Өвлийн ярианы эмчилгээний ангиуд. "Өвөл" ярианы эмчилгээний хичээл

"Өвлийн өвөл" сэдвээр ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.

Зорилтот: хэлний лексик ба дүрмийн хэрэгслийг бүрдүүлэх.

Залруулах боловсролын даалгавар:өвөл, түүний шинж тэмдгүүдийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. "Өвөл" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх(өвөл, цас, цасан ширхгүүд, ширхгүүд, үр тариа, цасан шуурга, цасан шуурга, урсах цас, цас орох, мөс, цасан шуурга, хэв маяг; хүйтэн, цагаан, сэвсгэр, цастай, жавартай, хүчтэй, өлсгөлөн", хөлдөх, бүрхэх, унах, уйлах, шүүрдэх, тэжээх, цацах).Нэг төрлийн тодорхойлолтыг сонгох, дүрмийн хувьд зөв өгүүлбэр зохиох, ганц тоогоор жижигрүүлэх дагавар бүхий нэр үг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:сонсголын болон харааны анхаарал, сэтгэлгээ, ярианы амьсгал, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, бүтээлч төсөөлөл, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах, харилцан ярианы яриаг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх ажил:хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн сайхан сэтгэл, бие даасан байдлыг бий болгох. Байгальд хайр, хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж. Тоглоомын цасан хүн, захидал, "Өвөл" сэдэвт зураг, дуу хураагуур, П.И.Чайковскийн "Өвлийн өглөө" жүжгийн кассет бичлэг, бие даасан өнгөт хуудас, цагаан гуаш, будаг, гацуур мод, цаасан цасан ширхгүүд.

Урьдчилсан ажил. Байгаль дахь өвлийн өөрчлөлтийг ажиглан цэцэрлэгт хүрээлэнгээр зугаалах. Өвлийн тухай шүлэг сурах. Өвлийн тухай зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсийг хүүхдүүдэд танилцуулах. Сайт дээр цасан хүнийг загварчлах, чимэглэх.

яруу найргийн үг, байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. “Өвлийн өглөө” аудио бичлэг тоглогдож байна. Цасан хүн зочлохоор ирж, захидал авчирдаг.

Ярианы эмч: Залуус аа, захидлыг нээж уншъя. Захидал нь оньсого агуулдаг.

Миний оньсого таасан хүн сууна:

Хачирхалтай од Ямар хөгийн хүн бэ

Тэнгэрээс унасан 21-р зуунд зам тавьсан уу?

Миний алган дээр лууван, хамар, гартаа шүүр,

Тэр хэвтээд алга болов. Нар, халуунаас айдаг.

(цасан ширхгүүд) (цасан хүн)

Үл үзэгдэгч зураач нь шил шиг тунгалаг байдаг

Хотоор алхах: Та үүнийг цонхонд хийж болохгүй.

Хүн бүрийн хацрыг гэрэлтүүлэх болно, (мөс)

Хүн бүрийн хамрыг чимхэх болно.

(хөлдөх)

Хүйтэн цаг агаар орж, Тэр цагаан сүрэгт нисч,

Ус мөс болон хувирч, нисч байхдаа гялалзаж байна.

Урт чихтэй саарал туулай Тэр сэрүүн од шиг хайлдаг

Цагаан туулай болж хувирав. Алга болон аманд.

Баавгай архирахаа больсон - (цас)

Ойд өвөлжсөн баавгай.

Хэн хэлэх вэ, хэн мэдлээ

Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

(өвөл)

Ярианы эмч. Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд. Өвөл.

2. Хичээлийн сэдвийг илтгэнэ.

Ярианы эмч . Та нар юу гэж бодож байна, бид ангид юу ярих вэ?

Хүүхдүүд. Өнөөдөр бид ангид өвлийн тухай ярих болно.

Ярианы эмч. Эргэн тойронд юу байдаг вэ?

Хүүхдүүд. Эргэн тойрон цастай.

Ярианы эмч. Гол дээр юу байдаг вэ?

Хүүхдүүд. Гол дээрх мөс.

Ярианы эмч. Гудамжинд юу байна? Яагаад хүйтэн байна вэ?

Хүүхдүүд. Гадаа хүйтэн байна.

3. Дуурайх дасгалууд

Өвлийн янз бүрийн цаг үед өөрсдийн төлөв байдал, сэтгэл санааг илэрхийлэхийн тулд: бид анхны цасанд баярлаж, хүйтэн салхинд чичирч, хүйтэн жавартай, мөстэй цаг агаарт яс хүртэл чичирдэг. Санта Клаусын ууртай аялгууг дамжуулаарай.

Санта Клаус орондоо унтсан,

Тэр босож, мөсөө жингэнүүлэн: -

Цасан шуурга, цасан шуурга чи хаана байна?

Яагаад намайг сэрээхгүй байгаа юм бэ?

Өвлийн сэтгэл санаа, үйл хөдлөлийг нүүрний хувирал, дохио зангаа, хөдөлгөөнөөр илэрхийл.

Тиймээс Өвлийн шидтэн мод, бутыг цагаан хувцас өмсөж, газрыг гялалзсан, мөнгөөр ​​цацав.

Гэвч ууртай өвлийн өвгөн эмгэн шувууд, хүмүүс, амьтдыг хөлдөөж, гол мөрнийг мөсөөр хүлэв.

