Хэл ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн тойм (бэлтгэл бүлэг) "Илжиг хэрхэн дуулахаа больсон" сэдвээр яриа хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Эссэ “Илжиг хэрхэн дуулахаа больсон бэ (Италийн үлгэр) Италийн үлгэрийн тухай өгүүлэх нь Илжиг хэрхэн дуулахаа больсон бэ?

Уран зохиолын уншлага 46-р хичээл

33-р дунд сургууль Сидоренкова Любовь Григорьевна


Сэдэв. Номын тухай, унших тухай.Унших, санах ой. Е.Успенский. "Санах ой".

  • Зорилтот:Е.Успенскийн нийтлэл, шүлгийг оюутнуудад танилцуулах; янз бүрийн дасгалын тусламжтайгаар сурагчдын ой санамжийг сайжруулах, хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах; унших техникийг сайжруулах; номонд дурлах, байнга ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх.

  • К.Ушинскийн "Хоёр анжис" үлгэрийг оюутнуудын дахин ярьж байна.
  • Энэ үлгэр хүмүүст хамаатай гэж хэлж болох уу?
  • Та яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарла.

  • Өөрийнхөө бизнест бүү санаа зов, өөрийнхөө бизнест бүү залхуу.
  • Залхуу байдалд бүү дас, гар урлал сур.
  • Ядаргаа өнгөрөх боловч сайн алдар нэр үлдэх болно.
  • Нар дэлхийг, мөн хүнийг зурдаг - ажил.
  • Та эдгээр зүйр үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ?
  • Шүлгийн сүүлчийн дөрвөлжин хэсгийг уншина уу.
  • Үүнд ямар зүйр үг тохирох вэ?
  • Яагаад гэдгийг тайлбарла.

  • Ку-ку-ку - навч нь мөчир дээр өлгөөтэй байдаг.
  • Ка-ка-ка - аа, зам амаргүй байна.
  • Ко-ко-ко - хол явах хэрэггүй.
  • За-за - амаа хамхиа
  • Ак-ак-ак - гайхалтай намуу цэцэглэжээ.
  • Цонхон дээрх бяцхан муур үйрмэг болгон будаа идэж байв.

  • Нөгөө өдөр яагаад гэдгийг нь мэдэхгүй,
  • Би танихгүй байшинд орлоо
  • Би хэн нэгэнтэй хамт байхыг хүссэн
  • Энэ, тэрний тухай ярина.
  • Би тэдэнд хэлсэн
  • Хэн, хэзээ, яагаад, яагаад,
  • Хаанаас, хаанаас хэлсэн,
  • Хэрхэн, хаана, юуны төлөө.
  • Өмнө нь юу болсон, дараа нь юу болсон,
  • Та Томын талаар юу гэж бодож байсан бэ?
  • Хэрэв Үгүй бол яагаад?
  • Би үгээ олохгүй байхдаа
  • Би "Аа", дараа нь "Ээ" гэж нэмсэн.
  • "Тэгвэл" "Эрүүл бай"
  • Мөн "За, за!", "Зүгээр л инээ!"
  • Би түүхийг дуусгахад,
  • Тэд асуув: - Яаж, тэгээд л болоо?!
  • Та энд нэг цаг ярьж байна.
  • Тэгээд тэр үүнийг ч, тэрийг ч хэлээгүй.

  • Залуус аа, та Винни Пүүх дуунаас юу ойлгосон бэ?
  • Бидэнд ийм зүйл тохиолддог: бид уншдаг, гэхдээ бид хэлж чадахгүй.
  • Та яагаад бодож байна вэ? (Бид ямар ч бодолгүйгээр уншдаг, зүгээр л уншихын тулд уншдаг; бид уншдаг, санах гэж оролддоггүй.)
  • Бараг унших хичээл бүр дээр бид чөлөөтэй ярих, хэлээ эргүүлэх талаар ажилладаг. Зарим залуус тэр даруй давтдаг бол зарим нь хүндрэлтэй байдаг. Үүнийг бид хэрхэн тайлбарлах вэ?

  • Өнөөдөр хичээл дээр бид унших, санах ойн тухай ярих болно. Хэн нэгэн уншсан зүйлээ тэр даруй давтаж чадахгүй бол бүү уурлаарай. Үүнийг бид зөвхөн унших хичээлээр бус өнөөдөр болон ирээдүйд сурах болно.

  • eng-li-cha-ne
  • байнга
  • нэг удаа-vi-va-et-sya
  • so-ver-shen-stu-et-sya
  • хэн ч биш
  • u-дадлага
  • for-du-we-val-sya
  • зүтгэдэг
  • санаж байна
  • сонссон-шан-но-э
  • pro-chi-tan-no-e
  • шалтгаан

  • Өгүүллийн эхний өгүүлбэрийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?
  • Англичууд ой санамжийн талаар юу гэж хэлдэг вэ?
  • Энэ нь юу гэсэн үг болохыг олж унш.
  • Өгүүлэлд дурдсан санах ойг хөгжүүлэх хамгийн чухал дасгал юу вэ?

  • Хошин шүлгийг уншаад хэдэн удаа санаж, цээжээр уншиж чадахаа тоол.
  • Хулгана хулганад хэлэв:
  • Би номонд ямар их хайртай!
  • Би тэднийг уншиж чадахгүй
  • Гэхдээ би тэднийг идэж чадна.

