Үг, үг, хэллэг дэх дууг автоматжуулах тухай GCD-ийн хураангуй "Белочкад зочлох нь. Хичээлийн тэмдэглэл "Үе, үгийн дуу авианы автоматжуулалт" Дууны автоматжуулалтын хичээлийн тэмдэглэл l

Паутова Т.И., “Горно-Алтайск хотын “Хонх” 11-р цэцэрлэг” МБДОУ-ын ярианы эмч-багш.

Сэдэв: "L" авиа

Зорилго: "L" дууг үг, өгүүлбэрт автоматжуулах.

Зорилго: 1. Дууны дуудлагыг бататгах Лүг, өгүүлбэрээр.

2. Үгийн сангаа угтвар үйл үгээр баяжуул.

3. Дуу авианы ойлголтыг хөгжүүлэх.

4. Үе мөчний хөдөлгөөний чадварыг хөгжүүлэх.

5. Өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: самар, зураг: мод, хүүхдүүд; үетэй бөмбөг; дууны шинж чанарыг тодорхойлох хэлхээ; цомог, L дууны объектын зураг (хүрз, хүүхэлдэй, ширээ, шохой, морь, хөрөө); лабиринт "оньсого"; "Тендер нар" зураг, эсгий үзэг.

Хичээлийн явц:

1.Org. мөч. Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Өнөөдөр бид ангид дуу авиатай үг, үеийг хэрхэн зөв дуудах талаар сурах болно Л.

2. Гараар иллэг хийх. Артикуляцийн гимнастик.

Би чамд нэг түүх ярих гэсэн юм. Өндөр модон дээр хушга навчис дунд ургажээ. Нэг өдөр салхи үлээв (Салхи шиг хүчтэй үлээцгээе)Самар салж, мөчрөөс зам руу унаж, өнхрөв. (Хүүхдэд хушга санал болгодог.)Түүнийг хуруугаараа түлхэж, хэрхэн эргэлдэж байгааг харуул . (Хүүхэд самарыг ширээн дээр өнхрүүлдэг.)Хүүхдүүд алхаж байгаад Нутыг харав. Тэднийг дуугаар нэрлэе Л. (Лада, Володя нар). Хүүхдүүд Орекийг аваад тоглоомын талбай руу дагуулан явав. Хүүхдүүд слайдаар гулсаж эхлэв, Нут ч бас хүссэн тул түүнд зориулж гулсуур хийжээ. (Хүүхдийн далдуу модны ар талыг ширээн дээр дарж, хурууны үзүүр дээр самар тавьдаг. Хоёр дахь далдуугаар хучиж, хурууны үзүүрээс бугуй, нуруу руу эргэлддэг. Хөдөлгөөнийг урагш хойш гүйцэтгэдэг).Дараа нь Лада, Володя нар тойруулгыг унахаар гүйв. Мөн Nut-ийн хувьд тэд энэ тойруулгыг хийсэн. (Гар нь хэвтээ байрлалтай. Самар нь далдуу модны хооронд байна. Дугуй хөдөлгөөнийг нэг чиглэлд, дараа нь нөгөө чиглэлд хийдэг)Нутгаа бас уна. Лада, Володя хоёр савлуур дээр суугаад найгав. Орешек тэдэнтэй хамт байна. ("Дүүжин" үе мөчний дасгал).Тэд сайхан сэтгэлтэй байсан. Хүүхдүүд инээмсэглэв. ("Инээмсэглэх" дасгал).Цэцэрлэгт хүрээлэнгийн хажууд гол урсаж байв. Хүүхдүүд усан онгоцон дээр дарвуулт онгоцонд сууж, хөлөг онгоцон дээр хөвж явав. (Артикуляцийн дасгал "Дарвуулт").Хүүхдүүд модны доор самар тавиад цааш алхав. . (Самарыг ширээн дээр тавь)

3. Артикуляция, акустик шинж чанарын дагуу L авианы шинж чанар.

Парк дээгүүр нисэх онгоц нисч байв. Түүний хөдөлгүүр ингэж дуугарав: L-L-L-L.

Хэрхэн дуугардгаа санацгаая Л. Бидний уруул ямар байрлалд байна вэ? ( Инээмсэглэж байна) Хэлний үзүүр хаана байдаг вэ? (Дээр талд. Дээд шүдний ард.) Бид дууг хэрхэн дууддаг Л- Дуутай эсвэл дуугүй юу? Энэ нь хатуу эсвэл зөөлөн сонсогдож байна уу? Эгшиг буюу гийгүүлэгч авиа Л? Диаграммын дагуу дууны шинж чанарыг авч үзье. ( гийгүүлэгч, хатуу, хоолойтой.) Онгоц өндөрт гарахад хөдөлгүүр нь чимээгүйхэн сонсогдов. Тэгээд онгоц доошоо буухад чанга дуугарав. Ингэж дуугарцгаая. (Хүүхэд энэ дууг чимээгүй, чанга дууддаг)

4. Дууны дуудлага L. Үе унших.

Лада, Володя нар цэцэрлэгт хүрээлэнд нэгэн гномтой уулзав. Тэр гунигтай байсан. Түүний бүх бөмбөлөг цэцэрлэгт хүрээлэнгээр тархав. Гном хүүхдүүдээс бөмбөг цуглуулахад нь туслахыг хүсэв. Үүнийг хийхийн тулд та бөмбөлөг дээр бичсэн үеийг унших хэрэгтэй болно. Тэдэнд тусалцгаая. (LA, LO, LU, LY гэсэн үеийг уншиж, бөмбөлгүүдийг утастай хуудсан дээр наах)

5. Л авианы үе дэх дуудлага.