Хацар, уруулд зориулсан дасгалууд

Цасан хүмүүс цас, хяруунд баярладаг.Хацараа хий. Нүдэнд нь баяр хөөртэй илэрхийлэл.

Хаврын гунигтай цасан хүмүүс.Уруулынхаа булангуудыг доошлуул. Гунигтай харцыг илэрхийл.

Хэлний дасгалууд

Icicle. "Хурц" хэлээ аль болох амнаасаа гаргаж, тэр байрлалд нь барина ("зургаагаас найм" хүртэл тоолно).

Мөсөн чарга. Хэлээ "аяга" болго.

Буухын тулд гулсуулна уу.Амаа ангайж, доод шүднийхээ ард хэлээ доошлуулж, хэлний ар талыг "толгой" хэлбэрт оруул.

Чарга. Ам нь нээлттэй, уруул нь инээмсэглэдэг. Хэлний хажуугийн ирмэгийг дээд араа шүдэнд чанга дарж, нурууг нь доош нь бөхийлгөж, үзүүр нь чөлөөтэй болно. Урагш хойш хөдөлж, хэлний хажуугийн ирмэг нь араа дээр гулсах ёстой. Доод эрүү хөдөлж, уруул нь шүдэнд хүрэхгүй байхыг анхаарна уу.

Хар салхи цонхыг нээж, хаадаг.Ам нь хаалттай. Хэл амнаасаа унжсан байна. Хэлний үзүүрийг дээшлүүлж доошлуул.

Цасан шуурга. Хөгшин, саарал үстэй, мөсөн саваатай Вюга Баба Яга шиг эргэлддэг. Цасан шуурга: "З-з-з-з-з." (Дуу чимээ ихсэж.) Цасан шуурганд ой гиншиж: "М-мм-мм-мм-мм." (Чимээгүй, өндөр дуугаар.) Царс моднууд "М-мм-мм-мм-мм" гэж их ёолно. (Чанга, намуухан дуугаар.) Хус моднууд “М-мм-мм-мм-мм” гэж ёолно. (Чимээгүй, өндөр дуугаар.) Гацуур мод наргиж: “Ш-ш-п:ш-хи-хи." Цасан шуурга намжив: "S-s-s-s-s."

5. “Аль болох олон сайхан үгсийг нэрлэ” дидактик тоглоом.

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг: аль нь, аль нь, аль нь?

Цаг агаар ямар байна вэ? - цастай, хүйтэн, хүйтэн жавартай.

Ямар цас вэ? – сэвсгэр, цагаан, цайвар, зөөлөн, мөнгөлөг, наалдамхай.

Тэнгэр ямар байдаг вэ? - үүлэрхэг, саарал, цэнхэр.

Ямар өдөр? - жавартай, богинохон, өвлийн хүйтэн, хүйтэн.

Ямар салхи вэ? - хүчтэй, хүйтэн, өргөстэй.

6. Хурууны гимнастик "Бид хашаанд зугаалахаар явлаа."

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, хуруугаа нэг нэгээр нь нугална.

Бид хашаанд зугаалахаар явлаа. Тэд ширээний дагуу алхаж, зааж өгдөг. ба дундаж хуруу

Тэд цасан эмэгтэйг сийлбэрлэж, хоёр далдуугаар бөөнөөр нь "баримлжээ".

Тэд шувууны үйрмэгээр хооллож, бүх хуруугаараа талхыг "бутлав".

Дараа нь бид дов толгод уруудаад, Тэд тогтоол өгч байсан. алган дээр хуруу.

Мөн тэд цасанд хэвтэж байв. Алга нь нэг талдаа, нөгөө талд нь ширээн дээр тавьдаг.

Бүгд цасанд дарагдаж гэртээ ирлээ. Тэд алгаа сэгсэрнэ.

Бид шөл идчихээд орондоо орлоо. Тэд халбагаар шөл "иддэг".

7. Дидактик тоглоом "Цасан хүмүүс юугаараа ялгаатай вэ?"

Ярианы эмч. Цаснаас юу хийж чадах вэ?

Хүүхдүүд. Цасан эмэгтэй, цасан хүн.

Ярианы эмч. Самбар дээр хоёр цасан хүн зурсан зургууд байдаг.

Эдгээр цасан хүмүүс юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд ялгааг нэрлэнэ.

8. “Өгүүлбэрээ дуусга” дидактик дасгал.

Бид цасан хүн бүтээхээр шийдсэн.

Бид (цасан хүн) луувангийн хамар хавсаргав.

Бид (цас хүн) хөршүүддээ үзүүлэв.

Бид цасан хүнтэй тоглосон.

Бид (цас хүн) талаар ярилцсан.

9. Тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ"цастай.

Цасан дээр тоглох цаг болжээ. Би энэ үгийг нэрлэх болно, та энэ тухай энхрийлэн ярих болно.

Цасан бөмбөлөг Icicle - мөстлөг

Хүйтэн - хяруу Мод - мод

Салхи сэвшээ салхи толгод

Мөсөн мөс, мөсөн хэсэг Чарга чарга

Хүйтэн хүйтэн

Өвөл - өвөл

10. Биеийн тамирын дасгал (хамт хөдөлгөөнтэй ярианы дагалдах).