  • Е.Успенскийн “Дурсамж” шүлгийг уншиж буй багш
  • Хүү юугаараа гайхуулсан бэ?
  • Оюутнууд бие даан шүлгээ уншдаг.
  • Та аль хэллэгийг санах хэрэгтэйг давт.
  • Хүү юу санаж байсныг олж унш.
  • Тэр яагаад дөрвөлжин үгийг буруу давтав?

Ажил Вхосууд Түүхийг уншаад бие биедээ ярь.

  • Ээж Таня шинэ ном авчирсан.
  • Ээж хэлэхдээ:
  • Таня бага байхад эмээ нь түүнд ном уншдаг байв; Одоо Таня аль хэдийн том болсон, тэр өөрөө энэ номыг эмээдээ унших болно.
  • Суу, эмээ! "Би чамд үлгэр уншиж өгье" гэж Таня хэлэв.
  • Таня уншиж, эмээ сонсож, ээж хоёуланг нь магтав:
  • Чи ийм л ухаантай юм!
  • (IN. Осеева)

  • Шоргоолж горхи руу буув: тэр уухыг хүссэн. Долгион түүнийг нөмрөн живүүлэх шахсан. Тагтаа мөчир авч явав. Тэр шоргоолж живж байхыг хараад мөчрийг горхи руу шидэв. Шоргоолж мөчир дээр суугаад зугтав.
  • Дараа нь анчин тагтаа дээр тор тавиад түүнийг цохихыг хүсэв. Шоргоолж анчин руу мөлхөж очоод хөлийг нь хазав. Анчин амьсгаадан тороо унагав. Тагтаа нисээд нисч одов.
  • (Ж.Н. Толстой)

  • Эцэг нь хөвгүүддээ эв найртай амьдрахыг тушаажээ; тэд сонсоогүй. Тэгээд тэр шүүр авчрахыг тушаагаад:
  • Үүнийг эвд!
  • Хичнээн тэмцсэн ч эвдэж чадаагүй. Тэгээд аав нь шүүрийг тайлж, нэг мөчрийг нэг нэгээр нь хугалахыг тушаав.
  • Тэд бааруудыг нэг нэгээр нь амархан эвддэг.
  • Аав хэлэхдээ:
  • Чамд ч ийм байна: хэрвээ чи эв найртай амьдарвал хэн ч чамайг дийлэхгүй; тэгээд хэрэлдээд бүгд тусдаа байвал бүгд чамайг амархан устгана.
  • Та шүүрийг хугалж чадахгүй, харин мөчрийг бүхэлд нь хугалж чадна.
  • (Л. Н. Толстой)

  • Дөрвөн минутын дотор цээжээр сурахыг хичээ.
  • Та зараа, яагаад ийм өргөстэй юм бэ?
  • Энэ бол би.
  • Миний хөршүүд хэн болохыг та мэдэх үү?
  • Үнэг, чоно, баавгай!

  • Эрт дээр үед илжиг үлгэрт гардаг шиг тенороос илүү дуулдаг байжээ.
  • Нэгэн өдөр бүх амьтад зөвлөлдөхөд цугларч, тэдний хаан байсан арслан:
  • Та нарын аль нь хамгийн үзэсгэлэнтэй вэ?
  • Тийм ээ, тийм! - илжиг тэр даруй хашгирав.
  • За, чи бол хамгийн үзэсгэлэнтэй. Тэгээд хамгийн хүчтэй нь хэн бэ?
  • Тийм ээ, тийм! - бусад амьтад амаа нээж амжаагүй байхад илжиг хашгирав.
  • За" гэж арслан "Энд хамгийн тэнэг нь хэн бэ?"
  • Тийм ээ, тийм ээ! - илжиг өөрөөсөө түрүүлэх вий гэж айж, яаран хашхирлаа. Бүх амьтад инээлдэж, хөөрхий илжиг ичсэндээ сайхан дуугаа алджээ.
  • Түүнээс хойш түүний хийж чадах зүйл бол архирах явдал юм.
  • Тийм ээ, тийм ээ!

  • Тенор- өндөр эрэгтэй дуу хоолой.

  • Хэн их уншдаг вэ
  • Номгүй сэтгэл
  • Ном унших тийм ч сайн биш,
  • тэр маш их мэддэг.
  • далавчгүй шувуу шиг
  • Тэдний дотор зөвхөн хангалттай инч байгаа л бол.

  • Та ангидаа ямар нийтлэл уншсан бэ?
  • Ой санамжаа хэрхэн хөгжүүлэх вэ?

  • Ой тогтоолтыг сайжруулах, хөгжүүлэхийн тулд унтахынхаа өмнө унших нь маш хэрэгтэй байдаг. Баримт нь тухайн өдрийн сүүлчийн үйл явдал нь хүн унтаж байх хугацаандаа санах ойд тэмдэглэгдсэн байдаг, тэр түүний сэтгэгдэл дор үлддэг. Эцэг эхчүүд хүүхдээ сургуульд байхдаа шүлэг цээжлэхийг хүсэхэд номоо дэрэн доороо тавихыг зөвлөдөг. Мөн сайн шалтгаантай. Энэ зөвлөмж нь нэг зүйлийг хэлдэг: унтахынхаа өмнө уншаарай, ингэснээр өдрийн сүүлчийн сэтгэгдэл болно.
  • Орой гэр бүлээрээ цуглан ном уншдаг уламжлал хэнийх вэ?
  • Энэ нь ой санамжийг хөгжүүлэх, бэхжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг гайхалтай уламжлал юм.

