav kasutada: paaris esimeses tunnis koormusi pulsisagedusega 110-130 lööki/min ja motoorika tihedusega kuni 65-80%, koolipäeva keskel - koormused pulsisagedusega 130-160 lööki/min, motoorne tihedus 50-65%; õppekava viimastel tundidel - koormused pulsisagedusega üle 160 löögi/min ja motoorika tihedusega 65-75% (ainult treenitud üliõpilastele)

Slaid nr 28

Slaidi kirjeldus:

Sooritust mõjutavad tegurid Füsioloogiline seisund Füüsilised parameetrid Vaimne seisund Isiksuseomadused Emotsionaalne stress Suhtumine Tervislik seisund, südame-veresoonkonna ja muud süsteemid Valgustus, müratase, õhutemperatuur Heaolu, meeleolu, motivatsioon Närvisüsteemi tunnused, temperament Kiitus, süüdistamine, juhised see tegevus

Slaid nr 29

Slaidi kirjeldus:

Mõju keha rütmiliste protsesside perioodilisuse toimimisele öö 12 14 16 18 20 22 24 2 4 6 8 10 12 Algtase Kõrge jõudlus on tagatud, kui elurütm on kooskõlas bioloogiliste rütmidega. Joonisel fig. esitatakse jõudluse muutus 24 tunni jooksul. (Lehmani järgi).

Slaidi kirjeldus:

Töö intensiivsuse mõju Vaimse töö intensiivsuse aste mõjutab pulssi: Lühiajaline pingeline vaimne töö põhjustab pulsi tõusu Vaikne vaimne töö põhjustab pulsi aeglustumist 1 – pulss enne tööle asumist 2 – suure pingega 3 – mõõduka pingega 4 – vaikse tööga Töö Vene Föderatsiooni Haridusministeeriumi kehalise väljaõppe osakonna juhataja V.G. ŠČERBAKOV kannab valdavalt kõrge intensiivsusega vaimset tööd

MOSKVA PIIRKONNALINE JUHTIMISE INSTITUUT

TEST

distsipliini järgi

FÜÜSILINE TREENING

Õpilase tervisliku eluviisi alused

Kehakultuur tervise tagamisel

Esitatud:

Lavrova Larisa Vitalievna,

Juhtimisteaduskonna 1. kursuse üliõpilane

ja infotehnoloogia

kirjavahetusosakond

Õpetaja:

Linkova Tatjana Nikolajevna

Sissejuhatus

Kõvenemise vajadus

Järeldus

Sissejuhatus

21. sajand on alanud – arenenud tehnoloogiate, Interneti ja erineva info kättesaamise tohutu kiiruse sajand. Äärmiselt kiiresti muutuvad kaasaegse tehnoloogia mudelid. Inimesele esitatavad nõudmised õppimisel ja tööl kasvavad pidevalt.

Igal inimesel on elus oma eesmärgid, nende edukaks saavutamiseks peab loomulikult olema hea tervis. See tagab reeglina organismi vastupidavuse ja kohanemise muutuvate keskkonnatingimustega. Olgu selleks siis töökoormuse kasv haridusasutustes, ettevõtetes ja igapäevaelus. Seega, et edukalt toime tulla igapäevaste ülesannetega, mida elu meie ette seab, peame oma tervise eest hoolt kandma ja keha tugevdama.

Selle teema asjakohasus on vaieldamatu, sest... terved inimesed võivad tuua suurimat kasu nii ettevõtetes kui ka igapäevaelus. Ja inimene ise tunneb end selles olekus palju paremini ja rahulolevamalt. Sest kõik vajavad terveid töötajaid ja füüsiliselt vastupidavaid inimesi; kui nad on ka vaimselt ja emotsionaalselt vastupidavad, on see suurepärane. Ebastabiilse psüühikaga inimesed õõnestavad muidugi mingil määral oma tervist ja segavad ümbritsevate inimeste rahulikku tööd, õppimist ja elu.

Mulle tundub, et hea tervis on iga elu kõige olulisem komponent. Kui peate tervislikel põhjustel tundidest või loengutest puuduma, kajastub see teie teadmiste tasemes. Kui peate töölt puuduma, mõjutab see teie palka. Seega, et ühiskonnale maksimaalset kasu tuua, terveid järglasi saada – seega elu hüvesid nautides ja nooremat põlvkonda õigesti kasvatades, peab loomulikult olema hea tervis ja ainult tervislikud harjumused. Ja kuna me kõik tahame olla edukad nii koolis kui ka tööl (karjäär, palk, kolleegide austus jne). siis peame olema terved ja tugevad, moraalselt vastupidavad stressile, karastunud ja vastupidavad.