"Толгод дээрх цас шиг, цас"

(Гараа "цас", "цас" гэсэн үгс хүртэл өргөж)

Мөн толгод дор - цас, цас,

(Гараа доошлуул.)

Мөн модон дээр цас, цас байна.

("Байшин"-д алгаа толгойноосоо холбоно)

Мөн модны доор цас, цас байна.

(Гараа доошлуул.)

11. "Ид шидийн цасан ширхгүүд" дидактик тоглоом.

Ярианы эмч. Залуус аа, хар даа, модон дээр цасан ширхгүүд өлгөөтэй байна. Та бүхэн өөрт таалагдсан цасан ширхгийг сонгоод түүн дээр хэдэн цэг байгааг харах хэрэгтэй. Цасан ширхэг дээр хэдэн цэг байгаа бол таны өгүүлбэрт маш олон үг байх болно.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг нэг цасан ширхгийг сонгохыг урьж байна.

Ярианы эмч. Өгүүлбэрт хэдэн үг байх вэ?

Хүүхдүүд. Хоёр үг.

Ярианы эмч. Энэ үгийг ашиглан хоёр үгтэй өгүүлбэр зохиоцас.

Хүүхдүүд. Цас орж байна.

Ярианы эмч : "Та хэдэн оноотой вэ?"

Хүүхдүүд. Гурван цэг.

Ярианы эмч. Одоо өгүүлбэрт хэдэн үг байх вэ?

Хүүхдүүд. Гурван үг.

Ярианы эмч. Үгийг ашиглан гурван үгтэй өгүүлбэр зохиоцасан ширхгүүд.

Хүүхдүүд нэг санал гаргаж ирдэг.

Ярианы эмч. Одоо өгүүлбэрт хэдэн үг байх вэ?

Хүүхдүүд. Өгүүлбэр нь дөрвөн үгтэй байна.

Ярианы эмч. Энэ үгийг ашиглан дөрвөн үгтэй өгүүлбэр зохиослайд.

Хүүхдүүд санал болгож байна.

Хүүхдүүд гулсуураар унадаг.

гэх мэт. үг солих.

12. "Цасан хүнийг зурж, будцгаая" дидактик тоглоом.

Ярианы эмч. Хүүхэд бүрт өнгөт цомгийн хуудас, цагаан гуаш өгдөг. Өөрийнхөө цасан хүнийг зурж, зур.

13. Хичээлийн хураангуй. Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Хичээл дээр бид жилийн хэдэн цагийн талаар ярилцсан бэ?

Хүүхдүүд. Бид өвлийн тухай ярьсан.

Ярианы эмч. Хичээл танд юу таалагдсан бэ?

Хүүхдүүдийн бие даасан хариу үйлдэл.


Наталья Пахомова
ODD-тай ахмад бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Өвөл" лексик сэдвээр ярианы эмчилгээний хичээл.

тайлбар: сэдвээр ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хуралдаан« Өвөл» , Учир нь OHP-тэй 5-6 насны хүүхдүүдхөгжүүлэх зорилготой үг хэллэг- хэлний дүрмийн хэрэгсэл, харилцан яриаг хөгжүүлэх, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх боловсролын тоглоом, дасгалуудыг ашиглан сэтгэцийн үйл явцыг бий болгох. Ангихарааны материал, мультимедиа төхөөрөмж ашиглан хөгжүүлэх даалгаврууд орно.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Бэлтгэсэн харилцан яриаг явуулах ур чадварыг дээшлүүлэх (яриа);

Объектуудын шинж тэмдэг, үйлдлийг тодорхойлж сурах;

Үзэл бодлоо тодруулах хүүхдүүд үндсэн өнгөний тухай

Сурах хүүхдүүдүг үүсгэх зарим арга;

Төрөл бүрийн өгүүлбэр бүтээх ур чадвараа өргөжүүл

Зорилтот: үгсийн санг өргөжүүлж, идэвхжүүл сэдэв« Өвөл» , хөгжүүлэх үг хэллэг- дүрмийн бүтэц, харилцан яриа.

Даалгаврууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх. Өвөл, түүний шинж тэмдгүүдийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. Үүний дагуу үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх сэдэв« Өвөл» . Сайжруулалт үг хэллэг- дүрмийн бүтэц илтгэлүүд: объект, үйлдэл, тэмдгүүдийн нэрсийг тодруулж сурах; сурах хүүхдүүдүг үүсгэх зарим арга (тооцоо үүсгэх). Ур чадварыг хөгжүүлэх үгийн үечилсэн шинжилгээ(үгүүдийг үе болгон хуваах). Саналын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Залруулах, хөгжүүлэх. Харилцан яриаг хөгжүүлэх, янз бүрийн өгүүлбэр зохиох ур чадварыг өргөжүүлэх, угтвар үгсийг ашиглаж сурах "дээр, хамт, дотор", объектын орон зайн зохион байгуулалтыг нэр үгийн харгалзах тохиолдлын хэлбэрүүдтэй хослуулан харуулсан. Сайжруулах үгийн үеийн бүтэц. Ижил үгсийг сонгож, бодлоо илүү зөв, үнэн зөв илэрхийлж сур. Харааны анхаарал, логик сэтгэлгээ, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх. Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн санаа, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлагын чадварыг төлөвшүүлэх. Байгальд хайр, хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Арга зүй: аман, харааны.