Елена Аносова
"Илжиг хэрхэн дуулахаа больсон бэ" Италийн үлгэрийг дахин ярих (Бэлтгэл ярианы эмчилгээний бүлэг)

Долоо хоногийн сэдэв "Тэжээвэр амьтад".

Хүүхдүүдийг танилцуулах Италийн үлгэр"Илжиг шиг дуулахаа больсон» (Ж. Родари зохион байгуулсан). Хүүхдэд тусал дахин ярихмэдэгдэхүйц орхигдуулсан, давталтгүй жижиг бичвэрүүд. өмнөх үгийн дэвсгэрийн хэрэглээ. нэр үг): Нийлмэл тэмдэг үүсгэх. Нарийн төвөгтэй нэмэлт үг (урт хөлтэй) үүсгэх, өгүүлбэрт үгсийг зохицуулах, ярианд энгийн угтвар үг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх Унших чадварыг хөгжүүлэх Сэдвийн үгсийн санг баяжуулж, өргөжүүлэх Ярианы амьсгалыг бүрдүүлэх, ерөнхий болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж.

Зураг "Баарны хашаа"(эсвэл "Тосгон", үсэг.

Хичээлийн явц.

I Зохион байгуулалтын мөч.

1. Жилийн цаг, сар, долоо хоногийн өдөр.

2. "Гэр бүлээ нэрлэ" (дотоодын амьтад: аав, ээж, бамбарууш, бамбарууш).

3. Зураг "амбаар"(эсвэл "тосгон").

Өнөөдөр бид тосгоны эргэн тойронд аялал хийх болно.

II Үндсэн хэсэг.

Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгал.

Бид тосгоноор алхаж байна (хуруу "алхах")

Бид лангуу, саравчуудыг харж байна. (гар - хөндлөн - хөндлөн: нэг далдуу

нүдээ хааж, нөгөө нь чихээ хааж, өөрчлөх)

Тики-ти, тики-ти, (өвдөг дээрээ хоёр удаа цохих

далдуу модны ирмэгээр, нударгаар хоёр удаа)

Бид амьтдыг олохыг хүсч байна. (нэг гар нь хавирга,

нөгөө нь нударга ба эсрэгээр)

Хүүхдүүд ээлжлэн тэжээвэр амьтдад нэр өгдөг.

Багш нь дүрмийн ангиллыг хөгжүүлэх тоглоомуудыг явуулдаг.

Тоглоом "Хэн хаана амьдардаг".

Үнээ (амбаар, тугал, гахай, нохой хонь гэх мэт) амьдардаг.

Тоглоом "Тэмдэг сонгох".

Унага нь урт хөлтэй, энэ нь тэр гэсэн үг юм (хөлтэй). Туулай богино сүүлтэй бөгөөд энэ нь ... (богино сүүлт). Нохой урт үстэй, энэ нь ... (урт үс). Илжиг урт чихтэй, энэ нь тэр... (урт чихтэй).

Хэл ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх дасгал хийх "Агаар үнэрлэх".

I. p. - зогсож, хөл нь тусдаа, гар нь биеийн дагуу доошоо бууна. Толгойгоо зүүн эсвэл баруун тийш эргүүлэх үед богино хурц амьсгал авдаг ( "Нохой агаар үнэрлэдэг") болон сайн дураараа амьсгалах. Нэгдүгээрт, 2-3 хандлагаар 4 тооллого хийдэг бөгөөд дараа нь тоо нэмэгддэг. Темп: минутанд 60 амьсгал. Тун хоорондын завсарлага 2-3 секунд байна.

Өнөөдөр би танд маш ухаалаг танилцуулах болно Италийн үлгэр"Хэрхэн илжиг дуулахаа больсон» Зохион байгуулагч: Gianni Rodari.

Багш шинэ ном уншдаг үлгэр.

Эрт дээр үед илжиг, Хэрхэн үлгэр ярьдаг, тенороос илүү дуулсан.

Нэгэн өдөр бүх амьтад зөвлөлд цугларч, тэдний хаан болсон арслан гэж асуув:

Та нарын аль нь хамгийн үзэсгэлэнтэй вэ?

Тийм ээ, тийм! - тэр даруй хашгирав илжиг.

За, чи бол хамгийн үзэсгэлэнтэй.

Тэгээд хамгийн хүчтэй нь хэн бэ?

Тийм ээ, тийм! - гэж хашгирав өмнө илжигбусад амьтад амаа нээхээс өмнө.

БОЛЖ БАЙНА УУ, - гэж арслан хэлэв. - Энд байгаа хамгийн тэнэг нь хэн бэ?

Тийм ээ, тийм ээ! - тэр яаран архирав илжиг, тэр тэгэхгүй байх гэж айж байна урагшаа.

Бүх амьтад инээж эхлэв, хөөрхий илжигБи ичсэндээ сайхан хоолойгоо алдсан. Түүнээс хойш түүний хийж чадах бүх зүйл архирах:

Тийм ээ, тийм ээ!

Чамд энэ таалагдсан уу үлгэр? Энэ үнэхээр үлгэр, эсвэл магадгүй түүх? Үгүй ээ үлгэр, үүнд олон гайхамшиг бий.

Та нарын хэд нь над шиг үүнийг маш ухаалаг, сургамжтай гэж боддог вэ? үлгэр? (Хүүхдийн хариулт.)

Та үүнийг баталж чадах уу? (Хариулт.)

Багш нь хүүхдийн зөв яриаг хянадаг.

Сургамжтай гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ (түүх?

