Ярианы материалыг ялгах. Сэдвийн ярианы эмчилгээний материалын h ба t дууны ялгаа

Үе, үг, өгүүлбэрт [h] - [t] авиаг ялгах.

Багш - ярианы эмч Надежда Николаевна Сидорова

Зорилтот: тодорхой дуудлагын дасгал хийж, [h] - [t] дууг ялгахыг хүүхдүүдэд заа.

Даалгаварууд:

    фонемик мэдрэмж, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх; сонсголын болон харааны анхаарал, санах ой;

    үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

    хүүхдүүдийг акустик болон артикуляторын шинж чанарын дагуу дуу авиаг харьцуулахыг заах;
    үгийн авиа-үсгийн шинжилгээнд сургах;

    орон зайн чиг баримжаа олгох чадварыг бэхжүүлэх;

    нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

    багаар ажиллахыг заах, найз нөхдийнхөө хариултыг сонсох, бүрэн хариулт өгөх;

    уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч

Бие бие рүүгээ эргэ

Мөн найзтайгаа гар барина.

Бүгд гараа өргө

Мөн дээд талд нь хөдөл

"Уррай!" гэж баяртайгаар хэлцгээе.

Хичээл эхлэх цаг боллоо!

1. Нүдэнд зориулсан гимнастик. (слайд 2)

Л. – Мэлхийг нүдээрээ дага. Энэ нь биднийг хааш нь хөтлөх вэ? Тэр биднийг хэлээр зочлоход хөтлөх болно! Хэлэндээ сайн уу гэж хэлье.

D. - Сайн уу, хэл!

Л. – Мэдээжийн хэрэг, бидний хайртай найз бидэнтэй тоглохыг хүсч байна!!!

2. Үе мөчний гимнастик (слайд 3)

1. "Инээмсэглэл"

Гөлөг инээмсэглэв

Дэлгэц дээр байгаа шүд.

Би ч мөн адил хийж чадна

Энд хараарай. Одоо.

2. "Хамц"

Заан зулзага хөхөө татаж байна,

Тэр гадил жимс авах гэж байна.

Хөвөн даавууг хоолой болгон нугалав

Зааны нялх хүүхдийг үзүүлээрэй.

3. "Хусуур"

Нохой ядарч сульдаж амьсгалж байна.

Тэр муурны араас ч гүйж эхлээгүй.

Өргөн хэл амрах болно, хэвтэх болно,

Тэгээд дахин нохой муурны араас гүйдэг.

4. "Аяга"

Хэлний ирмэгийг нугалъя,

Надтай адилхан хий.

Хэл нь өргөн байдаг

Мөн аяга шиг гүн.

5. “Амттай зөгийн бал”

Үүнийг бүх хүмүүс мэддэг:

Баавгай амттай зөгийн бал дуртай.

Тэр хэлээрээ уруулаа долоодог

Тэгээд тэр зөгийн бал руу ойртох болно.

6. "Савлуур"

Царс модны дээгүүр, гацуураас дээш

Бид савлуур дээр хөөрөв.

Надад хэлээч, чи чадах болов уу

Хэлээрээ "савлуур шахах" уу?

7. "Үзэх"

Хэл бол цагийн савлуур шиг,

Дахин дахин савлахад бэлэн байна.

Муурын зулзага инээмсэглэв

Тэр чам шиг хичээдэг.

3. Оньсого таавар.

Би шидэт тойргийг эргүүлж, миний найз (утас) намайг сонсох болно
Үргэлж явдаг, гэхдээ хэзээ ч байрнаасаа гардаггүй зүйл (цаг)
Гайхамшигт хайрцаг - дотор нь цонх байдаг, цонхонд нь кино байдаг (ТВ)

II. Сэдвийн мессеж

Л. - Оньсого үгийн эхэнд ямар авиа сонсогддог вэ? Өнөөдөр бид h ба th-ийн авиаг судалж, сонсож, харьцуулах болно.

III. Шинэ материал сурах

1. Дуу авианы харьцуулсан шинж чанар. (слайд 5, 6)

L. – [T’] дууг хэл. Хэл ямар байрлалд ордог вэ? (Хэлний үзүүр нь доод шүдэн дээр тогтож, хэлний ар тал нь эгц муруйж, урд хэсэг нь дээд шүдний ард байрлах булцуунд дарагдсан байдаг. Амьсгалах агаарын даралтын дор хэлний урд хэсэг тасардаг. булцуунаас.Дууны утас амарч, хоолой чичирдэггүй). [T'] дууг дүрсэл.

Л. -Зөв, гийгүүлэгч, дүлий, зөөлөн.
L. – [CH] дууг хэл. Хэл ямар байрлалд ордог вэ? (Уруулыг бага зэрэг урагш сунгаж бөөрөнхийлсөн байна. Хэлний үзүүр тагнайд хүрнэ (сүрьеэгийн ард). Хэлний хажуугийн ирмэг нь араа шүдэнд чанга дарагдсан. Хэлний ар тал дээш өргөгдсөн. Амьсгалах даралтын дор Агаар, хэлний үзүүр тагнайнаас гарч байна Дууны утас амарч, хоолой чичирдэггүй. [H] авианы тайлбарыг өг.

Л. -Энэ нь зөв, гийгүүлэгч, дүлий, үргэлж зөөлөн.

2. “Дууг нэрлэ” тоглоом (слайд 7)

Л. – Одоо дэлгэцэн дээр сум гарч ирнэ. Хэрэв сум дээшээ чиглүүлбэл бид дууг..., доошоо бол дууг... гэж нэрлэдэг. Яагаад? Циполлино бидэнд ямар дуу чимээ байгааг олж мэдэхэд тусална.

3. Тоглоом "Дууг барих"

Л. -Дуу чимээг сонс. Хэрэв та Ч дууг сонсвол бос. Хэрэв та T' дууг сонсвол суу.

A). тусгаарлагдсан дуу чимээ: th, th, ch, th, ch, ch, th, ch, th, th, ch.
б). Үгэнд: ча, ча, чи, ти, тэ, чэ, чу, тю, тэдгээр, чэ.
V). үгээр: зулзага, бөжин, дэгдээхэй, шүхэр, туяа, мөр, аалзны тор, бүрээчин, тав, бух.

IV. Биеийн тамир

Пиноккио сунгав
Нэг удаа бөхийж,
Хоёр - бөхийлгөсөн,
Тэр гараа хажуу тийш нь дэлгэж,
Түлхүүрийг нь олоогүй бололтой.
Бидэнд түлхүүрийг авахын тулд
Бид хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

V. Сэдвийг нэгтгэх.

1. “Үгийн хэлхээ” дасгал. (слайд 8)

Л. – Чебурашка, бар бамбарууш хоёрт үүнийг олж, үеийг ялгахад тусалцгаая. Бид CH авиатай үеийг Чебурашкад, Т’ авиатай үеийг барын зулзагануудад өгнө.

2. "Дөрөв дэх дугуй" тоглоом. (слайд 9)

Л. – Дэлгэц рүү хар. Мөн нэмэлт зургийг арилгахад тусална уу. Яагаад гэдгийг тайлбарла.