Техник: сэтгэл хөдлөлийн сонирхол, оньсого, хувь хүний ​​арга барил, үгээр урамшуулах, хүүхдийн хэлбэр, төрөл үйл ажиллагаа: тоглоом тоглох, харилцах чадвартай.

Урьдчилсан ажил. Байгаль дахь өвлийн өөрчлөлтийг ажиглаж алхаарай. Дасгал сургах "Цасан хүн"мөн хурууны гимнастик "Цасан бөмбөг". Хөгжмийн найруулагчтай Вивалдигийн бүтээлийг сонсож, ярилцаж байна "Улирал. Өвөл» .

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: биеийн тамирын дасгал, хурууны гимнастик.

Чимэглэл. С.Вохринцева Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц. Өвөл. Дидактик материал, өгүүлбэрийн схем бүхий дугтуй.

Төрийн хэрэгжилт шаардлага: боловсролын интеграцчлал бүс нутаг: "Хөгжим", "Харилцаа холбоо", "Уран зохиол унших", "Танин мэдэхүй", "Эрүүл мэнд".

Боловсролын нөөц:

Нищева Н.В. Тэмдэглэл Тусгай хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн ангиуд. - SPb.: ХҮҮХДИЙН ХЭВЛЭЛ 2007.- 704 х.

Борисенко М.Г. Лукина Н.А. Өвөл, өвлийн зугаатай. - Санкт-Петербург: Паритет, 2005. (Цуврал "Тоглоом ба зураг дээрх дүрэм").

« Ярианы эмчилгээярианы хөгжлийн III түвшний хүүхдүүдтэй ажиллах. Зохиогчид: T. B. Filicheva, G. V. Chirkina.

Коноваленко С.В. Коноваленко В.В. Фронтал лексик-сематик сэдвээр ярианы эмчилгээний хичээлүүд« Өвөл» Учир нь хүүхдүүд ONR хэвлэл GNOM болон D 2005-тай.

Залруулах ярианы эмчилгээ 5-7 насны хүүхдүүдтэй ажиллах блок-сэдэвчилсэн төлөвлөлт / зохиогч sos E. F. Курмаева. - Волгоград: Багш 2012

Зохион байгуулалттай засч залруулах, хүмүүжүүлэх үйл ажиллагааны хувилбар

I Зохион байгуулалтын мөч: Вивалдигийн хөгжим сонсогдож байна "Улирал. Өвөл» , бүтээлийн хэсгээс сонсох.

Ярианы эмч: Залуус аа, та хөгжим сонссон уу, жилийн аль цагийг санагдуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: Өвөл бололтой.

Ярианы эмч: Яг зөв Манайд өвөл ирлээ.

II Сэдвийн танилцуулга: өвлийн шинж тэмдгүүдийн тухай яриа.

Ярианы эмч: Залуус аа, бидэнд юу ирснийг бид яаж мэдэх вэ? өвөл?

Хүүхдүүд:

Гадаа тэсгим хүйтэн байна.

Гадаа цагаан сэвсгэр цас оров.

Байшингийн дээвэр дээрээс мөсөн бүрхүүлүүд унждаг

Гадаа хүчтэй цасан шуурга шуурч байна.

Шөнө урт, өдөр нь богино байдаг.

Нар тусч байгаа ч дулаахан биш.

Зам дээр мөс бий.

Зам дээр цас байна.

III Үндсэн хэсэг

1. Оньсого

*Уран бүтээлч хүн үл үзэгдэх

Хотоор алхаж байна

Хүн бүрийн хацрыг бүдгэрүүлнэ

Тэр хүн бүрийн хамрыг чимхэх болно.

Тэгээд шөнө, намайг унтаж байхад,

Шидэт сойзтой ирсэн

мөн цонхон дээр зурсан

Гялалзсан навч

(хөлдөх)

*Гаргүй, хөлгүй

Тэгээд тэр зурж чаддаг

(хөлдөх)

* Хачирхалтай од

тэнгэрээс унасан

миний алган дээр

Тэр хэвтээд алга болов

(цасан ширхгүүд)

*Ямар хөгийн хүн бэ

21-р зуунд оруулсан

Лууван - гар шүүр дэх хамар

Нар, халуунаас айдаг.

(цасан хүн)

* Энэ нь доошоо ургадаг

Энэ нь зун биш, харин өвлийн улиралд ургадаг

Нар түүнийг шарах болно

Тэр уйлж үхэх болно

(мөс)

* Би урд нь сум шиг яарч байна,

Зөвхөн мөс хагардаг

Гэрэл анивчих болтугай

Хэн намайг авч яваа вэ?

(тэшүүр).

*Лукеря мөнгөн өд цацав.

Би шүүрэлтийг мушгин гуйвуулсан -

Гудамж цагаан болж хувирав

(цасан шуурга)

*Бүтэн зун зогссон

Өвөл хүлээж байсан.

Цаг нь ирлээ -

Бид уул руу яаран буув

(чага)

*Тэд намайг өсгөсөнгүй - тэд намайг цаснаас хийсэн

Лууванг хамрын хэсэгт маш сайн хийж,

нүд нь нүүрс, уруул бол гичий.

Хүйтэн, том. Би хэн бэ?