Сонсооч үлгэрдахин дахин санахыг хичээ. Дараа нь бид түүнийг авах болно дахин ярих.

Хоёр дахь удаагаа уншиж, агуулгад үндэслэн харилцан яриа өрнүүлдэг.

Арслан амьтдаас юу мэдэхийг хүсч байсныг санацгаая? (Хамгийн үзэсгэлэнтэй нь хэн бэ?

хамгийн хүчтэй, хамгийн тэнэг.)

Юу болсон бэ? (Хариулт.)Мэдээжийн хэрэг илжиг сайхан дуугаа алдсанд харамсалтай байна, тэр цагаас хойш дэлхийн бүх улс орны бүх илжигнүүд архирах: “Хөөе! Хөөе! Эейор!"

Илжиг шиг аашилдаг хүмүүсийг хүмүүс юу гэж нэрлэдэг вэ үлгэрүүд?

Энэ түүхийг бид театрт байгаа юм шиг төсөөлөөд үз дээ.

Багш нь илжигний дүрд тоглох хүүхдийг сонгож, хүүхэд арсланг дэвшүүлдэг. Сурган хүмүүжүүлэгч зохиолчдоо зориулж түүхийг өгүүлдэг.

Яриа, хөдөлгөөнийг зохицуулах дасгал.

(Илжиг дасгал хийдэг)

Бидний мөрөө дээш өргө

Тэгээд бид тэднийг доошлуул.

Гар цээжний урд тавь

Мөн бид шоолон тоглодог.

Бид 10 удаа сууна

Бидний булчингууд өвддөггүй.

Та 10 удаа үсрэх хэрэгтэй

Өндөр харайцгаая, хамтдаа үсэрцгээе!

Бид өвдөгөө өргөж -

Бид алхамыг газар дээр нь гүйцэтгэдэг.

Сайн хийлээ! Одоо энэ түүхийг яръя Тэгэхээр: нэг нь эхэлж, хоёр, гурав дахь нь үргэлжилж, дөрөв дэх нь дуусна. Эхэлсэн хүн дахин ярих, гарчгийг зарлаж байна үлгэр ба тэдгээрийн зохиогч.

Анхны хүүхэд эхэлсэн гэдгийг багш анхаарал хандуулдаг дахин ярих, заавал байх ёстой өгүүллэгийн гарчиг болон түүний зохиогчийг хэлнэ үү.

Хэн хүсэх билээ бүх түүхийг ганцаараа ярь? Гарчиг зарлахаа бүү мартаарай түүх ба түүний зохиогч.

Бүгд түүхүүдБагш үнэлгээ өгдөг.

Уншиж байна: ай, ой, yy, ey, yy, соно.

Багш дүгнэж байна: бид юу дахин хэлсэн? (үлгэр.) Нэр нь юу вэ үлгэр. Зохиогч гэж хэн бэ? Хүүхдүүдэд таалагдсан эсэхийг асууна үлгэрүүдХичээл танд юу таалагдсан бэ? Юу нь таалагдаагүй вэ?

Видео татаж аваад mp3 тайрах - бид үүнийг хялбар болгодог!

Манай вэбсайт бол зугаа цэнгэл, амрах сайхан хэрэгсэл юм! Та онлайн видео, хөгжилтэй видео, далд камерын видео, уран сайхны кино, баримтат кино, сонирхогчийн болон гэрийн видео, хөгжмийн видео, хөлбөмбөг, спорт, осол, гамшиг, хошигнол, хөгжим, хүүхэлдэйн кино, аниме, телевизийн олон ангит киног үзэх, татаж авах боломжтой. бусад олон видео бүрэн үнэ төлбөргүй бөгөөд бүртгэлгүй. Энэ видеог mp3 болон бусад формат руу хөрвүүлэх: mp3, aac, m4a, ogg, wma, mp4, 3gp, avi, flv, mpg болон wmv. Онлайн радио бол улс орон, хэв маяг, чанараараа радио станцуудыг сонгох явдал юм. Онлайн онигоо бол хэв маягаар нь сонгож болох алдартай онигоо юм. Онлайнаар mp3 дууны ая болгон хайчилж байна. Mp3 болон бусад формат руу видео хөрвүүлэгч. Онлайн телевиз - эдгээр нь сонгох боломжтой алдартай телевизийн сувгууд юм. Телевизийн сувгуудыг бодит цаг хугацаанд үнэ төлбөргүй цацдаг - онлайнаар цацдаг.

Зорилтот.“Илжиг хэрхэн дуулахаа больсон бэ” Италийн үлгэртэй хүүхдүүдийг танилцуулах (зохион байгуулагч Ж. Родари). Хүүхдэд богино бичвэрүүдийг чухал орхигдуулалгүйгээр, давталтгүйгээр дахин ярихад нь тусал.

Урьдчилсан ажил.Хөгжмийн найруулагчаас эрэгтэй дуучид басс, баритон, тенор өөр өөр хоолойтой гэдгийг хүүхдүүдэд хэлж, түүхийг хөгжмийн хэлтэрхийнүүдээр баталгаажуулахыг хүс.

Хичээлийн явц

"Өнөөдөр би та бүхэнд Жанни Родаригийн зохиосон "Илжиг хэрхэн дуулахаа больсон бэ" хэмээх маш ухаалаг Италийн үлгэрийг танилцуулах болно. Бид түүний "Ид шидийн бөмбөр" үлгэрийг мэддэг тул багш хичээлээ эхлүүлэв.