Seetõttu käsitlen teemat: „Tervisliku eluviisi alused õpilasele. Kehakultuur tervise tagamisel” on meie aja aktuaalseim.

Tervislik eluviis on õpilase jaoks täisväärtusliku elu aluseks

Iga inimene püüdleb täisväärtusliku ja õnneliku elu poole. Minu arvates on tervislikud eluviisid sellise elu aluseks.

Mida sisaldab tervislik eluviis:

a) tervislik ja õige toitumine;

b) päevakava (töö- ja puhkeajakava järgimine);

c) motoorsete tegevuste korraldamine;

d) hügieeninõuete järgimine;

e) halbadest harjumustest loobumine (loomulikult);

e) seksuaalkäitumise kultuur.

Punktid a), c), d tunduvad mulle kõige olulisemad; selgitan, miks:

a) toitumine on kogu keha elu alus, kui sööd valesti (süüad liiga rasvaseid toite või “halbasid” toite - krõpse, hamburgereid jne), siis tunneme peagi uimasust, halb enesetunne, kipitus paremal pool. küljelt ja väljastpoolt See kajastub liigsetes kilodes ja ebatervislikus nahas. Ma räägin seda kõike omast elukogemusest.

b) Igapäevane rutiin, s.o. tööks ja puhkuseks eraldatud aja õige jaotus. Pärast tunde (instituudis) vajate ühte tundi päevast und – see annab ajule võimaluse puhata ja lisab õhtutundidel 2-3 tundi hoogsat heaolutunnet. Siis saab lugeda loenguid, lugeda kirjandust jne. Kasutage õhtust aega kehaliseks treeninguks, jalutuskäikudeks värskes õhus (1-1,5 tundi). 1,5 tundi enne magamaminekut – ei mingit õppimist. Seda aega saab kasutada hügieeniks, veeprotseduurideks, rahulikuks vestluseks, lõõgastumiseks.

Nädalavahetused on alati kasutatud kosumiseks: aktiivne puhkus, looduses käimine, mis võib ühendada sõpradega suhtlemise ja kerge füüsilise koormuse: sulgpalli mängimine, metsas, pargis jalutamine, erinevad sportmängud, s.t. sega äri naudinguga. Noh, saate anda oma kehale hea une (mine varakult magama).

Päevakava tuleks kujundada vastavalt õpilase isiksuse vajadustele. Mõned inimesed vajavad 5-6 und (energilised inimesed, kes saavad aktiivselt raskustest üle), teised 8-9. ja mõnikord rohkem (suurenenud emotsionaalse tundlikkusega inimesed). Päevakava koostatakse vastavalt õpilaste tervislikule seisundile, sooritustasemele, isiklikele huvidele ja kalduvustele.

c) Füüsiline aktiivsus hõlmab: hommikuvõimlemist, kõndimist

(saab lihtsalt trepist üles-alla minna), saab kasutada loengutevahelisi pause (ring instituudihoones), õhtuseid jalutuskäike, nädalavahetuse matku.

d) Isiklik hügieen - hommikune ja õhtune dušš, suuhooldus, riiete ja jalanõude hügieen, samuti veeprotseduurid pärast treeningut, soojendused, sportmängud.

e) Halvad harjumused – neil pole kohta ühegi inimese elus. Hea viis neist vabanemiseks on asendada need heade vastu:

alkohol - joogimahlad, vesi sidruniviiluga, mineraalvesi, roheline tee;

suitsetamine - jalutuskäikudeks värskes õhus;

narkootikumid ei ole harjumus - need on haigus, parem on neid üldse mitte proovida või narkomaania ravida.

Kui inimene püüab muutuda pingevabamaks ja julgemaks näiteks halbade harjumuste tõttu, näiteks joobes olles, siis peaks ta hoopis tegelema autotreeninguga või osalema suhtluskultuuri arendamise seminaridel. Suhtlemisoskuste arendamisele aitavad kaasa ka kehaline kasvatus ja sportlik tegevus oma inimestevaheliste kontaktidega.

e) Lubage mul lühidalt puudutada seksuaalkäitumise kultuuri: vajate ühte partnerit, kellega on mugav ja meeldiv aega veeta ning kes jagab enamikku teie vaateid elule.

Miks on kehalist kasvatust vaja?