Гном баярлаж, найзууддаа хашгирав: " Ла-ло-ла!" Хүүхдүүд гномоос тэдэнтэй хуваалцах эсэхийг асуув: " Пла-пл-пла?" Тэд гномыг асууж эхлэв. Хло-хло-хло"(хүсэлтийн хамт). Гном нь хуваалцах болно гэж эерэгээр хариулав: " Дла-дло-длу" Лада, Володя нар баяртай байв: " Вла-вла-вла!"Гном хүүхдүүдэд бөмбөг өгсөн. Тэд цаашаа явлаа.

6. Л авианы байрлалыг тодорхойлох.

Хүүхдүүд дэлгүүр орж наалттай цомог худалдаж авав. Зургууд нь дуу чимээтэй байсан Л. Тэднийг нэрлэ. Володя зургуудыг дараах байдлаар наах хэрэгтэй гэж хэлэв: энэ диаграммтай хуудсан дээрх үгийн эхэнд L авиатай.

Энэ диаграмын үгийн дунд L авиатай:

  1. Дөрвөн ах дүү нэг дээвэр дор зогсож байна. (Хүснэгт)
  2. Өвлийн хүйтэнд ямар амьтан бэ?
  3. Ой дундуур өлсөж алхаж байна уу? (Чоно)

  4. Би газар ухаж байсан -
  5. Огт ядарсан биш.

    Тэгээд хэн намайг ухсан бэ?

    Тэр ядарч байна. (Хүрз)

  6. Гүн дунд сэрвээгүй
  7. Далайн гахай усан дор сэлж байна. (шумбагч онгоц)

  8. Өвөө зуун үстэй дээл өмссөн сууж байна.

Түүний хувцсыг тайлсан хүн нулимс унагадаг. (Сонгино)

Баба Ягагийн тавьсан худал таамагласан зургуудыг нэрлэ.

(Сандал, зул сарын гацуур мод, чийдэн, бөмбөг, хэрэм)

8. Угтвар үйл үгийн практик эзэмшсэн байдал.

Дараа нь Володя Ладад зун тосгон дахь эмээ дээрээ очиж, ойд зугаалахаар явсан тухайгаа хэлэв. Би Володягийн түүхийг ярих болно, чи надад түүхийг удирдахад тусална уу. Үгтэй төстэй үг нэмнэ үү АЛХСАН.

Ой дундуур алхаж байтал давалгаа байлаа...( олдсон). Тэгээд би ой руу явна...( явлаа), ойн шугуйд...( ирсэн) болон овоохой руу ...( гарч ирэв), дараа нь овоохой руу ...( ирсэн), тэнд юу ч байхгүй...( олдсон), цааш нь...( явлаа). Мод руу би...( гарч ирэв), би сайхан бал байна ...( олдсон). Зам дагуу...( явлаа) болон эмээ...( ирсэн).

9. Өгүүлбэр дэх Л авианы дуудлага.

Володя тосгоноос гэрэл зураг авчирсан. Түүнийг хар. Зуны нар ямар байдаг вэ? ( энхрий)

Гэрэл зургийг хараад надад хэлээч, нар хэн, юуг туяагаараа энхрийлж байна вэ? Зураг бүр дээр нарны туяаг эсгий үзэг ашиглан зур. Диаграмын дагуу хариулна уу

_______ ________ ________ .

(Нар хонхыг энхрийлдэг.

Нар зөгийг энхрийлж байна. гэх мэт)

Володя энэ зургийг Ладад өгчээ.

Орой ирлээ. Хүүхдүүд гэр лүүгээ явлаа.

Бидний хичээл дууслаа.Таны өнөөдрийн дасгал сургуулилт надад таалагдлаа. Бид ямар дууг зөв дуудаж сурсан бэ?

Зорилго: дуу авианы ур чадварыг хөгжүүлэх [L]урагш болон хойшхи үе болон үгэнд.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • дууг автоматжуулах [L]үе, үг, өгүүлбэрт.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • үйл ажиллагааны сонирхлыг хөгжүүлэх
  • яриагаа хянах чадвар.

Залруулах, хөгжүүлэх:

  • ярианы аппаратын моторт чадварыг хөгжүүлэх
  • өгөгдсөн дууны зөв дуудлагыг үе, үг, өгүүлбэрт засах
  • харааны-орон зайн функцийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь, зураг, газрын зураг, дууны шинжилгээ хийх диаграм.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ярианы эмч: Сайн уу! Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна! Юу байна да? Юу байна?

Тав тухтай сууж, нуруугаа шулуун байлгахаа бүү мартаарай. Хичээл бүр маань хаанаас эхэлдгийг санацгаая?! Цэнэглэхээс эхлээд зөв. Толин тусгал руу харж, хөдөлгөөнөө хий.

2. Үе мөчний гимнастик

Яриа эмч: Зөв, сайхан ярихын тулд хэл, уруул, хацрын гимнастик хийх хэрэгтэй.