утас, чемодан, данх, сармис.

Пиноккио, зулзага, дэгдээхэй,Чебурашка.

3. “Захидал идэгчийн буланд” дасгал. (слайд 10)

Хүснэгтүүд дээр үсгүүд тараагдсан байдаг бөгөөд тэдгээрээс үг үүсэх ёстой. Та багаар ажиллах болно(Хүүхдүүд бие биенийхээ эсрэг талд байрлах хагас тойрог хэлбэрээр ширээн дээр сууна. Багуудын хооронд мольберт байдаг.) Мобайл дээр (баг бүр хоёр талдаа өөрийн гэсэн үгтэй) үсэг байдаг.

Л. - Миний зааврын дагуу та хүссэн үсгээ олж, зүүнээс баруун тийш бэлтгэсэн диаграммд бичээрэй. Дараа нь бид үүссэн үгийг (дэг, бар) уншина.

Эхний үсэг нь баруун дээд буланд байна. Үүнийг бичээрэй.

Хоёр дахь нь зүүн доод буланд байна. Үүнийг бичээрэй.

Гуравдугаартүсэг нь зүүн дээд буланд байна. Үүнийг бичээрэй.

Дөрөв дэх үсэг нь баруун доод буланд байна. Үүнийг бичээрэй.

Ямар үг бодож олсноо уншина уу. Эхний баг ("зэрэг") эхлээд уншдаг. Одоо хоёрдугаар баг ("бар").

Таны үгэнд дүн шинжилгээ хийцгээе. Танд ямар өнгийн харандаа хэрэгтэй вэ?

Нэг үгэнд хэдэн эгшиг авиа байдаг вэ? Үүнийг нэрлэ. Нийт хэдэн гийгүүлэгч байдаг вэ? Хэд нь хатуу вэ? Үүнийг нэрлэ. Хэдэн зөөлөн вэ? Үүнийг нэрлэ.

4. “Дууг таах” дасгал. (слайд 11)

Хүүхдүүдэд хичээлийн үсгийг бичсэн зураг, чипс бүхий хуудас өгдөг.

Л. -Одоо би эдгээр дуу чимээтэй үгсийг дуудах болно. Эдгээр дуу чимээний аль нэгийг сонсмогц та зургийг хүссэн чипээр бүрхэх ёстой.

Жигнэмэг, аяга, зураг, барын бэлтрэг, тогоо, тоосго, хулуу, сэндвич, зефир, угаалгын алчуур, данх, уурхайчин.

Хурууны гимнастик (слайд 12)

Зул сарын гацуур мод дээрх зөгий

Нэг гар нь ширээн дээр, тохойн дээр хэвтэж,

хуруугаа дэлгэв (Yolka).

Нөгөө талаас хуруунууд нь цагирагт хаалттай байдаг

("үүр"). Бид "зөгийн үүр" -ийг "зул сарын гацуур мод" руу дардаг.

Зул сарын гацуур мод дээр урт зүү ургадаг.

Бид үүр рүү хардаг.

Энд үүр байна. Зөгий хаана байна?

Бид энэ байшинг тогших болно.

Бид бие бие рүүгээ нударгаа цохино.

Тэнд хэн амьдардаг вэ?

Зүү нь салсан ...

Бид гараа дэлгэв.

Та хаана байна? Нисээрэй, зөгий!

Нисэж эхэлж байна:

Бид хуруугаа нэг нэгээр нь хөдөлгөж, нислэгийг дуурайлган хийдэг.

бяцхан зөгий

Нэг хоёр гурав дөрөв тав!

5. "Захиа алдагдсан" дасгал (слайд 13, 14)

Хүүхдүүдэд дутуу үсгээр үгс бичсэн хуудас цаас өгдөг.

Л. – Алга болсон үсгийг бөглөнө үү.

Дэгдээхэй, шүхэр, дэгдээхэй, эмч нар, чимээгүй, зулзага, чемодан, бяцхан байшин, дүүжин, аалзны тор, харанхуй, бүрээчид, тоосго, бөжин, гутал, ач зээ, дэгдээхэй, аяга, үүл, зочид, хүүхдүүд, тав.

6. “Алдаа гаргахгүй давтах” дасгал (слайд 15)

Л. – Дэлгэцэн дээр бичсэн үгс байна, уншаарай.

Бөмбөг, зуух, bangs, шударгаар, яагаад, тодорхой, зуух, гол.

L. – Үг бүрийн [h] авиаг [th] авиагаар сольж, үүссэн үгсийг уншина уу.

Зуурах, дуулах, дэгдээхэйгээ, ойрхон, дараа нь авга эгч, Петка, улаан лууван.

7. Дасгал "Үгийг зөвшөөр" (слайд 16)

Ач-ач-ач, Таняг худалдаж авцгаая...(калач)
Өө, өө, өө, бид найзуудтай болсондоо баяртай байна ... (туслах)
Уч-уч-уч, салхи, чамайг салхил... (хүчтэй)
Та сүргээ жолооддог ... (үүл)
Ич-ич-ич, тоосго тавъя... (тоосго)
At-at-at, хөгжилтэй байцгаая... (бүжиг)
Өө, хөө, өө, бидэнд самар хэрэгтэй байна... (хагарах)
Хөөх-хөө-хөө, би хоолойг үлээнэ... (үлээх)
Энэ, муур хүсч байна ... (уух)

8. Цэвэр ариун үгс (слайд 17)

Л. – Дэлгэц дээрх хэллэгүүдийг уншиж, санах ойгоос нь бичиж ав.

Дөрвөн яст мэлхий дөрвөн ангаахайтай.
Манай Таня чангаар уйлж байна, тэр бөмбөг гол руу унагав
Чебурашка, Чебурашка, хар хорхой шиг хамар.
Таван зулзага өлсөж байна.

9. Зурган дээр үндэслэн текстийг дахин ярих (слайд 18)

Хэл ярианы эмч текстийг уншиж, зургуудыг зааж өгдөг. Дараа нь хүүхдүүд зураг дээр үндэслэн текстийг гинжин хэлхээнд дахин ярьж, текстийг санах ойгоос бичнэ.

VI. Хичээлийн хураангуй.

Л. - Залуус аа, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? Тийм ээ, бид CH, Т авиаг ялгаж үзсэн. Аль тоглоом танд хамгийн их таалагдсан бэ? Өнөөдөр та бүхэн бүх даалгавраа маш сайн хийж, хичээлд идэвхтэй оролцлоо. Та бүхэнд баярлалаа. Сайн хийлээ!

Ча - ча ач - ат ча - ча - ча

Ча - ча яч - ят ча - ча - ча

Чо - тэ ат - ач чо - чо - чо

Чо - чо ят - яч тэ - чо - тэ

Чи-ти оч-от чи-ти-чи

Ти - чи ич - ит ти - чи - ти

Чу - тюу ут - уч чу - тю - чу

Ты - чу - чу - чу - чу - чу

Эрүү, засвар, цэвэрхэн, цэвэрхэн, celandine, уншигч, бага зэрэг, үнэрлэх, лацдах, чимээгүй байх, татаж авах, хүлээн авах, эмчлэх, заах, нойтон, хурцлах, сүм хийд, гоожих, шувуу, дэгдээхэй, заах, унших, нийлэх.