(Цасан эмэгтэй)

2. Сэдвийн зураг дээр үндэслэн санал гаргах "Өвлийн хөгжилтэй"болон саналын диаграммыг гаргах. Хавсралт 2

Ярианы эмч: Залуус аа, самбарыг хараарай, өвлийн үйл ажиллагааг харуулсан зөвлөмжүүд байна. Надад хэлээч, хүүхдүүд өвлийн улиралд хэрхэн хөгжилтэй байх вэ? Өөрөө өгүүлбэр зохиож, өгүүлбэрийн диаграммыг байрлуул.

Хүүхдүүд:

Хүүхдүүд уулнаас чаргаар гулгадаг.

Хүүхдүүд тэшүүрээр гулгаж байна.

Хүүхдүүд цана, сноуборд.

Хүүхдүүд цасан дээр тоглож байна.

Хүүхдүүд цасан хүн, цасан эмэгтэйг бүтээдэг.

Хүүхдүүд цасан цайз барьж байна.

Хүүхдүүд цас арилгадаг.

Хүүхдүүд өвлийн улиралд шувууг тэжээдэг.

Хүүхдүүд хоккей тоглодог.

3. Тоглоом "Ялгааг олох" "Мөсөн гулгуурын талбай дээр". Хавсралт 1 (слайд 9)

Ярианы эмч: Залуус аа, энэ хоёр зургийг хараад 9 ялгааг олоорой

Хүүхдүүд:

1. Охин гартаа бугуйвч авав

2. Шар хүрэмтэй хүү янз бүрийн өнгийн тэшүүртэй.

3. Шар хүрэмтэй хүү гараа тайлав.

4. Ягаан хүрэмтэй охин нэг судалтай.

5. Ногоон хүрэмтэй охин цэнхэр малгайгаа алдсан байна.

6. Хоккейн тоглогчид байраа сольсон.

7. Хүү хоккейн саваагаа алдсан байна.

8. Хүүхдүүд хосоороо унадаг.

9. Охин зүүн тал руугаа унав.

Залуус аа, одоо утасны тоглоом тоглоцгооё, алгаа бэлдээрэй.

4. Үгийг үе болгон хуваах тоглоом "Утас"

Цас, цасан бөмбөг, цас-жин-ка, цас-го-вик, цас-гу-роч-ка, цас-жин. Бүх үгсийн нийтлэг хэсэг юу вэ? (Цас)

5. Тоглоом "Үгийн нийтлэг хэсгийг нэрлэ".

Ярианы эмч: Өвөл, өвөлждөг, хаан загас. Хүүхдүүд: (Өвөл)

Ярианы эмч: Хүйтэн, хүйтэн, даар, хөргөгч. Хүүхдүүд: (Хүйтэн)

Ярианы эмч: Хүйтэн, хяруу, хяруу, хяруу, хөлдөлт, хяруу. Хүүхдүүд: (Хөлдөж байна)

Ярианы эмч: Мөс, мөс, мөс, мөс, мөсөн гол, хөлддөг.

Хүүхдүүд: (Мөс)

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Дасгал хийх "Цасан хүн".

Алив, анд минь, зоригтой бай, анд минь,

Тэд урдуураа цасан бөмбөлөг эргэлдэж байгаа дүр үзүүлэн дугуйлан алхаж байна.

Цасан бөмбөгөө цасан дээр өнхрүүл. Энэ нь зузаан бөөн болж хувирна "Зураг зурах"гараараа том тойрог хий.

Мөн бөөн нь цасан хүн болно.

"Зураг зурах"гурван бөөнөөр хийсэн цасан хүн.

Түүний инээмсэглэл үнэхээр тод!

Тэд өргөн инээмсэглэдэг.

Хоёр нүд, малгай, хамар, шүүр.

Тэд нүдээ харуулж, толгойгоо далдуугаараа таглаж, хамартаа хүрч, төсөөллийн шүүр барьж байгаа мэт шулуун босдог.

Гэхдээ нар бага зэрэг халуун байх болно

Тэд аажуухан сууна.

Харамсалтай нь! - мөн цасан хүн байхгүй.

Тэд гараа өргөж, мөрөө хавчина. В.Егоров

Хурууны гимнастик "Цасан бөмбөг"

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв - Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугална

Чи бид хоёр цасан бөмбөлөг хийсэн - Тэд гарын алганыхаа байрлалыг өөрчилснөөр сийлдэг

Дугуй, хүчтэй, маш гөлгөр - Тойрог харуулж, алгаа хооронд нь дарж, нэг алгаараа цохино

Тэгээд ч чихэрлэг биш - Тэд хуруугаараа заналхийлдэг

Бид танд нэг удаа өргөх болно

Хоёр - бид барих болно

Гурав - орхиё

Тэгээд бид үүнийг эвдэх болно

Залуус аа, одоо бодоод хэлье.

7. Тоглоом "Тэмдэг сонгох"Илтгэлийн слайд 10-12

Цас (Аль)- цагаан, сэвсгэр, зөөлөн, цэвэрхэн.

Хөлдөж байна (Аль)- хүчтэй, ууртай, хүчтэй, сул дорой.

өвөл(Аль)- хүйтэн, хүйтэн, цастай, хөгжилтэй.

8. Тоглоом "Үйлдэл сонгох"Илтгэлийн слайд 13-14

Цас (тэр юу хийж байна вэ)- алхах, унах, эргэх, худал хэлэх, шажигнана.