  • "Инээмсэглэл-Томбосцис"
  • "Хусуур" - "Зүү"
  • "Савлуур"
  • "Уурын усан онгоц дуугарч байна"
  • "Амттай чанамал"

3. Амьсгалын дасгал

Яриа эмч: Хараач, надад энэ зөгий байна, тэр нисэж байхдаа хэрхэн далавчаа хийдгийг нь үлээцгээе.

Зааварчилгаа: (Бид хамраараа амьсгалж, амаараа уруулаараа хуруу шилээр амьсгалж, мөрөө өргөхгүй, хацраа бүү хий)

4. Хичээлийн танилцуулга

Яриа эмч: Өнөөдөр бид ангид зочинтой байна. Оньсого сонсож, хэн болохыг таахыг хичээнэ үү?

Тэр цэцгийн дээгүүр шуугиж,
Тэр үүр рүү маш хурдан нисдэг,
Тэр зөгийн сархинагаас зөгийн балаа өгсөн;
Тэр эмэгтэйн нэрийг хэн гэдэг вэ?! (Зөгий)

Ярианы эмч: Зөв! Энэ бол хөгжилтэй, эелдэг зөгий бөгөөд түүний нэрийг Лоло гэдэг. Тэр жаахан төөрч, үлгэрийн орон болох Биланд дахь гэртээ буцаж ирэхийг үнэхээр хүсч байна. Тэгээд тэр Л авиаг хэрхэн дууддагийг санахад нь туслах хэн нэгнийг хайж байгаад төөрчихсөн.

Лоло гэртээ буцаж ирэхэд нь тусалж, L авиаг хэрхэн дууддагийг санацгаая.

5. Дуу авианы артикуляцийн шинжилгээ. Дууны шинж чанар.

Яриа эмч: Дууг хэрхэн зөв дуудахыг Лоло хэлээрэй [L].

[L]

Ярианы эмч: Дуу [L]гийгүүлэгч эсвэл эгшиг?

Хүүхэд: Зөвшөөрч байна

Ярианы эмч: Яагаад?

Хүүхэд: Дуу [L]аманд бөглөрөл үүссэн тул гийгүүлэгч.

Яриа эмч: Дуутай эсвэл дүлий юу?

Хүүхэд: Дуутай.

Яриа эмч: Тэр яагаад чанга байгаа юм бэ?

Хүүхэд: Дууг дуудах үед [L]хүзүү чичирч байна.

Ярианы эмч: Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Хүүхэд: Хатуу

Ярианы эмч: За, одоо явцгаая! Лологийг эх орондоо ирэхэд нь туслах газрын зураг бидэнд байна. Энэ карт нь ер бусын, та баруун гарын долоовор хуруугаа хөдөлгөж, дуу чимээ гаргах хэрэгтэй [L].

6. Дууны автоматжуулалт [L]үг хэллэгээр.

Яриа эмч: Ингээд бид эхний цэгт хүрлээ. Дуучин зөгий биднийг угтаж байна, тэр зүлгэн дээр нисч, дуу дуулах дуртай. Мөн тэр чамайг түүнтэй хамт дуулахыг хүсч байна.

ла-ла-ла ала-ала-ала
лу-лу-лу улу-улу-улу
ly-ly-ly yly-yly-yly
lo-lo-lo olo-olo-olo

7. Дууны автоматжуулалт [L]үгээр.

Яриа эмч: Одоо бид хоёр дахь цэгт хүрч, энэ зөгий таныг хэрхэн шүлэг бичиж сурахыг урьж байна. Шүлгийг бүтнээр нь давтсан үг бодоод үзээрэй. Тодорхой бөгөөд зөв дуудхаа бүү мартаарай [L].

Ла-ла-ла, амттай зөгийн бал авчирдаг ...
Хүүхэд: (зөгий).
Лу-лу-лу, бид харсан...
Хүүхэд: (зөгий).

Лол-ли-ли, бид айж байсан...
Хүүхэд: (зөгий).

Яриа эмч: Мөн зөгий биднээс оньсого тайлахыг хүсч байна. Картуудыг анхааралтай ажигла. Энд юу харагдаж байна. Та өөр юу харж байна вэ? Зөв! Үг. Үгийг үгтэй нийлүүлбэл ямар үг гарах вэ?

8. "Ребус"

Боо (дэлгүүр)Ямар үг вэ?

Ку (лак)Ямар үг вэ?

бамбарууш (сонгино)Ямар үг вэ?

9. Биеийн тамирын дасгал.

Яриа эмч: Зөгий бага зэрэг ядарсан байна. Түүнтэй хамт амарцгаая.

Энд зөгий дасгал байна.
Үүнийг дарааллаар нь хий.
Хурдан босоод инээмсэглэ.
Илүү өндөрт хүрч, илүү өндөрт хүр.

За, мөрөө тэгшлээрэй,
Өргөж, буулгана.
Зүүн тийш, баруун тийш,
Өвдөгнөөрөө гараа хүр.

10. Үгийн дуу авианы автоматжуулалт.

Тоглоом "Дуу хаана нуугдаж байна" .

Яриа эмч: Энэ зөгий нэг сайхан хайрцаг авчирсан. Үүнд юу байгааг хараарай. Тийм ээ, олон зураг байдаг бөгөөд тэдгээрийн нэрээр объект бүр дуу чимээг нуусан байдаг [L]. Үг дэх авианы байршлыг тодорхойл: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.