Машин эргэлдэж байна. Тугал хөгширч байна. Багш уншиж байна. Халуун төмөр. Хүнд багц. Давчуу шүүгээ. Таван шалгалт. Сүлжмэл утас. Харанхуй шөнө. Илд хурцлах. Халуун өнхрөх. Өөрчлөлтийг хүлээн авах. Сэвэг зарамыг хогийн ургамал. Түлхүүрийг нугална. Таван сурах бичиг. Хатуу тавиур. Халуун данх. Цай уух гэж. Зуух ашигла.

2-р хэсэг Өгүүлбэр, шүлэг дэх дуу авианы ялгаа

Энэ сэдэв нь гутал цэвэрлэх явдал юм. Петя зуухан дээр сууж байна. Алтанзул цэцэг дөрвөн стаментай. Шувуу торноос нисэв. Харанхуй өрөөнд шөнийн гэрэл асдаг. Данханд ус бараг үлдсэнгүй. Тема нагац эгчийнхээ ширмэн уурын зуухыг зассан. Та Галочкаг имэйлээр илгээх хэрэгтэй. Хүүхдүүд бөмбөгийг урам зоригтой шидсэн. хүүхдүүд савлуур дээр дүүжлэхийг хүссэн. Тэнгэрт хар үүл мөлхөж байна. Охин шүхрээ алдсан байна. Сэдэв харанхуйд зууханд тааралдав. Бөмбөг шүүгээ рүү өнхрөв. Чапа нохой туулай, дэгдээхэйнүүд рүү хашгирав. Нэг цэрэг арвайн будаатай тогоо цэвэрлэж байв. Нагац эгч зулзага, дэгдээхэй, тугал, туулайтай. Орой нь харанхуйд Танечка, Олечка хоёр замаа алдаж, хашаа руу гүйв. Бид зочдод зориулж зуухаа асааж, жигнэмэг хийх хэрэгтэй. Хүүхдүүд ээ, бүлээн сүү ууж, жигнэмэг идээрэй. Шүүгээнд очоод гурил, цай аваад ир. Багш оюутнуудыг даваа гариг ​​гэхэд чөлөөт сэдвээр эссэ бэлдээрэй гэж захисан.

Энэ цагт алт нэр төрийг худалдаж авахгүй.

Бүх цаг үед шударга нэр төр гэж байдаггүй

Чимээгүй цаг, зам тавьж өгөх болно.

Чимээгүй цаг. Түүнд хүндэтгэл хэрэгтэй

Сумнууд гэрэлтдэг.

Миний хөлийн хуруунд зарж байгаадаа баяртай байна

Энэ нэр төргүй цагт

Чимээгүй цаг. Гэхдээ хүн бүрийн мэдэж байгаачлан

Шударга бус хүнд нэр төр байдаггүй.

Чи яагаад яаравчлав, бяцхан шувуу?

Ус нь хаана урсдаг рашаан руу?



Би энд уухаар ​​ирсэн

Бяцхан дэгдээхэйгээ угаа!

Ш No1 ШУУД ҮГ, ҮГИЙН ДУУ АВТОМАТЧИЛГАА Ш

ША – ШО – ШУ ШИ – ШЭ – ША

ШО – ШУ – ША ШЭ – ШУ – ША

ШУ – ША – ШО ШИ – ШУ – ШЭ

ШИ – ШУ – ШО ШУ – ШИ – ША

Онцолсон үетэй үгсийг давт:

Ороолт, миний, гишгүүр, бөмбөг, шайб, эрлийз, чихний хавчаар, бяцхан хулгана, том, амьсгал, морь, шатар, гоймон.

Алхсан, шивнэх, шуугиан, торго, кокерел, нунтаг, хөвсгөр, цүнх, том, сам, үлдсэн, олдсон, ирсэн.

Оёдол, зулзаган, дэлгэц, илүү өргөн, бичих, зэгс, лонх, ruffs, хүүхдүүд, алдаа, машин, оёсон, шийдсэн.

Хошигнол, Шура, хошигнол, чимээ шуугиан, үслэг дээл, баавгай, гулууз, бичих, амьсгалах, асуух, өмсөх, хүзүү, хүзүү, хүзүү, шийдвэр, бай, хүзүүвч.

Онцлоггүй үетэй үгсийг давт:

Дэггүй, шаал, дэггүй, чинийх, манайх, Даша, Миша, Наташа, Алёша, дээвэр.

Жокер, шураг, масштаб, цагаан тугалга.

Rosehip, өргөн, исгэрэх, хулгана, чих, хөндийн сараана, далдуу мод, зэгс, вандуй, сайн, нам гүм, бага.

SH No2 ЦЭВЭР ХАЛДАГЧДЫН Ш ДУУ АЖИЛЛАГААНЫ АВТОМАТЧИЛГАА.

Ша - ша - ша - хат Ша - ша - ша - ээж нь хүүхдээ угаадаг

Шо - шо - шо - давхарга Шу - шу - шу - Би захидал бичиж байна.

Шу - шу - шу - үслэг цув Шо - шо - шо - Би сайн хэлж байна.

Ши - ши - ши - шин Ши - ши - ши - гутал шиг сайн.

Тэр-тэр-тэр-хүзүү

Зэгс ямар нэг юм шивнэж байна. -Би үнэхээр сайн бичдэг.

Энэ бол зэгсэн дэх нугас юм. - Би чиний хүссэн зүйлийг бичнэ.

Ша-ша-ша, ша-ша-ша Ши-ши-ши, ши-ши-ши

Зэгсээс гараад ир! "Будаа идээрэй" гэж бичнэ үү

Тэрэ-шэ-шэ, тэр-шэ-шэ Шу-шу-шу, шу-шу-шу

Зэгсэнд нугас байхгүй. - Би үүнийг бичнэ.

Ши - ши - ши, ши - ши - ши Шо - шо - шо, шо - шо - шо

Зэгс ямар нэг юм шивнэж байна уу? -Чамайг сайн бичиж байгааг харж байна.

Ш No3 ДУГААР АВТОМАТЧИЛГАА Ш ҮГ, ЦЭВЭР ЯРИА, ХЭЛБЭР

Ша - ша - ша - манай Маша сайн.

Шо - шо - шо - бид сайн гэж хэлдэг.

Шу - шу - шу - хүүхдэд тусал.

Ши - ши - ши - цэвэрлэгээнд хүүхдүүд байна.

Тамга, штаб, дарнинг, штопор, хөшиг, эд зүйл, жолооны хүрд, жад.

Оёдолчин, оёдол, хувцасны шүүгээ, хайрцаг, сургууль, сургуулийн сурагч, арьс

Хоолой, шаар, далбаат, дуулга, далбаат, завь, малгай.

Bumblebee, schnitzel, нэхсэн тор, нойрсуулагч, татлага, хусуур, үсний хавчаар, тагнуул.