Хөлдөж байна (хүйтэн юу хийдэг)- чимхэх, хагарах, хазах, зурах.

9. Тоглоом "Тэмдэг тэмдэг үүсгэх"Илтгэлийн слайд 15

наранд цас гялалзана (тэр ямар хүн бэ гэсэн үг)наранд гэрэлтэж буй цас,

наранд цас гялалзана - наранд цас гялалзана,

нарны туяа дор гялалзсан цас - нарны туяа дор гялалзсан цас,

хөл дор цасан шуурга - хөл дор цас шуурга,

хөл дор цас хагарна - хөл дор цас хагарна,

газарт цас унах - газарт цас унах,

агаарт эргэлдэх цас - агаарт эргэлдэх цас.

10. Тоглоом "Өөрөө хэлэх"

цас орох - цасан шуурга, цасан шуурга, цасан шуурга, шуурга, шуурга, цасан шуурга, цасан шуурга.

хүйтэн - хүйтэн, хүйтэн, хяруу.

хөлдөх - жихүүдэс хүрэх, даарах, мэдээ алдах, даарснаас чичрэх, хөлдөх, хөлдөх.

IV. Эцсийн хэсэг. Тусгал.

"Өвөл" лексик сэдвээр ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй

(Суралцсан эхний жил)


Залруулах боловсролын зорилго:Өвөл, түүний шинж тэмдгүүдийн тухай ойлголтоо тодруулж, өргөжүүл.

Сэдвийн үгсийн санг тодруулах, идэвхжүүлэх, асуултанд хариулж сурах, өгүүлбэр зохиох, онцлог үг, үйлдлийн үгсийг сонгох.

Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулж, өндөр чанартай нэмэлт үг, нэр үгийг багасгах дагавартай үүсгэж сурах, угтвар үгийн бүтцийг ашиглах чадварыг сайжруулах.

Залруулах, хөгжүүлэх зорилтууд:

Харааны анхаарал, ойлголт, ярианы сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, санах ой, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, амьсгалах, ярианы зөв амьсгалах, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Залруулах, боловсролын зорилго:

Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн сайхан сэтгэл, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага, байгальд хайртай байх чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:хэвлэх даавуу, өвөл, өвлийн сарыг дүрсэлсэн зураг, спортын хэрэгсэл, бөмбөг; утсан дээр нимгэн цагаан цаасаар хийсэн цасан ширхгүүд.

1. Зохион байгуулалтын мөч

-Миний оньсого тайлсан хүн сууна

Хачирхалтай од Ямар хөгийн хүн бэ

Тэнгэрээс унасан 21-р зуунд зам тавьсан уу?

Миний алган дээр лууван, хамар, гартаа шүүр,

Тэр хэвтээд алга болов. Нар, халуунаас айдаг.

(цасан ширхгүүд) (цасан хүн)

Үл үзэгдэгч зураач нь шил шиг тунгалаг байдаг

Хотоор алхах: Та үүнийг цонхонд хийж болохгүй.

Хүн бүрийн хацрыг гэрэлтүүлэх болно, (мөс)

Хүн бүрийн хамрыг чимхэх болно.

(хөлдөх)

Хүйтэн цаг агаар орж, Тэр цагаан сүрэгт нисч,

Ус мөс болон хувирч, нисч байхдаа гялалзаж байна.

Урт чихтэй саарал туулай Тэр сэрүүн од шиг хайлдаг

Цагаан туулай болж хувирав. Алга болон аманд.

Баавгай архирахаа больсон - (цас)

Ойд өвөлжсөн баавгай.

Хэн хэлэх вэ, хэн мэдлээ

Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

(өвөл)

2. Жилийн цагийн тухай яриа

-Та жилийн аль цаг гэж бодож байна вэ?

-Яаж таамагласан бэ?

-Өвлийн хэдэн өдөр вэ?

-Ямар шөнө?

-Цасны талаар та юу хэлэх вэ?

- Ямар мөс байдаг вэ?

- Өвлийн саруудыг жагсаа.

3. "Цасан ширхгүүд" дасгал

– Биднийг ярилцаж байтал гадаа цас орж, жинхэнэ цасан ширхгүүд бидэн рүү нисэв. Тэд юу болохыг хараарай?

Хэл ярианы эмч хүүхэд бүрт цасан ширхгийг утсан дээр өгдөг.

- Цасан ширхгүүдээ эргүүлцгээе. Хамраараа агаарыг аажмаар тат. Хацраа бүү хий, уруулаа сүрэлээр сунгаж, цасан ширхгийг үлээ.

Хэл ярианы эмч нь дасгал хийж байхдаа хүүхдүүд мөрөө өргөхгүй байхыг анхаардаг. Дасгалыг 3-5 удаа давтана.

4. "Өвөл юу болдог вэ?"

- Цасан ширхгүүд нисч, биднийг үргэлжлүүлэн тоглохыг урив.

– Өвөл юу болдог, байгальд юу тохиолдохыг бодоод нэрлэ?

"Би чамд хэцүү даалгавар бэлдсэн, гэхдээ та өвлийн талаар маш сайн ярьсан тул та үүнийг амархан даван туулж чадна гэж бодож байна."

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс нэг нэгээр нь өвлийн үзэгдлийг дүрсэлсэн зургуудыг сонгож, тэдгээрийг нэрлэхийг хүсдэг.