(Бапс, морь, унадаг дугуй, илжиг, хөл бөмбөг, хараацай, хөрөө, алх, чоно, саваа, шохой, сэрвээ, боов, ягаан, ширээ, өлгүүр, нум, завь).

11. Өгүүлбэр дэх дуу авианы автоматжуулалт.

Яриа эмч: Энд бид зөгий Лологийн оронд бараг л ирлээ, сүүлчийн цэг үлдсэн. Энд биднийг инээдтэй саналуудаар инээлгэхийг хүссэн зөгий биднийг угтав. Тэднийг сонсож, зөв ​​эвлүүлцгээе.

Яриа эмч: Мила салат идэв.

Хүүхэд: Мила салат идэв.

Ярианы эмч: Пол сандал дээр унав.

Хүүхэд: Сандал шалан дээр унав.

Яриа эмч: Хагас сонгино Мила.

Хүүхэд: Мила, хагас сонгино.

Хүүхэд: Хураа! Тиймээс бид Beeland улсад хүрэв! Тэд Лолод Л дууг санахад тусалсан.

12. Хичээлийн хураангуй.

Яриа эмч: Өнөөдөр бид ямар дууг давтсан бэ?

Хүүхэд: Өнөөдөр анги дээр бид дууг давтлаа [L].

Ярианы эмч: Үүнийг хэрхэн зөв дуудах вэ?

Хүүхэд: Дууг дуудах үед [L]уруул нь инээмсэглэлтэй, шүд нь нээлттэй, хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрлах сүрьеэгийн эсрэг дарагдсан байдаг.

Ярианы эмч: Тэр ямархуу хүн бэ?

Хүүхэд: Дуу [L]гийгүүлэгч, хатуу, авиа.

Яриа эмч: Бидний хичээл дууслаа. Лолотой салах ёс гүйцэтгэх цаг болжээ. Түүний гэртээ харих цаг болжээ.

Хэсгүүд: Ярианы эмчилгээ

Зорилтууд:

  • Залруулах, хүмүүжүүлэх: ярианд шүүмжлэлтэй хандлагыг хөгжүүлэх; хэлээ тайван байлгах чадварыг хөгжүүлэх; дууг зөв илэрхийлэх; "л" авиаг үе, үгээр дуудах чадварыг нэгтгэх.
  • Залруулах, хөгжүүлэх: нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, харааны болон сонсголын анхаарал, дууны үсгийн дүн шинжилгээ, үгийн синтезийн ур чадвар; фонемик сонсголыг хөгжүүлэх; хэлний үзүүрийн хөдөлгөөн, уян хатан байдал, түүнийг хянах чадварыг хөгжүүлэх; орон зайд ойлголт, чиг баримжаа хөгжүүлэх, "баруун", "зүүн" гэсэн ойлголтыг хөгжүүлэх.
  • Залруулах, хүмүүжүүлэх: хичээлд сонирхолтой байх, өөрийгөө хянах чадвар, цэвэр байдал, сахилга батыг төлөвшүүлэх.

Ярианы материал:[л] авиатай үе ба үг, [л] авиатай урагш, хойшоо үе, оньсого, ярианы халаалт, эд зүйл, амьтан, хүнсний ногоо гэх мэт.

Тоног төхөөрөмж: articulatory sound profile [l]; объектын зураг, "Лунтик ба түүний найзууд", сэвэг зарамны хайрцаг, үгийн эгнээ, "l" дууг автоматжуулах гарын авлага, компьютер, ажлын дэвтэр, усан оргилуур, гурван өнгийн өнгийн харандаа (цэнхэр, улаан, ногоон).

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

1. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг тогтоох.[слайд 1](танилцуулга үзнэ үү)

– Өнөөдөр та бид хоёр [л] авиаг үе, үгээр хэрхэн сайхан, зөв ​​дуудаж сурах болно. Уншиж, бичиж чаддаггүй нууцлаг амьтан манайд ирсэн. Түүний нэр дээрх үсгүүд холилдсон тул тэр тэдгээрийг хэрхэн зөв хослуулахаа мэдэхгүй байна. Тэр чимээгүйхэн суугаад таны ажлыг харна. Хэрэв та бүх даалгаврыг гүйцэтгэвэл бид зочныхоо нэрийг олж мэдээд түүнийг компьютерийн дэлгэц дээр харах боломжтой болно. Бид түүнд туслах уу?

II. Үндсэн үе шат.

- Босоо суугаад, нуруугаа шулуун, гараа өвдөг дээрээ тавь.

1. Үе мөчний гимнастик.

- Эхлээд хэлээ ажиллуулъя.

“Гамшсан мэлхий”, “Хусуур”, “Дэггүй хэлийг шийтгэ”, “Амттай чанамал”, “Дүүжин”, “Уурын завь”, “Турк”, “Зураач”, “Дээд шүдийг цэвэрлэх”, “Дууг нь барих [l] ]” .

Тоглоом "Хөлбөмбөг", "Шилэн дэх шуурга". Дасгал "Өө!"

"Би хамраараа агаар амьсгалж, уушгиа дүүргээд, одоо амьсгалаа гаргаад "Ааа!" гэж хашгирав. урт, урт. Гэвч зочин биднийг сонсохгүй байна. Бид түүнийг ямар дуугаар дуудах вэ? (Чанга). Түүнийг дуудъя - хамраараа амьсгалж, урт, чанга амьсгалаа гарга: "А-оо-оо-оо!"

3. Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.[гулс 2 ]

- Константин, манай зочин нэр нь бидний зөв дуудаж сурч байгаа дуугаар эхэлдэг гайхалтай гаригаас ирсэн. (Энэ гараг бол Сар юм.)

-Тийм ээ, чи сэвэг зарамаар энэ авиаг илэрхийлэх үсэг хийх хэрэгтэй.

- Та эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн, би баатрын нэрний эхний үсгийг нээв (L үсэг).

3. Дууны акустик-артикуляцийн шинж чанар. [гулс3]

Уруул, шүд, хэл, хоолойны ажил, агаарын урсгал зэргийг харгалзан үздэг.

– [л] авиаг зөв дуудахдаа үе мөчний эрхтнүүд хэрхэн ажилладагийг санаж, харуул. [l] дууг дуудах үед уруул юу хийдэг вэ? Хэл хаана байна? (Уруулыг инээмсэглэн сунгаж, шүд нь харагдахуйц, хэл нь дээд шүдэнд наалдаж, хэлний ирмэгийг доошлуулж, гарч буй агаарын урсгалыг нэвтрүүлэх боломжийг олгодог.)

4. Тусгаарлагдсан хэлбэрээр дуу авианы дуудлага.

5. Дууны акустик шинж чанар.

– Константин, [л] дууг саадтай дууддаг. Тэр ямархуу хүн бэ? ([l] гийгүүлэгч авиа.)

- 1-р эгнээний эгшигтэй холбож үзье. (LA, LO, LU, LY, LE.) Энэ нь ямар сонсогдох вэ? (Тууштай.)

-Яагаад? (1-р эгнээний эгшиг нь гийгүүлэгч авианы хатуулаг өгдөг.)

– Энэ дууг ямар өнгийн чип илэрхийлж байгааг тодорхойлоорой? (Цэнхэр.)

- Би баатрын нэрийн дараагийн үсгийг нээлээ (U үсэг).

6. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тоглоом "Л" авиатай үгийг барьж ав.

Хэрэв та [l] дуутай үг сонсвол алгаа таших.

Завь, гар, хивс, ширээ, цана, сар, пирамид, тохой, нум, малгай, дээвэр, бөмбөрцөг, усны цорго, акул, саван.

- Би баатрын нэрний дараагийн үсгийг (Н үсэг) нээв.

7. Динамик түр зогсолт.

8. Дууны автоматжуулалт[л] үе болон үгээр. [гулс4]

Үгийн аналогийг ашиглан дууны сургалт. Үгийн давталт, дуу хоолойгоор стрессийг онцлон, алга таших.

ЛА ла ла ла ла

lo lo lo lo lo

ЛУ лу лу лу лу ЛУ

LY LY LY LY LY LY

Тоглоом "Захиаг ол"

- Эдгээр үсгүүдийн дундаас L үсгийг олж нэрлэе, дараа нь бидэнтэй хамт аялж болохын тулд бүх L үсгийн хөлийг дугуйлъя.

– Би нэрний үсгийг (T үсэг) нээнэ.

Ла-ла - сарвуу ла-ла - чийдэн

Lo-lo - морь lo-lo - халбага

Лу-лу - нум lu-lu - томруулдаг шил

Ly-ly - цана ly-ly - сэрээ

Тоглоом "Зүүлт засах"

- Шинэ жил удахгүй болно. L үсэг нь шинэ жилийн модыг чимэглэхээр шийджээ. Зул сарын гацуур модыг зүүлтгүй гэж юу вэ? Гэвч зүүлт дэх хэд хэдэн булцуу шатсан. Тэднийг олоход нь тусалцгаая. Үгийн төгсгөлд шатсан гэрлийн чийдэнгийн L дээр. Мөн ажиллаж байгаа гэрлийн чийдэн дээр L... (үгийн эхэнд). Бүх үеийг уншина уу.

Хүүхдүүд олон өнгийн гэрлийн чийдэнг сонгож, зул сарын гацуур модыг чимэглэдэг..

- Зул сарын гацуур модноос өөр хаана зүүлт зүүж болох вэ?

10. “Баруун”, “зүүн”, “доод”, “дээд”, “хооронд” гэсэн ойлголтууд дээр ажиллах.

– Баруун гараараа зүүн чихээ барь; баруун нүдээ зүүн гараараа харуулах;

– Зүүн гараараа толгойныхоо ар талыг барьж, баруун гараараа баруун өвдөг дээрээ хүр.

Тоглоом "L дууны оньсого". [слайд 5]

- Өрөөнд L тавиур байна.Эхлээд дээд тавиур дээр юу байгааг, дараа нь доод талд, эцэст нь үлдсэн хэсэгт юу байгааг нэрлэнэ үү. Одоо L танаас асуулт асуух болно. Тэдэнд зөв хариулахыг хичээ.

- Алимны баруун талд юу байдаг вэ? (Манжин)

- Хүүхэлдэйний зүүн талд юу байгаа вэ? (Юла)

– Сонгины доор, халбаганы баруун талд юу байдаг вэ? (Алх)

– Хусуур, алх хоёрын хооронд юу байдаг вэ? (Сонгино)

– Сэрээний доор, сэрээний дээгүүр юу байдаг вэ? (Алим)

7. "Дөрөв дэх дугуй" тоглоом.[гулс6]

– Мөрөөс нэмэлт зургийг олж, сонголтоо тайлбарлана уу.