Багш шинэ үлгэр уншиж эсвэл ярьдаг.

Эрт дээр үед илжиг үлгэрт гардаг шиг тенороос илүү дуулдаг байжээ.

Нэгэн өдөр бүх амьтад зөвлөлдөхөд цугларч, тэдний хаан байсан арслан:

-Та нарын хэн нь хамгийн үзэсгэлэнтэй вэ?

- Тийм ээ, тийм! - илжиг тэр даруй хашгирав.

-За, чи хамгийн үзэсгэлэнтэй нь.

-Хамгийн хүчтэй нь хэн бэ?

- Тийм ээ, тийм! - бусад амьтад амаа нээж амжаагүй байхад илжиг хашгирав.

"За" гэж арслан хэлэв. - Энд байгаа хамгийн тэнэг нь хэн бэ?

- Тийм ээ, тийм ээ! - Илжиг өөрөөсөө түрүүлэх вий гэж айж, яаран хашхирлаа.

Бүх амьтад инээлдэж, хөөрхий илжиг ичсэндээ сайхан дуугаа алджээ. Түүнээс хойш түүний хийж чадах зүйл бол архирах явдал юм:

- Тийм ээ, тийм ээ!

“Та нарын хэд нь над шиг энэ бол маш ухаалаг, сургамжтай үлгэр гэж боддог вэ? - багш яриагаа үргэлжлүүлэв. -Та үүнийг баталж чадах уу?

(Ярианы зөв эсэхийг шалгаарай.) Та үгийг хэрхэн ойлгож байна сургамжтай(түүх)?

Арслан амьтдаас юу мэдэхийг хүсч байсныг санацгаая? (Хамгийн үзэсгэлэнтэй, хамгийн хүчтэй, хамгийн тэнэг нь хэн бэ?)Юу болсон бэ? Мэдээжийн хэрэг илжиг сайхан дуугаа алдаж, тэр цагаас хойш дэлхийн бүх илжигнүүд "Ээё!" гэж архирах болсон нь харамсалтай. Хөөе! Хөөе!"

Үлгэрт гардаг илжиг шиг аашилдаг хүмүүсийг хүмүүс юу гэж нэрлэдэг юм бэ?”

Багш түүхийг дахин уншдаг. Дараа нь тэр үүнийг өөрийн биеэр дахин хэлэхийг санал болгодог. Багш нь илжигний дүрд тоглох хүүхдийг сонгож, “илжиг” арсланг дэвшүүлдэг. Багш нь зохиолчдоо зориулж түүхийг өгүүлдэг.



Дараа нь шинэ жүжигчидтэй дахин ярих нь давтагдана.

Хичээл 7. Загварын зурагтай ажиллах

Зорилтот.Хүүхдүүд зургийн гарчиг, түүхийн төлөвлөгөө гаргах чадварыг хэрхэн эзэмшсэнийг олж мэдээрэй.

Хичээлийн явц

Багш нь цэцэрлэгийн ярианы хөгжилд зориулагдсан цувралын аль ч зургийг хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг. Тэр зураг юуны тухай, хэрхэн гарчиглахыг асууна. Үүний зэрэгцээ зургийн гарчиг нь түүний агуулгыг тусгасан байх ёстой бөгөөд боломжтой бол богино байх ёстойг сануулж байна.

Багш хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, хамгийн амжилттай нэрийг сонгохыг урьж байна. Шаардлагатай бол нэрний өөрийн хувилбарыг өгнө.

"Та энэ зурган дээр үндэслэн үлгэр зохиох ёстой гэж төсөөлөөд үз дээ" гэж багш яриагаа үргэлжлүүлэв. -Та хаанаас эхлэх вэ? Эхний хэллэг түүхийг ихээхэн сайжруулж чадна гэдгийг санаарай."

Хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, шаардлагатай бол өөрийн танилцуулах хэллэгийг санал болгодог.

Дараа нь багш хүүхдүүдэд өнгөрсөн жил зурган дээр тулгуурлан үлгэр зохиож сурсан гэдгийг санууллаа. Тэр юу болохыг гайхаж, түүхийн төлөвлөгөө гаргахыг санал болгож байна. Дараа нь санал болгож буй хувилбаруудыг үнэлнэ (3-4 хариулт).

“Танилцуулга байна, төлөвлөгөө байна. Зургийг бүхэлд нь үнэлж, түүхийг дуусгахад л үлддэг. Хэнд ямар сонголт байна?"

Багш хүүхдүүдийн нэгийг зурган дээр үндэслэн үлгэр зохиохыг урьж байна. Дараа нь тэр хүүхдээс үүнийг хэлэхэд амархан байсан эсэхийг асууна.

Багш хүүхдүүдэд төлөвлөгөөний дагуу үлгэрт давтагдах, шаардлагагүй үгс, жишээлбэл, "дараа нь", "мөн түүнчлэн", "энд" гэх мэт үгсээс зайлсхийх боломжтойг тайлбарладаг.

"Тэгвэл бид өнөөдөр юу сурсан бэ?" - гэж багш асуув.

Хичээлийн төгсгөлд тэрээр "Би ямар нэгэн объект зохиосон" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Багш тухайн объектын талаар таамаг дэвшүүлдэг бөгөөд хүүхдүүд үүнийг таахыг хичээж, тэргүүлэх асуултуудыг тавьдаг, жишээлбэл: "Амьд уу? Амьгүй? Өрөөнд? Гудамжинд? Том? Хүнд үү? Аас хийсэн…"

Хэрэв цаг үлдсэн бол багш хүүхдүүдийг төлөвлөсөн өөр объектыг таахад урьж болно.