Füüsiline kultuur võimaldab teil saavutada harmooniat, nii füüsilist kui vaimset. Tänu sellele saame parandada oma keha. Regulaarne treening annab ju lameda kõhu, õhukese vöökoha (naistel), kindla biitsepsi ja lihaste arenemise (meestel). Kõik see aitab lõppkokkuvõttes kaasa atraktiivsusele ja enesehinnangu tõusule ning seega ka soovile elus suurt edu saavutada. Mõnikord sunnivad inimese enda seatud elueesmärgid teda tegelema füüsilise treeninguga, mis mitte ainult ei anna talle atraktiivset välimust, vaid tugevdab ka vaimu ja usku oma jõududesse.

Tähtis on, et füüsiline treening oleks nauditav. Kõik teavad, et füüsiline koormus aitab leevendada ka emotsionaalset stressi. Väsimus kaob füüsilisest treeningust kiiremini kui passiivse puhkuse ajal (I.M. Sechenovi klassikalised katsed).

«Arvan, et pärast kõike seda, mis on öeldud, pole kehalise kasvatuse vajadust kaitsmine vajalik. Võin vaid korrata tavapärast põhjendust: see tugevdab lihaseid. Säilitab liigeste liikuvuse ja sidemete tugevuse. Parandab teie figuuri. Suurendab immuunsüsteemi vere vabanemist. Stimuleerib ainevahetust. Vähendab kaalu. Mõjub soodsalt seedeorganitele. Rahustab närvisüsteemi. Suurendab organismi vastupanuvõimet külmetushaigustele."1.

Kõvenemise vajadus

Teadaolevalt suurendab kõvenemine organismi immuunsust. Soodustab selle vastupidavust välismõjudele (külm, kuumus), vastupidavust külmetushaigustele, kõrvaldab need peaaegu täielikult. See on vajalik ka üliõpilase edukaks õppimiseks, kuna see võimaldab tal regulaarselt käia loengutes ja saada siit täielikke teadmisi. Valmista ette kodutöö. Õppige edukalt.

Karastumine on veel üks hea harjumus: "suure soovi ja tahtejõuga saate loobuda halbadest harjumustest ja omandada häid harjumusi igas vanuses"2.

Kõigil on peaaegu kõik karastamise võimalused. Paljud kõvenemisprotseduurid ei nõua aega, eritingimusi ega varustust, näiteks kodus paljajalu käimine. Karastamist saab läbi viia ööpäevaringselt (koolis ja kodus, tänaval ja puhkuse ajal). Vaja on vaid soovi ja loomulikult otsustavust ületada meie igavene mugavusiha, mis hellitab meie keha ja viib meie termoregulatsioonimehhanismid välja.

Alustada võib kõige lihtsamast: pese nägu külma veega, ära isoleeri ruume, kus me elame ja õpime, riietu võimalikult kergelt. Suuremat kõvenemist aitab saavutada spetsiaalsete kõvendite kasutamine, nagu õhu- ja päikesevannid, erinevad veeprotseduurid.

Peate meeles pidama kõvenemise põhireegleid:

Kõige olulisem põhimõte on vajadus psühholoogilise suhtumise järele karastumise vastu ja huvi selle vastu. Inimene peab olema kõvenemiseks küps. Siis muutuvad süsteemi järgnevad põhimõtted viisiks, kuidas elada naudinguga.

Kõvenemine peab olema süstemaatiline, kõvenemine tuleb jaotada üle päeva. Seda saab teha olenevalt aastaajast kergetele riietele üle minnes, siis töötavad kaitsemehhanismid suurema osa päevast.

Kõvenemine peab olema kõikehõlmav. See võib olla passiivne ja aktiivne, üldine ja kohalik.

Kõvenemine peaks toimuma järk-järgult. Peate järgima järkjärgulist režiimi. Mitte mingil juhul ei tohiks kiirustada, et võimalikult kiiresti terveks saada. „See kannatamatus on lihtsalt katastroof! Seetõttu ei saa kohe maksimumi kiikuda, vaid tuleb piirduda tagasihoidlike esmahinnangutega, mitte kasutada kohe oma maksimaalseid võimeid.

Igas konkreetses piirkonnas peaks kõvenemine olema konkreetne (Kesk-Aasia karjased kõvenevad ööbides jahtunud maapinnal, Norilski koolieelikud - jalutuskäikudel värskes arktilises õhus).

Karastamisel tuleks arvesse võtta keha individuaalseid omadusi. Üks ei külmeta, läbides suurema osa talvest ilma mütsita, teist ei päästa villane müts.