Хандгай, хэрэм, чоно, үнэг;

үхэр, хэрэм, ямаа, нохой.

- Би захидлыг нээнэ (I үсэг).

11. “Үенээс үг бүтээх” тоглоом, эдгээр үгсээр өгүүлбэр зохио. [гулс7]

Үг хэллэгүүд: MA, LYSH; ЦАНА.

- Би сүүлчийн үсгийг (К үсэг) нээнэ.

– Одоо та манай баатрын нэрийг мэдэж байгаа, түүний нэрийг ЛҮНТИК гэдэг. [слайд 8]

III. Хичээлийн хураангуй.[гулс9] (танилцуулга, хөгжмийг үзнэ үү)

– Хичээлийн үеэр ямар дууг бататгасан бэ?

- Хичээл таалагдсан уу?

DO №10 "Алма"

Ярианы эмч: Балмагамбетова.Г.К.

Бие даасан хичээлүүдийн хураангуй
"Дууны автоматжуулалт [L]"

Зорилго: Үг, үг, хэллэг дэх [l] дууг автоматжуулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

[l] дууг дуудахдаа зөв артикуляцийн хэв маягийг хөгжүүлэх.

[l] авиаг үе, үг,

Залруулах, хөгжүүлэх:

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх,

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх

Сонсголын болон харааны анхаарлыг хөгжүүлэх,

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах - сурган хүмүүжүүлэх:

Тэвчээртэй байх, өөрийгөө хянах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: үе мөчний гимнастик бүхий шоо, устай сав, ширээний теннисний өнгөт бөмбөг, хайрцаг, саваа, цэцгийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл (цагаан ба өнгөт), фламинго, тор, цайз, нүх хэлбэртэй хайрцаг.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг.

- Сайн уу. Сандал дээр суу. Өнөөдөр чи бид хоёр үлгэрт явна. Үүнд орохын тулд нүдээ ань (Ярианы эмч ширээн дээр цоож, шувуутай тор тавьдаг). Нүдээ нээгээд үлгэрийн эхлэлийг сонс. Эрт урьд цагт нэгэн сайхан шувуу амьдардаг байжээ. Тэр L дууг хэлж чадсангүй. Тэд түүнд энэ дууг дуудахад нь туслах шидтэн шилтгээнд амьдардаг гэж хэлэв. Тэгээд шувуу түүн рүү явав. Гэвч энэ нь муу ёрын шидтэн болж хувирав. Тэр түүнийг торонд хорьжээ. Фламингог аврах хэрэгтэй.

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

- Бид туслах уу? Түүнийг илбэчинээс аваръя? Чи бид хоёр L авиаг дуудаж сурах болно. Үүний зэрэгцээ бид шувууг сургах болно. Гэхдээ цайз руу хүрэх зам тийм ч амар биш юм. Илбэчин бидэнд урхи тавьсан бөгөөд тэдгээрийг тойрон гарахын тулд бид даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Гэхдээ та тэдгээрийг амархан зохицуулж чадна гэдэгт би итгэлтэй байна.

Гол хэсэг.

Артикуляцийн гимнастик.

– Бидний замд эхний хавх байна. Чулуу. Чулуу нь энгийн зүйл биш гэдгийг та харж байна. Эдгээр бүх ажлыг гүйцэтгэсний дараа бид түүнийг замаас нь эргүүлэх болно.

Кубын тал бүр дээр үе мөчний дасгалд тохирсон зураг байна.

Хашаа

Жолооч ирдэг
За, урд нь хашаа байна.
Энэ нь мөн хойшоо тоормослох болно.
Ингээд найман удаа дараалан.

Амаа илүү өргөн нээ

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв барина.

Хэл үсэрч байвал

Бид "А-а-а" гэж дуулж, тэр хэвтэж байна!

Бид хэдэн бин жигнэсэн

Цонхон дээр хөргөнө,

Бид тэднийг цөцгийтэй хамт идэх болно,

Ээжийг оройн хоолонд урьцгаая.

Би хэлээ өргөх болно

Тэгээд би таазаа будна

Нааш цааш хөдөл

Бидний хэл маш их баяртай байна!

Сайн байна, чи сайн хийлээ. Чи бид хоёр чулууг арилгасан.

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх.

- Тэгээд бид голд хүрэв. Гэвч илбэчин гүүрийг эвдсэн тул одоо бид нөгөө тал руугаа гарч чадахгүй. Завь үлдсэн нь сайн хэрэг.

(Хүүхдийн өмнө устай тэгш өнцөгт сав, усан дээр өнгөт теннисний бөмбөг байдаг. Хүүхэд бөмбөгийг үлээж өгдөг).

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дууг барих"

- Одоо бид дараагийн урхинд ирлээ. Энэ бол янз бүрийн амьтад унахын тулд мэргэ төлөгчийн ухсан нүх юм. Үүнийг чамаар дүүргэцгээе. Би одоо танд үгсийг хэлэх болно. Анхааралтай сонсох. Хэрэв үгэнд L авиа байвал нүх рүү чулуу шиддэг.

Лак, намуу, ширээ, зогсоол, холтос, лав, буйдан, цонх, шохой, сандал, байшин, сарвуу.