Бидний сургууль. Оёдолын машин. Шуугиантай дэггүй хүмүүс. Торгоны алчуур. Анхилуун үнэртэй шампунь. Дашагийн малгай. Сарнайн хонго хальс. Жокер Мишутка. зэгс чимээ шуугина. Цамхагийн шон. Машины сургууль. Хоккейн шайб. Бүрэн тайван. Урт хоолой. Шарсан бууцай. Хувцасны шүүгээ. Утасны ороомог. Наалдамхай хулгана. Зөөлөн дэр. Ногоон мэлхий. Сайхан боов. Хоккейн мод. Бяцхан дундах. Анхилуун хөндийн сараана. Манай эмээ. Бүдүүн өрөө. Дулаан үслэг цув. Сарнайн өргөс. Наташагийн галошууд. Гөлгөр оёдол. Бууны жад. Ээжийн өсгий. Том зөгий. Машинд зориулсан дугуй. Гүн уурхай. Торгон дамар. Шар будаа будаа. Торгоны даавуу. Сэвсгэр малгай.

Энд будаа байна. Даша будаа идэж байна. Шура шинэ үслэг цувтай болсон. Паша үслэг цув, малгайтай. Хүүхэд сургуульд явдаг. Голын эрэг дээр зэгс бий. Зэгс нь чимээ шуугиантай. Наташа бичжээ. Зам дээр машин чимээ шуугиан тарьж байна. Манай зулзага дэггүй. Хөндий сараана цэцэг сайн.

Ш No 4 Ш ДУУГ БУЦААР ҮГ, ҮГЭЭР БАЙГУУЛАХ

AS – OSH – USH YSH – USH – OSH

ЙШ – ЁШ – ЮШ ЙШ – ИШ – ЮШ

ҮНС – ЯШ – ЮШ ИШ – ЙШ – ҮНС

ЁШ – ЯШ – УШ ЙШ – ИШ – ЭЭШ

Манайх, чиний тариалангийн талбай, цамхаг, будаа, цамц, chamomile, алдаа, харандаа, аяга.

Хүүхэд, дундах, цонх, сагс, далдуу мод, вандуй, төмс, окрошка, муур.

Шүршүүр, чих, их буу, ялаа, зах, мэлхий, дэр, ороомог, хөхөө, вах, бяслагны бялуу, хясаа.

Таг, хүүхэд, гурилан бүтээгдэхүүн, цамхаг, сармагчин, дугуй, хүүхэд, зэгс.

Гуляш, товруу, Яша, Алёша, загас, хавтгай талх, матрешка, асгах, уух, идэх, үрэх, авах.

Самар, ломбард, шон, идэх, интоор, баавгай, нэмэлт, хүү, хашгирах, чимээгүй байх, ярвай.

Ш No5 ДУГААР АВТОМАТЧИЛГАА Ш ҮГЭЭР, ЦЭВЭР ЯРИА,

САНАЛ

Bashlyk, гутал, дуу намсгагч, туулайн бөөр.

Явсан, кокерел, эмээ, өвөө, Алёнушка, Буренушка, ербоа, хөндийн сараана, бамбар, ёроол, өд, толбо

Тулгуур, гэдэс, үйрмэг, дуусгах, тэжээх, зүсэх, хуваах, хөрөөдөх, өгөх.

Үнс - үнс - үнс - надад харандаа өг. Ашка - Ашка - шавьж нисч байна.

Ош - ош - ош - Надад хутга байна. Ошка - ошка - цонхон дээр муур байдаг.

Уш - чих - чих - бүлээн шүршүүр. Чих - чих - мэлхий - мэлхий.

Иш - иш - иш - Би хүүхэдтэй. Ишка - Ишка - бяцхан хулгана.

Муур хулганыг барьдаг. Алёша, цамцаа өмс. Залуус муур хулгана тоглож байна. Муур нь толгойн орой дээр чихтэй байдаг. Наташа төмс хальсалж байна. Хонгор минь, галошоо өмс. Ширээн дээр халбагатай аяга байна. Бор шувуу үр тариагаа ховхолж байна. Маша сургуульд явсан. Ээж нь оёдлын машин дээр оёдог. Эмээ нь торгон алчууртай. Даша үсээ шампуниар угаав. Лушагийн малгай өлгүүрийн доор унав. Наташа, Миша нар хөндийн сараана цэцэг олов. Машины хайрцагт олон ороомог, дамар байдаг. Маша Пашагийн пальто дээр өлгүүр оёв. Луша үслэг цув, малгай, ороолт, эсгий гутал өмсөж, Наташатай зугаалахаар явав. Алёша маш олон мөөг, шампиньон олжээ. Луша нүцгэн бүсгүйд өмд, малгай оёжээ. Том зөгий анхилуун линден модны дээгүүр нисэв.


Кириши


Оршил

5-8 насны хүүхдүүдийн T-H дууг ялгах чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн гарын авлагыг бид та бүхэнд толилуулж байна.

Энэхүү дэвтэр нь Th-Ch дууг ялгах дасгалын системийг танилцуулж байна. T-H дууг ялгах нь уламжлалт схемийн дагуу явагддаг. Эхлээд хүүхдүүдэд хэцүү дуу авиаг үе, дараа нь үг, хэллэг, хэллэг, өгүүлбэр, шүлэг, текстээр ялгах ярианы материал, тоглоомын дасгалуудыг санал болгодог.

Тэмдэглэлийн дэвтэрт цуглуулсан материал нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллахад сэтгэл хөдөлгөм, олон талт байдлыг бий болгоход тусалдаг. Тоглоомын бүх дасгалын үеэр зөвхөн дуу авиаг ялгах чадварыг эзэмшээд зогсохгүй ярианы системийн бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг (лексик тал, ярианы дүрмийн бүтэц, ярианы дуудлагын тал, уялдаа холбоотой яриа) хөгжүүлэх ажлыг хийдэг. Энэ нь хүүхдийн нарийн моторт ур чадвар, сэтгэцийн үйл явц, нийгмийн, хувийн болон харилцааны хөгжилд анхаарлаа хандуулах боломжийг олгодог.

Энэ дэвтэр дээр ажиллах нь дисграфи үүсэхээс цаг тухайд нь урьдчилан сэргийлэхэд тусалдаг. Хүүхдийн ярианы согогийн нарийн төвөгтэй байдал, залруулах ажлын үе шатаас хамааран ярианы эмч тоглоом, даалгаврыг хослуулан хэрэглэж болно.

Энэхүү гарын авлага нь сургуулийн өмнөх болон сургуулийн боловсролын байгууллагын ярианы эмч, залруулах бүлгийн багш нар, эцэг эхчүүдэд зориулагдсан болно.

Ч – Т` дууг ялгах

Үе дэх Т`-Ч авиаг ялгах

Дасгал 1. Үгүүдийг хэлэх (унших).

Ча - ча - атя - ач ача - атя

Юу - маш - маш - маш - маш

Чи - ти ит - ич заах - уту

Че - тэ эт - еч ичи - ити

Чу - ту ут - уч эжэ - этэ

Дасгал 2.Тоглоомын дасгал "Эсрэгээр нь хэл"

Ти - ..., че - ..., ча - ... гэх мэт.