Kõvenemine peaks olema naudingu piiril. Siis on kõvastamise tehnika oluliselt lihtsustatud. Karastamist tuleks läbi viia hea tujuga, kuna positiivsed emotsioonid kõrvaldavad täielikult jahutamise või kuumuse negatiivsed mõjud.

Kõvenemise efektiivsus suureneb, kui see viiakse läbi aktiivses režiimis, st. teha protseduuride ajal füüsilisi harjutusi või mis tahes füüsilist tööd.

Kõvenemise ajal on vajalik pidev enesekontroll. Head näitajad on: rõõmsameelsus ja rõõm, energialaeng, optimistlik meeleolu, sügav uni, tervislik isu. Tähendab

kõik on korras - karastamine tuleb kasuks. Ja vastupidi – raske

hingamine, letargia, raskustunne lihastes, kurnatuse tunne, melanhoolne meeleolu - signaal valearvestuse kohta kõvenemisprotseduurides.

Peatugem lühidalt mõnel karastamise tüübil, mida õpilane, kui ta on hõivatud, saab hõlpsasti rakendada.

Õhus kõvenemine. See on kerges riietuses sörkimine madalal õhutemperatuuril alates +17 + 20°C. Suurema efekti saavutamiseks lülitage mõõdukalt külmadele vahemikus + 9 kuni + 16 ° C. Annustamine toimub temperatuuri järkjärgulise vähendamise teel.

Jahedate vannide ajal kehale avaldatava kahjuliku mõju signaalid võivad olla külmavärinad.

Päikesekarastamine: päevitamine on vajalik, mõõdukates annustes soodustab D-vitamiini sünteesi organismis, kuna sisaldab ultraviolettkiiri. Ja D-vitamiin on vajalik luude normaalseks kasvuks ja arenguks, see on ka närvisüsteemi ja lihaste normaalne tegevus. Päevitamisest on kasu, kui pärast seda oleme rõõmsad ja rõõmsad. Kui muutume loiuks, tähendab see, et koormus on suur ja päevitamist tuleks vähendada. Mulle isiklikult meeldib väga suvel ja sügisel päevitada, kuid kevadel, eriti märtsis, teeb see enesetunde halvaks ja proovin vältida pikaajalist päikese käes viibimist.

Veega karastamine on võimas vahend, millel on väljendunud jahutav toime. Kõvenemine algab pühkimisest: pühkige jahedasse vette kastetud käsna, rätiku või käega. Seda tehakse järjestikku: kael, rind, käed, selg, seejärel pühkige need ja hõõruge punaseks. Protseduur kestab 5 minutit. Järgmine etapp on douseerimine. See algab temperatuuril +30 °C ja alandatakse järk-järgult +15 °C-ni. Pärast doseerimist hõõrutakse keha tugevalt rätikuga. Hea karastava efekti annab ka kontrastdušš. Võite võtta kontrastduši, vaheldumisi 2-3 korda vett +30 - + 40 ° C veega +13 - + 20 ° C 3 minutit. See soodustab elujõulisust ja suurendab jõudlust. Karastamiseks on hea kasutada sauna, sauna või basseini. Vann ja saun puhastavad kogu keha mürkidest ning bassein “laeb” energiat.

Üks kõvenemismeetodeid on kuristamine - hommikul ja õhtul kõigepealt veega +20 - + 25 ° C, seejärel langeb temperatuur igal nädalal 1 - 2 ° C ja tõstetakse järk-järgult kuni +5 - + 10 ° C-ni. C. Jalade pesemine on tõhus kõvenemisel. Seda protseduuri tehakse igal õhtul 1 tund enne magamaminekut: esmalt on vee temperatuur +26 - + 28oC ja seejärel järk-järgult langeb temperatuur +12 - +15oC-ni. Pärast pesemist hõõrutakse jalad rätikuga põhjalikult läbi.

Seda kõike igapäevaellu kaasates ei ole õpilane mitte ainult füüsiliselt tugevam, vaid ka emotsionaalselt stabiilne, sest... suur töökoormus õppimise ajal nõuab märkimisväärseid emotsionaalseid investeeringuid. See võib viia ületöötamiseni. Ja lõpuks stress. Regulaarne füüsiline aktiivsus, kuid mitte liigne treenimine, aitab stressi ennetada.