Та маш сайн ажиллаж байна. Одоо амьтад урхинд орохгүй нь гарцаагүй.

Су-Жок эмчилгээ "Гномууд"

Хараач, энд бас нэг саад байна. Муу шидтэн зам дээр гарц хаасан байна, энэ асуудлыг шийдье.

Нэгэн цагт гномууд байсан

Гайхалтай байшинд.

Одой аав мод жижиглэсэн,

Одой хүү тэднийг гэрт нь оруулав.

Гномын ээж шөл чанаж,

Одой охин давсалсан,

Гном эмээ сүлжмэл байсан,

Гномын авга эгч угаалга хийж байсан,

Өвөө цонхоо онгойлгож,

Бүх найзуудаа зочлохыг урьсан

Тоглоом "Өнгөгүй цэцэг".

"Чи бид хоёр цоорхойд очсон, гэхдээ хараарай: цэцэг өнгөгүй байна." Илбэчин энд ч бас хичээсэн бололтой. Гэхдээ бид цэцгэнд хэрхэн өнгө оруулахыг би мэднэ. Өнгөт дэлбээ авахын тулд та L авиатай хоёр үеийг зөв дуудах хэрэгтэй.

ал-ол, ол-ул, ул-эл, эл-ал, ла-ло, ло-лу, лу-лы, лы-ла,

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг хэллэгийг давтаж, цагаан дэлбээг өнгөтэй болгон өөрчилдөг).

Биеийн тамирын дасгал.

"Чи бид хоёр шидтэний урхинаас зайлсхийж жаахан залхсан гэж би бодож байна." Жаахан амарцгаая.

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг, хөдөлгөөнийг давтдаг)

Дэлгэцийг анхааралтай ажиглаад "L" авиатай зургуудыг нэрлэнэ үү.

Дэлгэц дээр зургууд гарч ирнэ. Хүүхэд хариулдаг.

Тоглоомын цагаан "Өнгө"

Тоглоом "Алла юу хийсэн бэ"

– За, чи бид хоёр муу шидтэний шилтгээнд ирлээ. (Торыг зайлууллаа, нялх заан шилтгээний өмнө зогсож байна). Тэр биднийг энэ бүх хугацаанд ажиглаж байсан бөгөөд та түүний урхинаас хэрхэн овжин зайлсхийж байгааг, тэр айж, зугтаж байгааг харсан.

Хичээлийн хураангуй.

-Чи ямар мундаг залуу вэ. Тэгээд тэр урхинд орсонгүй, шидтэнг хөөж, Шувууг суллав. Хичээл таалагдсан уу? Танд ямар даалгавар таалагдсан бэ? Юу хийхэд хэцүү байсан бэ?

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

авианы дуудлагын бие даасан хичээлүүд

Автоматжуулалт

Үе дэх L авиа ба

үгээр

Зорилтот: дууг зөв, тод дууднаЛ үе болон үгээр.

Даалгаварууд:

боловсролын:

  1. "Ггийгүүлэгч авиа" гэсэн ойлголтыг бий болгож, дуу авианы онцлогийг тодруул L;
  2. Өнгөрсөн цагийн үйл үг үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх;
  3. Үүнийг ашиглах ур чадварыг бэхжүүлэх. нэр үг генитив тохиолдлын хэлбэрээр.

залруулах:

  1. Дууг автоматжуулахЛ үе болон үгээр.

хөгжиж буй:

  1. Артикулятор, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;
  2. Фонемик мэдрэмж, сонсголын хяналтыг хөгжүүлэх;
  3. Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

боловсролын:

  1. Яриадаа өөрийгөө хянах чадвар, яриаг сонсох чадварыг хөгжүүлэх

Ярианы эмч.

Арга зүйн техник:

  1. тоглоомын сэдэл;
  2. дуураймал-гүйцэтгэх, ярианы дасгал;
  3. тоглоомууд;
  4. урам зориг.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Мила хүүхэлдэй, бөмбөг, дууны байрлалыг тодорхойлох картуудҮгээрээ Л

сэдэвт зураг: шил, бөмбөг, шохой, бөмбөг, харандаа, сэрээ, аяга, харандаа.

Урьдчилсан ажил:

  1. Дууг зөв дуудахын тулд шаардлагатай артикуляторын ур чадварыг бий болгохЛ.
  2. Нарийн моторт ур чадварын дасгал хийх.
  3. Лавлах дуу авианы дасгал хийх.
  4. Дууны үйлдвэрлэлЛ.

Дараах ажил:

Дууны автоматжуулалтЛ цэвэр хэллэгээр, хэллэгээр, уялдаа холбоотой яриагаар.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Бид хичээлдээ бэлдлээ. Намайг анхааралтай сонсож, бүх даалгавраа зөв гүйцэтгэхийг хичээ.

II. Гол хэсэг.

1. Үе мөчний гимнастик.

Ярианы эмч: Хэл нь сайн, зөв ​​хөдөлж, дуу авиа, үгсийг тодорхой хэлэхийн тулд бид дасгал хийх болно.

Артикуляцийн дасгалуудыг давтах:

уруулын хувьд: ээлжлэн "Хашаа" - "Хоолой";

хэлний хувьд: “Аяга”, “Амттай чанамал”, “Уурын усан онгоц дуугарч байна”.

Хүүхэд ярианы эмчийн зааврын дагуу дасгал хийдэг.