Хичээл 8. А.Пушкины тухай яриа

Зорилтот.Оросын агуу яруу найрагчийн тухай хүүхдүүдэд ярих; яруу найрагчийн бусад бүтээлийг сонсох хүсэл, түүний шүлгийг ойлгоход баяр баясгалангийн мэдрэмжийг төрүүлдэг.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдэд А.Пушкиний бүтээлээс 2-3 хэлтэрхий уншиж өгч: “Гунигтай цаг! Нүдний увидас..." ("Намар" шүлгээс), "Шуурга тэнгэрийг харанхуйгаар бүрхэв..." ("Өвлийн үдэш" шүлгээс), "Лукоморьегийн ойролцоо ногоон царс байдаг. .." ("Руслан ба Людмила" шүлгээс). Дараа нь тэр хүүхдүүдээс эдгээр яруу найргийн зохиолчийг мэдэх эсэхийг асууна. Тэгээд тэр тодруулав: "Та Александр Сергеевич Пушкиний талаар юу мэдэх вэ?"

Багш нь Оросын агуу яруу найрагчийн тухай хүүхдүүдэд хэлэхдээ: "Манай улсад Пушкиний зохиолыг уншаагүй хүн байхгүй. Тахилч болон түүний ажилчин Балдагийн тухай, нас барсан гүнж ба долоон баатрын тухай, алтан кокерел, Руслан, Людмила нарын тухай үлгэрүүдийг та нарын олонхи нь сонссон байх. Эдгээр үлгэрийг радиогоор байнга уншдаг, түүн дээр суурилсан жүжгийг театрт тавьдаг тул та нэгээс олон удаа сонсох болно. Александр Сергеевич Пушкиний бүтээлээс сэдэвлэн хүүхэлдэйн кино, кино бүтээжээ. Мөн тун удахгүй та эдгээр гайхамшигт үлгэрүүдийг бие даан унших боломжтой болно."

Хичээлийн төгсгөлд багш "Үхсэн гүнж ба долоон хүлэг баатрын үлгэр", "Салтан хааны үлгэр..." (хүүхдийн сонголт) зохиолуудаас ишлэл уншина.

Аравдугаар сар

Хичээл 1. Лексик-дүрмийн дасгалууд

Зорилтот.Хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдээс жилийн хэдэн цаг болж, 9-р сард ямар сар солигдсоныг асууна.

"Намар, намар" гэж багш хэлэв. "Намар - намар - намрын талаар бид юу хэлэх вэ?"

Багш хүүхдүүдийн хариултыг үнэлж, даалгаврыг сонсох чадварыг нь магтаж, намрын таагүй цаг агаар, намрын налуу, намрын навч, намрын сэтгэлийн байдал гэх мэт сонголтуудыг өгдөг.

"Намрын улиралд хүн, мал хоёр өвлийн бэлтгэлээ хангадаг" гэж багш сануулдаг.


Зараа зугаалахаар гарав
Тийм ээ, мөөг сонго.

Тэр ямар мөөгтэй тааралдсан гэж та бодож байна вэ?

Олон үгэнд холбогдох үгс байдаг, жишээлбэл: зараа - зараа... ( зараа - зараа - зараа - зараа)».

Дараа нь багш хүүхдүүдийг "Нэг - Олон" дасгалыг гүйцэтгэхийг урьж: "Нэг дэгдээхэй байдаг, гэхдээ олон ... (багас), нэг хайрцаг элсэн чихэр, гэхдээ маш их ... (багц), нэг оймс, гэхдээ олон ... (оймс), нэг оймс, гэхдээ олон... (оймс), нэг чих, гэхдээ олон ... (чих).

"Одоо өгүүлбэрээ дуусгахад туслаач" гэж багш асуув.

– Хэл яриа хөгжүүлэх хичээлд анхаарлаа хандуулбал...

- Сайн сурахын тулд танд...

– Бид эрүүл саруул, хүчтэй өсдөг, учир нь...

"Бид явган аялалаасаа буцаж ирэхэд ..."

Хүүхдүүдийн хариултыг сонссоны дараа багш бүрэн өгүүлбэрийг давтана.

Багш хүүхдүүдийг шүлэг сонсохыг урьж байна:


Би янз бүрийн ундаа ууж үзсэн,
Бүтэн аягатай алтан шүүс уусан.
Тэд бол - би үгүйсгэхгүй - маш сайн,
Гэхдээ тэд тарагтай харьцуулахад цайвар өнгөтэй байдаг.
А.Смирнов

"Та ямар ундааг илүүд үздэг вэ? - гэж багш асуув. - Илүүд үздэг - энэ нь ... гэсэн үг юм. (бусад олон хүнээс сонгодог, хайртай)».

Хичээл 2. А.Фэтийн “Залгихнууд алга...” шүлгийг цээжлэх нь

Зорилтот.Хүүхдүүдэд А.Фэтийн "Залгихууд алга..." шүлгийг санахад тусал.

Хичээлийн явц

“Бид асар том газар нутагтай Орос улсад амьдардаг. Би Москвагаас Хабаровск руу өдөржин ниссэн. Хэрэв би галт тэргээр явсан бол 7-8 хоног, өөрөөр хэлбэл бүтэн долоо хоног замд явах байсан. Мөн улс орны янз бүрийн бүс нутагт цаг уурын нөхцөл өөр өөр байдаг. Өмнө зүгийн хаа нэгтээ халуун хэвээр байгаа бөгөөд хойд хэсэгт аль хэдийн цас орсон байна. Тэгээд бидэнд байна уу?