Järeldus

Kokkuvõtteks tahan öelda, et tervislike eluviiside olulisus on vajalik energialaengu, suurema meelekindluse, hea suhtlemisoskuse, oma füüsilise ja psühho-emotsionaalse atraktiivsuse tunnetamise, optimistliku suhtumise, oma enesekindluse tagamiseks. korralik puhkus ja terviklik elukultuur. Tervislik eluviis annab hea tervise, võime edukalt taluda suuri koormusi, enesekindlust ning kiirema ja täielikuma taastumisprotsessi pärast vaimset tegevust. Et olla terve ja vastupidav, vajate oma pidevaid ja olulisi pingutusi. Pingutuse suuruse määravad stiimulid. Stiimulid – eesmärgi olulisus. Igaüks vajab tervet ja õnnelikku elu. Enesevalitsemine, tahtejõud ja võime füüsiliselt pingutada aitavad kahtlemata kaasa edule koolis, tööl ja perekonnas.

Elu on suur kingitus. Sa ei saa hämaralt elada. Sa ei saa raisata oma elu haigustele, “mürkidele” (suitsetamine, alkoholism, narkomaania). Elu on liiga lühike ja hea, maailmas on nii palju ilusaid ja hämmastavaid asju. Elujanu ja eesmärkide saavutamine on peamine, mida kõik peaksid meeles pidama. Tervislik eluviis, kehaline ettevalmistus ja karastamine on meie usaldusväärsed abilised.

Bibliograafia

1. Õpilase kehakultuur: Õpik / toim. IN JA. Iljitš. M.: Gardariki, 2002. - 448 lk.

2. Amosov N.M. Mõtted tervisest. - M.: FiS, 2007.

3. Kunst olla terve - 3. osa. /Auth. komp. Shenkman S.B. - M.: FiS, 2001 - 80 lk., ill.

Tervislik eluviis

Slaid2

Inimese tervist tugevdavat elustiili, mis on suunatud terve keha ennetamisele ja hoidmisele, nimetatakse meditsiinis tervislikuks elustiiliks.

Slaid 3

Inimese tervis sõltub:

  • Elustiil 50 protsenti,
  • keskkond 20 protsenti,
  • Pärilikkusest 20 protsenti
  • Tervishoiust ja ravimitest 10 protsenti.

Slaid 4

Tervislik eluviis koosneb mitmest elemendist

  • Tervislikud harjumused kujunesid välja juba varases lapsepõlves
  • kolmapäeval. Keskkond ja atmosfäär.
  • Halbadest harjumustest loobumine (suitsetamine, alkohoolsed joogid, narkootikumid)
  • Füüsiline treening. Inimese kehaline kasvatus ja kehaline aktiivsus
  • Tervislik toitumine (tasakaalustatud toitumine)
  • Hügieen (nii isiklik kui ka avalik)

Slaid 5

Tervisliku eluviisi kujundamine

Tervisliku eluviisi kujunemine toimub kolmel tasandil:

  • Isiklik (mis sõltub otseselt inimesest: toitumine. Tervislikud harjumused jne)
  • Sotsiaalne (haridustöö, propaganda meedias, ühiskonnas)
  • Infrastruktuur (materiaalsete ressursside kättesaadavus, tervishoiuasutused jne)

Slaid 6

Inimese tervist mõjutavad:

  • ajakava,
  • täielik uni,
  • kehaline aktiivsus,
  • haiguste ennetamine,
  • kõvenemine.

Slaid 7

10 tervisliku eluviisi reeglit:

  • treenige oma aju (ristsõnu lahendades, lugedes, luuletusi pähe õppides, aju töötab.
  • Töö. Töö peaks tooma rõõmu ja kasu.

Slaid 8

  • Söö tasakaalustatud toitumist. Toit peaks vastama inimese vanusele ja elustiilile. Toiduga saadavatest vitamiinidest peaks piisama inimkeha normaalseks ja täielikuks toimimiseks.
  • Ärge sööge liiga palju. Organismi normaalseks toimimiseks vajab inimene ühe toidukorra kohta 1500 kcal. Liigne toit on kehale kahjulik.

Slaid 9

  • Armuma. Õnnehormoon (endorfiin) on inimorganismile lihtsalt vajalik. See paistab silma, kui inimene armub.
  • Ole oma arvamus. Tea, kuidas oma arvamust ja otsust kaitsta.
  • Maga jahedas ruumis. Jahe õhk mõjub organismile paremini. Inimene säilitab külmas nooruse ja ilu.