2. Хурууны гимнастик.

Ярианы эмч: Юу ч гэсэн алдаагүй хий.

Хөл, нуруу, суудал - Зүүн алга босоогоор дээш.

Таныг гайхшруулах сандал энд байна. Түүний доод хэсэгт камер бэхлэгдсэн байна.

Хүснэгт нь дөрвөн хөлтэй, зүүн гар нь нударгаараа, нударгаараа байдаг

Таг нь дээр нь далдуу мод шиг байдаг. далдуу мод унав.

3. Хичээлийн зорилгыг илэрхийлэх.

Ярианы эмч: Мила хүүхэлдэй бидний хичээл дээр ирэв. Өнөөдөр бид түүнтэй хамт дуу авиатай үе, үгсийг давтах болноЛ.

4. Дууны акустик-артикуляторын дүрслэл.

Ярианы эмч : Ямар нэгэн дууг дуудахдаа санацгааяЛ, хөвөн юу хийдэг вэ?

Тэд инээмсэглэдэг.

Ярианы эмч : Хэл юу хийдэг вэ?

Энэ нь дээд шүдний хажуугаар сүрьеэ хүртэл өсдөг (шүдний үе мөчний дасгал хийдэг бол). Эсвэл:

Хэлний үзүүр нь шүдний хооронд баригдсан байдаг.

Ярианы эмч: Дууны шинж чанарыг авч үзьеЛ.

Дуу Л гийгүүлэгч, дуут, хатуу.

5. Үгийн гимнастик.

Хүүхэд ярианы эмч нарт зориулж хэд хэдэн үеийг хуулбарлаж, "Хуруунууд сайн уу" гэсэн хурууны дасгалын дуудлагыг дагалддаг (тэргүүлэх гарын хуруунууд ээлжлэн эрхий хуруунд хүрдэг).

ал-ол ял-эл ал-ол-ул-ил

ол-ул эл-юл ул-ил-ал-ол

ст-ил юл-ёл ил-ул-ол-ал

6. Хэл ярианы эмчтэй үг дуудах.

Бөмбөг, жижиг, босоо ам, танхим, өгсөн, сандал, шохой, суусан, дуулж, зорилго, босоо ам, шал, байсан, угаасан, гоншигносон, шохой, удирдсан, илжиг, ямаа, зодох, уусан, сэрээ, шил, харандаа, тариа, хөл бөмбөг.

7. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх тоглоом.

Ярианы эмч: Хэрэв та үгэнд байгаа дууг сонсвол туг өргөЛ.

Үг хэллэг: хүрз, машин, хөрөө, хувин, алх, утгуур, зүү, хайч, хясаа,

Шүүр, сойз.

8. Өгөгдсөн дуу авианы зураг сонгох.

Тоглоом "Татаж аваад нэрлэ."

Ярианы эмч: Мила дэлгүүр лүү явлаа. Милад нэр нь дуугарсан зүйлсийг худалдаж авахад нь тусалЛ.

Сэдвийн зургууд:шил, бөмбөг, шохой, бөмбөрцөг, харандаа, харандаа, сандал.

Ярианы эмч: Сайн байна, та зөв сонголт хийсэн. Мила баяртай байна.

9. Тоглоом "Юу дутуу байна?" Үүнийг ашиглаж байна. нэр үг R.p.

Өмнөх тоглолтонд сонгосон зургуудыг бичгийн цаасан дээр байрлуулна. Хүүхэд тэднийг санаж, нүдээ аниад, ярианы эмч нэг зургийг арилгадаг.

Ярианы эмч: Хараач, юу дутагдаж байна вэ?

Хүүхэд: Үгүй ... (угийн тохиолдолд нэр үг).

10. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Ярианы эмч: Би юу хийж байгаагаа харуулж, нэрлэх болно, чи миний үйлдлийг давтаж, юу хийснээ надад хэлээрэй.

Ярианы эмч: Хүүхэд:

Би босдог. би сэрлээ.

Би сандал тавив. Би сандал тавив.

Би гараа өргө. Би гараа өргөв.

Би үсэрч байна. Би үсэрч байсан.

Би сандал дээр сууна. Би сандал дээр суулаа.

Би үзэг авдаг. Би үзэг авлаа.

Би бичиж байна. Би бичсэн.

11. "Олон - нэг" тоглоом(бөмбөгтэй).

Ярианы эмч: Үгийг өөрчил, дууг санаарайҮгийн төгсгөлд Л.

Ярианы эмч: Хүүхэд:

ширээ - ширээ

тарилга - тарилга

шал - шал

танхимууд - танхим

харандаа хайрцаг - харандаа хайрцаг

зорилго - зорилго

шил - шил

тоншуул - тоншуул

12. Үгийн доторх Л авианы байрлалыг тодорхойлох.

Ярианы эмч: Үгэнд дуу чимээ хаана нуугдаж байна вэ?Л (үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд). Дууны шугамтай ажиллах.

Үг: танхим, дэнлүү, хүүхэд, вандан сандал, тавиур, тарилга.

III. Хичээлийн хураангуй, хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Ярианы эмч: Бидний хичээл дууслаа. Өнөөдөр бид ямар дууг зөв дуудаж сурсан бэ? Та өнөөдөр сайн ажилласан. Милад бас таны ярих, даалгавар гүйцэтгэх арга таалагдсан.