Дасгал 3.Тоглоомын дасгал "Дууны дуу" (Хавсралт, хуудас 1). Хэрэмд царс мод хүрэхэд нь тусал. Баруун (зүүн) гарынхаа хурууг дугуйлж, хэрэм дуунуудыг хэлээрэй: ча-ча-ча-ча гэх мэт.

Үгийн Т`-Ч авиаг ялгах

Дасгал 1."Хосууд." Үгсийг хосоор нь хэл.

ча-ча

аяга-хүнд дүүжин өнхрөх ач, дэгдээхэйнүүд

Залхуу цахлай ярвайж, эргэлдэж буй туулай, зулзага

slurp-yelp moo-paving twist-twist

юу - тэдгээр, юу - тэдгээр

танк-дусал баррель-дэгдээхэй туулай-зулзага

bangs-дэгдээхэйгээ унших-каулдрон хар-харанхуй

тунгалаг нагац эгч самнасан-зээсэн хонох-аялал

татлага-харанхуй дэвтээсэн-шүүрдсэн талх нарийн боовны сүлжсэн

чу-ту, чи-ти

chuk-bale резин-төмөр шүүгээ-Алтанзул цэцэг

Chizhik-hush мөр-сормуусны бөжин-шүхэр

moos-flies sharpen-roll нэхий-тор

юу - тэдгээр

яагаад-тэгвэл дүүжин-хүссэн эмчилгээ-wattle хашаа

хар-харанхуй орой-салхи харлах-тэвч

харлах-давчуур иш-теремок калач-хүсэл

ach - at

бүрээчин - тайрах үсрэх - улаан хулд загас хайх - хашгирах - эмч явуулах - авах

och (och) -ot, uch-ut, yach (дарвуулт онгоц) -ят

фунт-хогийн ургамлын туяа-драг

татах-татах хүчтэй нугалах

бөмбөлөг-маш-оосор-таван

ich (ich) - энэ, ech (ech) - идэх

тоглоомын хөтөч зуух-Петка хамгаалах-цагаан
сэлэм-хэл яриа-харагдах урсгал-тав
жигнэх-дуулах гол-улаан лууван жигнэх-дуулах
хэвтэх

Дасгал 2.Хэлэх (үгүүдийг унш).

Багш аа, сугалж, шажигнаж, трактор, татсан, засах, харуул, урсах, шувуу, анхны тусламжийн хайрцаг, урсах, заах, эмчлэх, чимээгүй байх, шахах, моо, лацдах, хашгирах, унших, найтаах, архирах, гацах, хариулах , уйтгартай, нэр төр, үглэх, ярвайх, цайны үдэшлэг, наалдамхай, ур чадвар, эрүү, засвар, цэвэрхэн, цэвэрхэн, celandine, уншигч, бага зэрэг, үнэрлэх, хэвлэх, чимээгүй байх, хүлээн авах, нойтон, хурцлах, сүм хийд, гоожих, шувуу , roach, дэгдээхэй, унших, бэлчир.

Дасгал 3.Тоглоомын дасгал "Үүнийг энхрийлэн нэрлэ." Үгийн дотор Ч дуу гарч ирэхийн тулд энэ үгийг энхрийлэн нэрлээрэй.

Салхи - бага зэргийн сэвшээ салхи, завь - ...., дэгдээхэй - ..., үхэр - ..., тогоо - ..., тасалбар - ..., шүүр - ..., зэгсэн - ..., төмөр - ..., алтанзул цэцэг - ..., теремок - ..., утас - ..., костюм - ..., тав - ..., сүүдэр - ..., хоолой - ..., тэрэг - .. ..

Дасгал 4.Тоглоомын дасгал "Soundtrack"

Бяцхан бөжинд аль болох хурдан шагнал авахад нь тусал. Хуруугаараа тойрог хэлбэрээр "үсэрч" зургуудыг нэрлээрэй. (Хавсралт, хуудас 2)

Дасгал 5.Тоглоомын дасгал "Теремок". Бяцхан туулайг цамхагт хүрэхэд нь тусал. Зургийг нэрлэж, сумыг ашиглан нэг овойлтоос нөгөө рүү шилжинэ. (Хавсралт, хуудас 3)

Дасгал 6.Тоглоомын дасгал "Үгийг ол" (байрлалын дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх)

Ch эсвэл T` дууг онцолсон зургийг нэрлэнэ үү. Энэ зургийг бид аль байшинд тавих ёстой вэ? (Хавсралт, хуудас 4)

Дасгал 7.Тоглоомын дасгал "Гурав дахь дугуй"

Зургийг нэрлээд, сондгойг нь сонгоод, яагаад ингэж шийдсэнээ тайлбарла. (Хавсралт, хуудас 5)

Үг хэллэг дэх Т`-Ч авиаг ялгах

Дасгал 1.Үг хэллэгийг давт (унших).

Машин эргэлдэж байна. Тугал хөгширч байна. Багш уншиж байна. Халуун төмөр. Хүнд багц. Давчуу шүүгээ. Таван шалгалт. Сүлжмэл утас. Харанхуй шөнө. Илд хурцлах. Халуун өнхрөх. Өөрчлөлтийг хүлээн авах. Сэвэг зарамыг хогийн ургамал. Түлхүүрийг нугална. Таван сурах бичиг. Хатуу тавиур. Халуун данх. Цай уух гэж. Зуух ашигла.

Дасгал 2.Тоглоомын дасгал "Тоолох". Нэр үгтэй тоонуудын тохироо.

Цэвэрлэгээнд тааралдсан хүнээ нэрлэ, тоол. Үгээрээ олон зүйлийг хэлээрэй. (Хавсралт, хуудас 6)

Дасгал 3.Тоглоомын дасгал "Надад үг хэлээрэй"

Цэвэр хэл дээрх Т`-Ч авиаг ялгах

Дасгал 1.Үг хэллэгийг давт (унших).

Чи - чи - чи - чи - бид түлхүүрээ алдсан.

Ча - ча - ча - ча - өө, зуух ямар халуун байна вэ!

Тэдгээр - che - тэдгээр - che - би өнхрөхийг мөрөөддөг.

Чу - ту - чу - чу - Би одоо гэрлээ унтраая.

Чо - чо - чо - чо - миний зүүн мөр өвдөж байна.

Чу - чу - чу - чу - Би одоо лаа асаа.

Ча - ча - ча - ча - лаа шатаж байна.

Чи - чи - чи - чи - бид лаа тойрон суув.

Чи - чи - чи - чи - тэд ороомог идэж эхлэв.

Чи - чи - чи - чи - зуухнаас өнхрөх.

Идэх - идэх - идэх - идэх - чи бидэнтэй суумаар байна уу?

Тим - чом - тим - чом - чамайг калачаар дайлъя.

Өгүүлбэр дэх Т`-Ч авиаг ялгах

Дасгал 1.Өгүүлбэрүүдийг давтах (унших).