Slaid 10

  • Liiguta. Liikumine on elu. Mida rohkem inimene liigub, seda rohkem hoiab ta oma tervist.
  • Hellita ennast. Meeldivad pisiasjad teevad inimese õnnelikuks. Mõnikord tasub end hellitada.
  • Ära hoia oma viha tagasi. Negatiivseid emotsioone tagasi hoides surute end alla.

Slaid 11

Tervislike eluviiside propageerimine

Tervislike eluviiside propageerimine on suunatud selle elustiili populariseerimisele. Propagandat tehakse aktiivselt meedias, ajakirjades, ajalehtedes, televisioonis, Internetis jne.


Tervislik eluviis- see on kõigi reeglite ja eeskirjade järgimine hea tervise säilitamiseks!


Tervisliku eluviisi komponendid: .

  • Isiklik hügieen;
  • Õige toitumine;
  • Päevarutiini õige jaotamine;
  • Kõvenemine;
  • Halbade harjumuste tagasilükkamine
  • Kehaline kasvatus ja sport;

Isiklik hügieen

Isiklik hügieen on meetmed ja tegevused tervise ja puhtuse säilitamiseks ja säilitamiseks. (pese käsi, pese hambaid, käi duši all, puhasta jalanõud, riided, korista korter. Tervislik eluviis algab puhtusest!


  • Esiteks, peab olema dieet, st. peate sööma vähemalt 4 korda päevas ja eelistatavalt viis (hommikusöök, lõunasöök, pärastlõunane suupiste, õhtusöök ning puu- ja juurviljad enne magamaminekut. Sööma tuleb rangelt kindlaksmääratud ajal;
  • Teiseks, lihtsalt vähenda jahu, magusate, rasvaste toitude, kiirtoidutoodete ja pooltoodete tarbimist;

  • Kolmandaks peate jooma vett.
  • Neljandaks lõpetage gaseeritud jookide, krõpsude, kreekerite joomine
  • Viiendaks, söö vähem praetud toitu, rohkem köögivilju ja puuvilju

  • Rutiin tegevustes ja nende elluviimisel samal ajal aitab arendada head mälu, arendab tahtejõudu ja õpetab distsipliini.
  • Igapäevarutiini järgiv inimene on alati rõõmsameelne, energiline ja elurõõmus.


Magada ja puhata

Pika päeva jooksul surevad kõik meie rakud, mis meie heaks väsimatult töötasid, ja see paneb meid väga magama. Une ajal taastuvad kõik rakud, seega on hea uni tervisliku eluviisi üks peamisi märke.


KÕVESTAMINE

Karastus tugevdab organismi, parandab vereringet, tõstab kesknärvisüsteemi toonust ja mis peamine – tugevdab immuunsüsteemi ja vähendab külmetushaiguste sagedust. Karastus on kogu keha treenimine ja ennekõike.


Halbade harjumuste tagasilükkamine

Sigaretid ja alkohol hävitavad meie keha. Pole vaja oma keha raisata – elu on liiga lühike ning alkohol ja tubakas muudavad selle palju lühemaks.


1. Aju parandamine, kesknärvisüsteemi uute rakkude arendamine.

2. Treening aitab depressiooniga toime tulla ja võib iga kord su tuju tõsta.

3. Kardiovaskulaarsüsteemi tervise tugevdamine.

4. Kolesterooli vähendamine. Füüsiline aktiivsus aitab reguleerida vere kolesteroolitaset, vähendades nn halva kolesterooli (LDL) taset, mis suurendab ateroskleroosi tekkeriski.


Kehalise kasvatuse roll inimese elus

5. Madalam vererõhk.

6. Treening aitab tugevdada luid.

7. Füüsiline aktiivsus säilitab liigeste liikuvuse ja sidemete tugevuse.

8. Kehaline kasvatus ergutab ainevahetust.


Meie tervis on meie kätes

Tervislik seisund

iga inimene on tema kätes. Inimese tervis sõltub:

  • peal 50% elustiilist;
  • peal 20% pärilikkusest;
  • peal 20% keskkonnast;
  • 10% tervishoiusüsteemi arengust

TERVISEKOODE!

Pidage meeles, et keegi peale teie ei hoolitse teie tervise eest.

Mitte hommikuvõimlemine, mitte tunniajaline kehaline harjutus ja sörkjooks, vaid töö-, puhkuse-, une-, toitumis- ja elukultuur üldiselt – see kõik on meie tervise alus.


Tervis on hindamatu kingitus,

Kahjuks ei anta seda igavesti, seda tuleb kaitsta!

I.I. Pavlov