Газар бүр өөрийн гэсэн намрын тэмдэгтэй байдаг. Гэхдээ нийтлэг зүйлүүд бас байдаг. Эрт орой хэзээ нэгэн цагт тэд өөрсдийгөө зарлах болно. Оросын гайхамшигт яруу найрагч Афанасий Фетийн энэхүү сайхан шүлгийн нэгэн адил:


Залгих хараацайнууд алга болжээ
Тэгээд өчигдөр үүр цайв
Бүх дэгээнүүд нисч байв
Тиймээ, сүлжээ шиг тэд гялсхийв
Тэр уулын цаана.

Бүгд орой унтдаг,
Гадаа харанхуй байна.
Хуурай навч унана
Шөнөдөө салхи уурлана
Тиймээ цонх тогшиж байна...

Сайхан шүлэг үү? Сонирхолтой, дэгжин."

Хүүхдүүдээс намрын шинж тэмдгийг санахыг хүссэний дараа багш шүлгээ давтана.

Дараа нь хүүхдүүд ээлжлэн тэмдгүүдийг нэрлэж, багш шүлгийн харгалзах мөрүүдийг уншдаг. Үүний зэрэгцээ тэрээр: "Харцайнууд алга болсон уу? Тэд хаана нуугдаж байсан бэ? Хэзээ дэгээнүүд тор шиг нисч, гялсхийв?" (Орой, үүрээр.)

Багш нисдэг сүрэг шувууны тортой ер бусын харьцуулалтад анхаарлаа хандуулдаг. Дараа нь багш шүлгийг дахин уншиж, хүүхдүүдийг түүнтэй хамт давтахыг урьсан боловч дуугүй. Үүнийг хэрхэн хийснийг харуулж байна. (Энэ техник нь үе мөчний аппаратыг сургах үр дүнтэй хэрэгсэл юм.)

Энэ шүлгийг танай гэр бүлд уншиж өгвөл тэднийг маш их баярлуулна гэдэгт багш итгэлтэй байгаагаа илэрхийлж байна.

"Дашрамд хэлэхэд таны хамаатан садан хэн бэ?" - багш тодруулж, хамаатан садан гэсэн үгсийг нэрлэхийг хүснэ: "Хүн төрөл төрөгсөд ... (эцэг эх, төрсөн, удам угсаа, амаржих газар)».

Долоо хоногийн сэдэв нь "Тэжээвэр амьтад".



“Илжиг хэрхэн дуулахаа больсон бэ” Италийн үлгэртэй хүүхдүүдийг танилцуулах (зохион байгуулсан Г. Родари). Хүүхдэд богино бичвэрүүдийг чухал орхигдуулалгүйгээр, давталтгүйгээр дахин ярихад нь тусал. өмнөх үгийн дэвсгэрийн хэрэглээ. нэр үг): Нийлмэл тэмдэг үүсгэх. Нарийн төвөгтэй нэмэлт үг (урт хөлтэй) үүсгэх, өгүүлбэрт үгсийг уялдуулах, ярианд энгийн угтвар үгсийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх Унших чадварыг хөгжүүлэх Сэдвийн үгсийн санг баяжуулж, өргөжүүлэх Ярианы амьсгалыг бүрдүүлэх, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.


Тоног төхөөрөмж.


"Амьтны ферм" зураг (эсвэл "Тосгон", үсэг.


Хичээлийн явц.


I Зохион байгуулалтын мөч.


1. Жилийн цаг, сар, долоо хоногийн өдөр.


2. “Гэр бүлээ нэрлэ” (гэрийн тэжээвэр амьтад: аав, ээж, бамбарууш, бамбарууш).


3. "Амбаар" (эсвэл "тосгон") зураг.


Өнөөдөр бид тосгоны эргэн тойронд аялал хийх болно.


II Үндсэн хэсэг.


Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгал.


Бид тосгоноор алхаж байна (хуруунууд "алхдаг")


Бид лангуу, саравчуудыг харж байна. (гар - хөндлөн - хөндлөн: нэг алга


нүдээ хааж, нөгөө нь чихээ хааж, өөрчлөх)


Тики-ти, тики-ти, (өвдөг дээрээ хоёр удаа цохих


далдуу модны ирмэгээр, нударгаар хоёр удаа)


Бид амьтдыг олохыг хүсч байна. (нэг гар нь хавирга,


нөгөө нь нударга ба эсрэгээр)


Хүүхдүүд ээлжлэн тэжээвэр амьтдад нэр өгдөг.


Багш нь дүрмийн ангиллыг хөгжүүлэх тоглоомуудыг явуулдаг.


Тоглоом "Хэн хаана амьдардаг вэ".


Үнээ (амбаар, тугал, гахай, нохой хонь гэх мэт) амьдардаг.


Тоглоом "Тэмдэг сонгох."


Унага нь урт хөлтэй, энэ нь тэр (урт хөлтэй) гэсэн үг юм. Туулай богино сүүлтэй, энэ нь ... (богино сүүлтэй) гэсэн үг юм. Нохой урт үстэй, энэ нь ... (урт үстэй). Илжиг урт чихтэй, энэ нь тэр ... (урт чихтэй) гэсэн үг юм.


"Агаар үнэрлэх" ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх дасгал.