Энэ сэдэв нь гутал цэвэрлэх явдал юм. Петя зуухан дээр сууж байна. Алтанзул цэцэг дөрвөн стаментай. Шувуу торноос нисэв. Харанхуй өрөөнд шөнийн гэрэл асдаг. Данханд ус бараг үлдсэнгүй. Тема нагац эгчийнхээ ширмэн уурын зуухыг зассан. Та Галочкаг имэйлээр илгээх хэрэгтэй. Хүүхдүүд бөмбөгийг урам зоригтой шидсэн. Хүүхдүүд савлуур дээр дүүжлэхийг хүссэн. Тэнгэрт хар үүл мөлхөж байна. Орой болж, салхи намдав. Охин шүхрээ алдсан байна. Шар шувуу өдөр нь нуугдаж, шөнө нь ан хийдэг. Сэдэв харанхуйд зууханд тааралдав. Бөмбөг шүүгээ рүү өнхрөв. Чапа нохой туулай, дэгдээхэйнүүд рүү хашгирав. Нэг цэрэг арвайн будаатай тогоо цэвэрлэж байв. Шувууд нарыг хүлээж, шувууд дуу дуулж байна. Тоншуул модыг цүүцдэг боловч тэднийг тахир дутуу болгодоггүй, зөвхөн эдгээдэг.

Дасгал 2.Хосуудыг давтана (унших).

    Өвөө Ильич огтхон ч дургүйцдэггүй

Байшин барихад туслаач.

    Өө, бид гол дээр хөлдсөн

Одоо зуухан дээр сууцгаая.

    Би нэг дэгдээхэй зогсож байсан

Бангуудын доороос гунигтай харж байна.

    Алдаа ба аалз

Тэд хамтдаа нэг мөчир дээр суув.

    Бяцхан дэгдээхэй дэгдээхэйний араас сэлж байна

Тэр сарвуугаараа хурдан эргэлддэг.

Дасгал 3.Тоглоомын дасгал "Soundtrack". - Бүжинд аль болох хурдан шагнал авахад нь тусал. Өгүүлбэрийг хэлж байхдаа хуруугаараа дугуйлан "үсрэх": "Бяцхан бөжин утас руу бөхийв. Бяцхан бөжин утаснаас цахлай руу үсрэв." гэх мэт. (Хавсралт, хуудас 2)

Дасгал 4.Тоглоомын дасгал "Теремок". Бяцхан туулайг цамхагт хүрэхэд нь тусал. "Бяцхан бөжин цаг дээр үсрэв" эсвэл "Бяцхан бөжин цагтай үсрэв" гэсэн өгүүлбэрийг сум ашиглан нэг гүвээнээс нөгөө рүү шилжүүлээрэй (ярихдаа угтвар үг ашиглах чадварыг сайжруулах). (Хавсралт, хуудас 3)

Дасгал 5.Тоглоомын дасгал "Мэлхий".

Яст мэлхийг арал руу очиход нь тусал. Зөвхөн Ch дууг сонсдог зургуудыг дагаж мөрдөөрэй, та T` дуутай зураг дээр гишгэж болохгүй. (Хавсралт, хуудас 7)

Дасгал 6.Тоглоомын дасгал "Тимка ба Чапа".

Тимка, Чапа хоёрыг аялалд бэлтгэхэд нь тусал. Тимкагийн тэргэн дээр нэрэндээ байгаа Т авиатай зүйлсийг, Чапийн чемоданд Ч дуутай зүйлсийг хийх.Жишээ нь: “Төмөр. Төмөр гэдэг үгэнд би T` дууг сонсдог. Би Тимкегийн төмрийг тэргэнцэрт хийнэ." "Тимка тэргэн дээрээ индүү, дэвтэр гэх мэт зүйлтэй." (Хавсралт, хуудас 8 - 9)

Дасгал 7.Тоглоомын дасгал "Хөгжилтэй галт тэрэг". (үсэгт дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх).

Зорчигчдыг суудалдаа суулгахад нь тусал. Эхний вагонд нэр нь нэг үетэй, хоёр дахь нь хоёр, гурав дахь нь гурав, дөрөв дэх нь дөрвөн үетэй зорчигч байх болно. Алга ташилтыг ашиглан үгийг үе болгон хувааж зорчигчийг нэрлэнэ үү. Шаардлагатай тооны цонх бүхий чиргүүлийн замыг зур. Жишээ нь: "Бөмбөлөг. Бөмбөг гэдэг үг нэг үетэй. Бөмбөг эхний чиргүүлээр явах болно." (Хавсралт, хуудас 10)

Дасгал 8.Тоглоомын дасгал "Тухай"

Төмрийн хажууд юу байгааг надад хэлээч?

Хувцасны хажууд юу байгаа вэ?

Уран зургийн хажууд юу байгаа вэ?

Гэрлийн чийдэнгийн дэргэд юу байгаа вэ?

Алтанзул цэцгийн дэргэд юу байгаа вэ? (Хавсралт, хуудас 5)

Дасгал 9.Тоглоомын дасгал "Царцаа". (Орон зайн чиг баримжаа олгох чадварыг хөгжүүлэх, ярианд угтвар үг ашиглах чадварыг бий болгох)

Тоглоомын эхэнд хүүхэд "зураг" дээр царцааны баримал тавьдаг. Дараа нь ярианы эмчийн зааврыг сонсдог, жишээлбэл: "Царцаа 2 алхам дээшээ, нэг баруун тийшээ. Царцаа хаашаа үсэрсэн бэ?” Хүүхэд "Царцаа дэгээ рүү үсэрсэн" гэж хариулдаг. Дараа нь ярианы эмч дараахь асуултуудыг асууж болно.

Царцааны зүүн талд юу байгаа вэ?

Царцаан дор юу байгаа вэ? гэх мэт (Хавсралт, хуудас 5)

Дасгал 10.Тоглоомын дасгал "Хэн хэний ард байна?" (харааны ойлголтыг хөгжүүлэх, ярианд "for" гэсэн угтвар үгийг ашиглах чадварыг сайжруулах)

Хэн хэнийг дагаж явааг надад хэлээч? Жишээ нь: "Мурзага хараацайныг дагадаг" гэх мэт. (Хавсралт, хуудас 11)

Дасгал 11.Тоглоомын дасгал "Оддын зулзага". (НА гэсэн угтвар үгийг ашиглах; нэр үгтэй нэр үгийн тохироо, багасгах дагавар ашиглан нэр үг үүсгэх).