5. "Үг сонгох" дидактик тоглоом

– Өвлийн улиралд гадаа цаг агаар өөр байдаг. Нэг бол цасан шуурга шуурна, дараа нь хүчтэй хяруу болно, эсвэл цас орно. Би байгалийн үзэгдлийг нэрлэе, та хариулна уу. Хүйтэн (энэ нь юу хийдэг вэ?) - хагарах, чимхэх, хазах ...

Цасан шуурга (юу хийж байна вэ? - буржгар, ширүүн, гаслан, шүүрдэх ... .

Цас (энэ нь юу хийдэг вэ?) - явах, нисэх, унах, эргэлдэх ... .

Хүүхдүүд (тэд юу хийж байна вэ?) - алхах, унах, тоглох, хөгжилдөх, аз жаргалтай байх ...

6. Бөмбөгөөр “Сайнаар нэрлэ” тоглоом

- Бөмбөг тоглох цаг боллоо. Би энэ үгийг нэрлэх болно, та энэ тухай энхрийлэн ярих болно.

Цасан бөмбөлөг Icicle - мөстлөг

Хүйтэн - хяруу Мод - мод

Салхи - сэвшээ салхи Хилл - толгод

Мөс-мөс Хүйтэн-хөргөх

Өвөл-өвлийн чарга

7. Зураг дээр үндэслэн өвлийн талаар санал гаргах

Хэл ярианы эмч бичгийн цаасан дээр зураг байрлуулдаг.

– Зурган дээр жилийн аль цагийг харуулсан бэ? Чи яагаад ингэж бодоов?

- Зөв. Сүүлийн хичээл дээр бид энэ зургийг хараад энэ тухай ярилцсан. Одоо та бүгд нэг санал гаргаж ирээд бидэнд хэлнэ.

– Өгүүлбэрээ үгээр эхэл цас, мод, тэнгэр, хүүхдүүд.

Хэл ярианы эмч нь бүрэн өгүүлбэрээр ярихад бэрхшээлтэй байгаа хүүхдүүдэд тусалдаг.

-Та бүх зүйлийг сайн хэлсэн. Би танд зориулж дараах даалгаврыг бэлдсэн.

8. Дасгал "Юу өөрчлөгдсөн бэ?"

Хэл ярианы эмч нь өвлийн улиралд дүрсэлсэн объектын зургийг самбар дээр байрлуулдаг.

– Залуус аа, зургуудыг анхааралтай ажиглаж, санаж байгаарай. Одоо нүдээ аниад би нэг зургийг арилгах юм уу солино. Юу өөрчлөгдсөн, юу дутагдаж байгааг хэлэх ёстой.

9. Хурууны гимнастик "Бид хашаанд зугаалахаар явлаа"

Нэг хоёр гурав дөрөв тав, Хуруугаа нэг нэгээр нь нугална.

Бид хашаанд зугаалахаар явлаа. Тэд ширээний дагуу алхаж, зааж өгдөг. ба дундаж хуруу

Тэд цасан эмэгтэйг сийлсэн, Хоёр далдуугаараа бөөнөөр "хий".

Шувуудыг үйрмэгээр тэжээж, Тэд бүх хуруугаараа талхыг "үйрмэглэдэг".

Дараа нь бид толгод уруудаж, Тэд тогтоол гаргадаг. алган дээр хуруу.

Мөн тэд цасанд хэвтэж байв. Алга нь нэг талдаа, нөгөө талд нь ширээн дээр тавьдаг.

Бүгд цасанд дарагдаж гэртээ ирлээ. Тэд алгаа сэгсэрнэ.

Бид шөл идчихээд орондоо орлоо. "Халбагаар шөл идэх"

10. Дасгал "Энэ хаана тохиолддог вэ?"

– Залуус аа, зургуудыг хараад миний асуултад хариулна уу.

Хэл ярианы эмч нь ярианы угтвар үгийг бататгахын тулд өвлийн тоглоом, байгалийн үзэгдлийг дүрсэлсэн даавуун дээр нэг нэг зургийг байрлуулдаг.

-Цасан ширхгүүд хаана байна?
-Мөс хаашаа унждаг вэ?
-Мөс хаана хөлдсөн бэ?
-Хүүхдүүд хаана унадаг вэ?
-Цасан хүнийг хаана хийсэн бэ?
-Чарганууд хаана байна?

11. Дасгал “Аль нь?” Аль нь? Аль нь?"

– Би одоо нэг удаад нэг зураг үзүүлж байгаа бөгөөд та асуултанд хариулсан аль болох олон үгийг сонгоорой Аль нь? аль нь?

A) Өвөл ямархуу байна? – (хүйтэн, цастай, хяруу, ...).

Ямар цас вэ? - (цагаан, сэвсгэр, хүйтэн, үйрмэг, зөөлөн, гялалзсан, шаржигнуур, гялалзсан,...).

Ямар өдөр? - (хүйтэн, цастай, нартай, богино, салхитай ...).

Ямар шөнө? - (урт, сарны, одтой, цастай, хүйтэн жавартай ...).

Ямар мөс вэ? - (хүйтэн, хүчтэй, ил тод, эмзэг, нимгэн ...).

Ямар мөстлөг вэ? – (хүйтэн, мөстэй, тунгалаг, нойтон, хатуу...).