I. p. - зогсож, хөл нь тусдаа, гар нь биеийн дагуу доошоо бууна. Толгойгоо зүүн тийш - баруун тийш эргүүлэх үед богино хурц амьсгал ("нохой агаар үнэрлэдэг") болон сайн дураараа амьсгалдаг. Нэгдүгээрт, 2-3 хандлагаар 4 тооллого хийдэг бөгөөд дараа нь тоо нэмэгддэг. Темп: минутанд 60 амьсгал. Тун хоорондын завсарлага 2-3 секунд байна.


Өнөөдөр би та бүхэнд Жанни Родаригийн зохиосон "Илжиг хэрхэн дуулахаа больсон бэ" хэмээх маш ухаалаг Италийн үлгэрийг танилцуулах болно.


Багш шинэ үлгэр уншдаг.


Эрт дээр үед илжиг үлгэрт гардаг шиг тенороос илүү дуулдаг байжээ.


Нэгэн өдөр бүх амьтад зөвлөлдөхөд цугларч, тэдний хаан байсан арслан:


Та нарын аль нь хамгийн үзэсгэлэнтэй вэ?


Тийм ээ, тийм! - илжиг тэр даруй хашгирав.


За, чи бол хамгийн үзэсгэлэнтэй.


Тэгээд хамгийн хүчтэй нь хэн бэ?


Тийм ээ, тийм! - бусад амьтад амаа нээж амжаагүй байхад илжиг хашгирав.


За гэж арслан хэлэв. - Энд байгаа хамгийн тэнэг нь хэн бэ?


Тийм ээ, тийм ээ! - Илжиг өөрөөсөө түрүүлэх вий гэж айж, яаран хашхирлаа.


Бүх амьтад инээлдэж, хөөрхий илжиг ичсэндээ сайхан дуугаа алджээ. Түүнээс хойш түүний хийж чадах зүйл бол архирах явдал юм:


Тийм ээ, тийм ээ!


Танд үлгэр таалагдсан уу? Энэ үнэхээр үлгэр үү, магадгүй түүх үү? Үгүй ээ, энэ бол үлгэр, үүнд олон гайхамшиг бий.



Над шиг та нарын хэд нь энэ үлгэрийг маш ухаалаг, сургамжтай үлгэр гэж боддог вэ? (Хүүхдийн хариулт.)


Та үүнийг баталж чадах уу? (Хариулт.)


Багш нь хүүхдийн зөв яриаг хянадаг.


Сургамжтай гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ (түүх?


Түүхийг дахин сонсож, санаж байхыг хичээгээрэй. Дараа нь бид үүнийг дахин хэлэх болно.


Хоёр дахь удаагаа уншиж, агуулгад үндэслэн харилцан яриа өрнүүлдэг.


Арслан амьтдаас юу мэдэхийг хүсч байсныг санацгаая? (Хамгийн үзэсгэлэнтэй нь хэн бэ?


хамгийн хүчтэй, хамгийн тэнэг.)


Юу болсон бэ? (Хариулт.) Илжиг сайхан дуугаа алдаж, тэр цагаас хойш дэлхийн бүх улс орны илжигнүүд архирах болсон нь харамсалтай. Хөөе! Хөөе! »


Үлгэрт гардаг илжиг шиг аашилдаг хүмүүсийг хүмүүс юу гэж нэрлэдэг вэ?


Энэ түүхийг бид театрт байгаа юм шиг төсөөлөөд үз дээ.


Багш нь илжигний дүрд тоглох хүүхдийг сонгож, хүүхэд арсланг дэвшүүлдэг. Багш нь зохиолчдоо зориулж түүхийг өгүүлдэг.


Яриа, хөдөлгөөнийг зохицуулах дасгал.


(Илжиг дасгал хийдэг)


Бидний мөрөө дээш өргө


Тэгээд бид тэднийг доошлуул.


Гараа цээжнийхээ өмнө тавь


Мөн бид шоолон тоглодог.


Бид 10 удаа сууна


Бидний булчингууд өвддөггүй.


Та 10 удаа үсрэх хэрэгтэй


Өндөр харайцгаая, хамтдаа үсэрцгээе!


Бид өвдөгөө өргөж -


Бид алхамыг газар дээр нь гүйцэтгэдэг.


Сайн хийлээ! Одоо энэ түүхийг ингэж яръя: нэг нь эхэлж, хоёр дахь нь, гурав дахь нь үргэлжилж, дөрөв дэх нь дуусдаг. Дахин ярьж эхэлсэн хүн үлгэрийн нэр, зохиогчийн нэрийг зарлана.


Дахин ярьж эхэлж буй анхны хүүхэд үлгэр болон түүний зохиогчийн нэрийг хэлэх ёстой гэдэгт багш анхаарлаа хандуулдаг.


Хэн ганцаараа түүхийг бүхэлд нь ярихыг хүсдэг вэ? Өгүүллийн гарчиг болон зохиогчийн нэрийг зарлахаа бүү мартаарай.


Багш бүх өгүүллэгт үнэлгээ өгдөг.



Унших: ай, ой, yy, ey, yy, соно.



Багш дүгнэв: бид юу гэж дахин хэлсэн бэ? (Үлгэр.) Үлгэрийн нэр юу вэ? Зохиогч гэж хэн бэ? Тэр хүүхдүүд үлгэрт нь дуртай байсан уу, хичээлийн үеэр юу таалагдсан бэ? Юу нь таалагдаагүй вэ?