Муурын зулзагатайгаа тэнгэрийн оддыг хар. Жишээ хариулт: "Муурын зулзага (одон орон судлаач) шар од дээр утас, шар од дээр утас харав." (Хавсралт, хуудас 12)

Дасгал 12.Тоглоомын дасгал "Өгүүлбэр зохио"

Зураг дээр үндэслэн диаграммыг ашиглан Катя, Вита хоёрын тухай өгүүлбэр зохио. Жишээ нь: Катя... бөмбөг. - Катя бөмбөг өнхрүүлж байна. (Хавсралт, хуудас 13)

Дасгал 13."Надад үг өгөөч" тоглоомын дасгал (үйл үгийн санг баяжуулах)

Зөгий юу хийж чадах вэ? (хатгах, нисэх, шуугих, тойрог хийх, нектар цуглуулах гэх мэт)

Эмч юу хийж чадах вэ? (эмчлэх, тариа хийх, температур хэмжих, эм өгөх, жор бичих гэх мэт)

Хүү юу хийж чадах вэ? (тоглох, гүйх, үсрэх, туслах, цэвэрлэх, засах гэх мэт)

Хонх юу хийж чадах вэ? (ургах, цэцэглэх, чимэглэх, баярлуулах, үнэрлэх, хатах гэх мэт)

Шүлэг дэх Т`-Ч авиаг ялгах

Дасгал 1.Шүлэг хэлэх (унших).

Чи яагаад яаравчлав, бяцхан шувуу?

Ус нь хаана урсдаг рашаан руу?

    Би энд архи уухаар ​​ирсэн

Бяцхан дэгдээхэйгээ угаа!

Бүх цаг дээр цаг болжээ

Чимээгүй цаг, чимээгүй цаг

Буудагчид хөлийнхөө хуруун дээр алхдаг

Энэ цаг, чимээгүй цаг.

Урт утсаар хийсэн аалз

Салбарууд дээр сүлжмэл сүлжсэн.

Алдаа ангайж байна

Энэ нь түүний торонд унах болно.

Аалзны утас нимгэн

Гэхдээ тэр цохыг гаргахгүй.

Өрөвтас урт хөлтэй

Орой замаа алдлаа.

Галт шувуу дэнлүү асаав

Гэрт хүрэх замыг олоход надад тусалсан.

Ф.Бобылев

Зөгий.

Зөгий бидэн рүү нисэв.

Цонхны шилний дэргэд

Эргэх, оролдох,

Энэ ажиллахгүй байна!

Би зөгийтэй найз болохыг хүсч байна,

Би түүнд цонх онгойлгож өгье:

Эрх чөлөө рүү нис

Сарвуу дээрээ зөгийн бал авчир.

В.Степанов

Мэлхий

Би яст мэлхий хүсч байсан

Цамцаа угаа.

Би үүнийг хөлөөр нь арилгахыг оролдсон.

Хүлээгээрэй, - зараа инээв, -

Толгой дээрээ туршаад үзээрэй -

Гэвч хоёулаа дэмий л оролдсон.

Магадгүй гэзэгээр хийсэн нь дээр болов уу?

Дараа нь баяр хөөртэй бороо орж эхлэв.

Яст мэлхий маш их баяртай байна:

Цамц цэвэрхэн болсон.

F. Гуринович

Ойд баяр баясгалан

Ойд маш их баяр баясгалан байна:

Бөжин хийл дээр тоглодог!

Тэр өөрөө хийл хийсэн,

Би өөрөө тоглож сурсан.

Би өөрөө тоглож сурсан.

Бүх туулайнууд наалдамхай модны доор сууж,

Тэд түүнтэй хамт дуулж эхлэв.

И.Муравейка

Дасгал 2.Туслах хүнтэй шүлгийг уншина уу. (Су-жок бөмбөгтэй ажиллах, хурууны гимнастик)

Текст дэх Т`-Ч авиаг ялгах

Төмсөг

Одоо би чамд нэг юм үзүүлье. Энд гурван өндөг байна. Мэдээжийн хэрэг, та өндөгийг шувууны өндөг гэж бодож байна уу? Навчин дотроос ийм дөрвөн өндөг байхыг хараад би тэгж бодсон. Би шувууг хараагүй бөгөөд эдгээр нь хэний өндөг болохыг мэдэхийг сонирхож байлаа.

Гурав хоногийн дараа би дахиад тэр газар байсан. Шувуу дахин алга болсон ч төмсөг нь хэвтэж байв. Тэд хавдсан байсан бөгөөд нэг нүх байсан: шувууны хамар цухуйх гэж байна.

Нүх томорч, өндөгнөөс хар могой мөлхөж гарч ирэв. Ингээд л боллоо, шувуухай! Тиймээс би шувууны өндөгийг оройн өндөгнөөс ялгаж чадаагүй.

Би гурван өндөг авав. Тэд энд байна. Шувуудтай маш төстэй тул тэдгээрийг ялгахад амаргүй байдаг.

(Н. Сладковын хэлснээр)

Дасгал 2.

Аалз

Аалз тор нэхэж байна. Утас, эс, эс тэргүүлэн сүлжсэн. Тэр үүнийг нэхэж, нуугдаж: "Хэрэв ялаа том торонд орвол бид идэх болно."

Сарт шувуу нисч байв. Би аалзны торонд цохиулсан. Утас, эс, эс, бүхэл бүтэн вэб задарч, нисэн одов.

Вэб татвалзах - аалз: "Надад том ялаа байна" гэж боддог.

Аалз харагдана - ялаа байхгүй, аалзны тор байхгүй.

(Н. Дилакторская)

Дасгал 3.Текстүүдийг дуудах (давтах).

Чип яруу найрагч

Spider Chip яруу найрагч болохыг хүсдэг. "Та ямар үгсийг холбохыг яг мэдрэх хэрэгтэй, тэгээд шүлэг бэлэн боллоо" гэж аалз бодов. Чип хавар нахианаас наалдамхай навчис хэрхэн гарч ирдэг, аалзнууд нэхдэг хөнгөн тор, жижиг шувууд ямар дуу дуулдаг тухай шүлэг бичихийг мөрөөддөг.

Чип маш их шүлэг бичихийг үнэхээр хүсдэг бөгөөд охид хөвгүүд уншиж, дэлхий дээр хичнээн олон гайхамшиг байдгийг анзаарах болно.

(Алифанова Е.А., Еговора Н.Е.)

Дасгал 4. Даалгавар 1.Зурагтай түүх ярь.

Аалзны гутал.

Нэгэн цагт аалзны тор дээр бяцхан амьтан амьдардаг байжээ
. Намрын сэвшээ салхи орж аалзны торыг хийсгэж орхив. Тэрээр бутны дор гунигтай сууж байна. Тэр хүйтэн байна. Хажуугаар нь нэг шувуу нисээд унав . Би нээхийг хүссэн . Тэр хайрцаг руу алхаж, түүн дээр авирч, дараа нь буув. Би туузыг татсан ч онгойлгож чадсангүй!

Хайрцагны цаанаас үсрэв
.

Царцаа - царцаа, хайрцгийг онгойлгоход тусална уу? - гэж хэлэв.

Тэр хоёр туузыг татаж эхлэв - энэ нь болсонгүй!

Нислээ. Тэр хайрцгийг тойрон нисэв. Хайрцаг руу нисэв. Энэ нь хайрцагны цаанаас нисэв. Тэр хайрцаг дээр суув.

Эрвээхэй, хайрцгийг нээхэд минь туслаач! - гэж хэлэв.

Бид гурав туузыг татсан - хайрцаг нээгдээгүй!

Нислээ.

Зөгий - зөгий, хайрцгийг онгойлгоход тусална уу! - гэж хэлэв.