  • Залруулах, хүмүүжүүлэх: "Өвөл" сэдвээр нэрлэсэн (хувцасны нэр) болон аман үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх (алхах, ухах, өнхрөх, баримал хийх, унах); ганц болон олон тооны нэр үг хэрэглэж сурах; "хувцас" гэдэг үгийн ерөнхий утгыг нэгтгэх; өвлийн шинж тэмдгийг тодорхойлж сурах.

    Залруулах, хөгжүүлэх: харааны ойлголтыг хөгжүүлэх; нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх (ганц болон олон тооны нэр томъёог тодорхойлох).

    Залруулах, хүмүүжүүлэх: хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх, хүүхдийг багштай идэвхтэй хамтран ажиллахыг дэмжих.

    Материал: бээлий; конфетти; өвлийн зураг; хичээлийн танилцуулга (МХТ-ийн хэрэглээ).

    Хичээлийн явц.

    1. Зохион байгуулах цаг.
    2. Хурууны тоглоом "Миттен". Хэл ярианы эмч нурууныхаа ард бээлий барьдаг.

      Ярианы эмч: "Настенка, миний ард юу байгаа юм бэ? Эдгээр нь дулаахан, зөөлөн ... үүнийг хүүхдэд үзүүлж, хамтдаа дууддаг - бээлий! “Хүүхэд бээлий өмсөж, дараа нь тайлдаг.

      Ярианы эмч: "Миний араас давтан хэл:

      Настя бээлий өмсөв (бүх хуруугаа нийлүүлж, эрхий хуруугаа хажуу тийш нь харуулав)

      Өө, би хаашаа явж байгаа юм бэ? (бид эрхий хуруугаа алган дээрээ нуудаг)

      Хуруу байхгүй, алга болсон,

      Би жижигхэн байшиндаа ирээгүй! (гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх)

      Настя бээлээ тайлж,

      Хараач, би олсон! (хоёр гартаа эрхий хуруугаа харуулах)

      Та хараарай, хараарай, та олохгүй, (бид хуруугаа шахаж, тайлдаг)

      Сайн уу хуруу, сайн уу? (эрхий хуруугаа дээш харуулах)

    3. Гол хэсэг.
    1. Тоглоом "Уран бүтээлч юу хольсон бэ" (слайд №1).
    2. Ярианы эмч: "Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?" (өвөл)

      Ярианы эмч: "Тийм шүү! Манай зураач зурган дээр бас өвөл зурсан ч зүгээр л нэг юм хольсон. Юу болсон бэ?"

      Зураг дээрх хүүхэд интоор, зул сарын гацуур мод, эрвээхэй, цэцэг дээр хулгана дээр дарж, тэд алга болно. Үлдсэн зүйл бол өвлийн ландшафт юм.

      Ярианы эмч: "Одоо бүх зүйл зөв, сайн байна!"

    3. Тоглоом "Өвлийн хувцас" (слайд №2).
    4. Яриа эмч: "Өвөл хүйтэн байна, хөлдөхгүйн тулд дулаан хувцас өмсдөг, гэхдээ өвлийн улиралд гадаа юу өмсөж болохгүй вэ?"

      Дэлгэц дээр өвөл, зуны хувцаснууд байдаг. Хүүхэд зуны хувцас дээр хулгана дээр дарахад тэд алга болж, зөвхөн өвлийн хувцас үлддэг.

      Ярианы эмч: "Бүх хувцсаа нэрлэе" (хүрэм, малгай, ороолт, эсгий гутал, бээлий).

      Ярианы эмч: "Та энэ бүгдийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (даавуу)".

    5. "Цасан шуурга" амьсгалын дасгал.
    6. Ярианы эмч: "Өвөлдөө хүчтэй салхи шуурч, цасан шуурга шуурдаг. Одоо бид цасыг агаарт эргэлдүүлэхийн тулд үлээх болно." Хэл ярианы эмч, хүүхэд хоёр алган дээрээ конфетти үлээж байна.

    7. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх дасгал (слайд No 3,4, 5, 6).
    8. Яриа эмч: "Миний хэлэх үгийг анхааралтай сонс, зураг дээр дар, хэрэв та зөв сонсож, дарвал зураг алга болно" (цасан хүн, цасан ширхгүүд, малгай, бээлий).

    9. "Цас нисч байна" биеийн тамирын дасгал.
    10. Ярианы эмч: "Миний араас давт!"

      Цас нисч байна, цас нисч байна (хоёр гараа дээрээс доош хөдөлгөх),

      Байшин, дээвэр дээр (толгой дээрх гартай дээврийн зураг).

      Өвөл бидэн рүү чимээгүйхэн ирж байна (хөлийн үзүүр дээр алхах дуураймал),

      Бид үүнийг сонсохгүй байна (бид долоовор хуруугаа зүүн, баруун тийш хөдөлгөдөг).

    11. Тоглоом "Өвлийн хөгжилтэй" (слайд № 7, 8, 9, 10).

    Яриа эмч: "Хүүхдүүд өвлийн улиралд юу хийх дуртайг олж мэдье?" (алхах, ухах, өнхрөх, баримал хийх, унах).

    1. Хичээлийн хураангуй.

    Ярианы эмч: "Бид жилийн аль цагийн тухай ярьж байсан бэ? (өвлийн тухай) Чи сайн хийлээ, сайн байна!"