Бид дөрөв туузыг татаад хайрцгийг онгойлгов! Мөн тэнд -
! Тэд хэмжиж эхлэв: - том, - жижиг, - арай хэт том. Аалз гутал өмсөж эхлэв. Гутал тохиромжтой: дулаан, зөөлөн, тохь тухтай. Одоо аалз намрын сэвшээ салхинаас айдаггүй!

(Рачкова Е.А., Михайлова Е.В.)

Даалгавар 2.Аалзны хөл дээрх гутлыг тоол (Хавсралт, хуудас 14)

Даалгавар 3.Өнгөт харандаагаар гутлаа буд. Та ямар гутал авснаа бидэнд хэлээрэй.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

    Алифанова Е.А., Егорова Н.Е. Ярианы эмчилгээний шүлэг ба бяцхан бүтээлүүд. Москва, 2001, хуудас 76-79

    Богомолова А.И. Хүүхэдтэй хичээлд зориулсан ярианы эмчилгээний гарын авлага. – Эд. Сургууль. TM, LLP Publishing House "Биополис", Санкт-Петербург, 1996, 208 х.;

    Герасимова А., Жукова О., Кузнецова В. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан хүүхдийн нэвтэрхий толь бичиг, Ed. байшин "Нева", Санкт-Петербург, 2004, хуудас 598-607

    "Таван гөлөг" хэвлэсэн ширээний тоглоом - 4-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний сугалаа

    Сурган хүмүүжүүлэх цахим номын сан /

нэрэмжит ГБОУ-ын 760-р дунд сургууль. А.П.Маресьева,

997-р цэцэрлэг

Бичиг үсгийн сургалт.

"Ч-Т-ийн дуу чимээ" сэдэв

Багш - ярианы эмч O.N. Panyushkina

Москва 2015 он

Зорилтууд:

Дуу авианы зөв дуудлагыг бэхжүүлэх.

Дуудлага, бичихэд авиаг ялгах.

Үйл үгийг зөв хэрэглэх дасгал хүсэж байна.

Нарийн төвөгтэй өгүүлбэрийн бүтэц, хэрэглээг бэхжүүлэх.

Үгийн авиа-үсгийн шинжилгээ.

Өгүүлбэрийг хэрхэн тоймлохыг үргэлжлүүлэн заа.

Шивэх, унших чадварыг бэхжүүлэх.

1. Зохион байгуулах мөч.

Утас, Катя, сүүдэр, тав гэсэн үгсэд ямар дуу давтагддаг вэ? (Дууны Th)

Цайны аяга, баррель, үүл, сэлэм гэсэн үгсэд ямар дуу давтагддаг вэ? (Чи дуу)

Өнөөдөр бид "t" ба "ch" авианы талаар ярих болно.

Дуу авианы хэллэгийг тодруулах. Дуу тус бүрийг тайлбарла.

2.Үеийн цувааг хуулбарлах.

At-ach-at

Ech-e-e-ch

Өө-өө-өө

3. "Дуу чимээ алдагдсан" тоглоом

Шүлэг сонсоод алдаагаа олж засаарай.

Далайн давалгаан дээгүүр цэнхэр болж,

Подволк (цахлай) долгион дээгүүр нисдэг.

Чоно, алтан бүргэдээс ай

Зэрлэг гахай (хоньчин) ууланд хонь хариулдаг.

Загасыг чинь цадтал идчихээд,

Самар (цахлай) далайд амарч байв.

Намагт зам байхгүй.

Би үсэрч, муур дээгүүр үсрэх (овойлт)!

4. Үгийн авианы ялгах.

Самбар дээр “Ч” ба “Т” авиа бүхий объектын зургийг харуулав. Хүүхдүүд "Ч" дуутай, дараа нь "Ты" дуутай зургуудыг сонгоно. Зурган дээрх объектыг нэрлэхдээ дуу чимээ хаана байгааг шинжилдэг: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.

5. Текст дэх дуу авиаг ялгах.

Уншсан шүлгээс "Th", дараа нь "Ч" авиатай үгсийг сонго.

Чи яагаад яаравчлав, бяцхан шувуу?
Ус нь хаана урсдаг рашаан руу?
- Би уух гэж ирсэн,
Жижиг дэгдээхэйгээ угаана.

6. Хүсэх үйл үгийг одоо цагт хэрэглэх дасгал:

A) загварын дагуу коньюгаци:

Сайн сурмаар байна.

B) жишээний дагуу нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүдийг дуусгах:

Өгүүлбэр бичих гэж байгаа болохоор шохой авдаг.

Надад харандаа хэрэгтэй байна ...

Би үсэг сурч байна ...

Катя хувцаслаж байна ...

Дасгал хийж байгаа хүүхдүүд...

Бид спортын хувцсаа өмслөө...

Таня харандаа авав ...

Бид шүхэр авсан ...

7. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

8. Үгийн авиа-үсгийн шинжилгээ.

Эгшиг ба гийгүүлэгчийг тусгаарлах, үгийн диаграмм зурах:

нүдний шил, шувуу, үдэш.

9. Диктантаас өгүүлбэр бичих.

Өгүүлбэр бичих дүрмийг давтах, диаграмм зурах.

Манай Витя бол хүчтэй хүн.

Бүх зөөлөн гийгүүлэгчийг онцлон тэмдэглэ.

Бид ангид ямар дуу авиа, үсгийн талаар ярилцсан бэ?

Хүүхдүүдийг 2 багт хуваа. "H" баг, "T" баг. Аль баг өөрийн дуугаар хамгийн олон үгийг нэрлэх вэ?

СЭДЭВ: Ch-T ялгаа*

Төлөвлөгөө - хоёрдугаар ангийн сурагчидтай хийсэн ярианы эмчилгээний нээлттэй хичээлийн хураангуй

(хэл ярианы фонемик дутуу хөгжлөөс үүдэлтэй унших, бичих чадвар)

Зорилтууд:

Боловсролын: дууны [ch'], [t'] хэллэгийг тодруулах, авианы сонсгол, авиа-үсгийн шинжилгээний үйлдлийг хөгжүүлэх, үг, хэллэг, өгүүлбэр бичих, уншихдаа дуу авиаг үсэгтэй зөв уялдуулах дасгал хийх; үг үүсгэх; үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх; хэлний үндсэн нэгжүүдийн санааг тодруулах - үе, үг, хэллэг, өгүүлбэр, текст; зөв бичгийн дүрмийг нэгтгэх.

Залруулах, хөгжүүлэх: сонсголын болон харааны ой санамж, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх (шинжилгээ, аналоги, ерөнхий дүгнэлт, харьцуулалт).

Боловсролын:байгалийг хайрлах, хүндэтгэх, төрөлх хэл, ярианы эмчилгээний хичээлд сонирхолтой болгох.

Тоног төхөөрөмж: бие даасан толь, үсэг бүхий картууд h, tхүн бүрт байдаг; "Ойн дуу чимээ" аудио кассет; бөмбөг, үгсийн эгнээ (даалгавар No6), оюутны тоогоор хэвлэсэн; ар талдаа тоглоомын нэрс бүхий даци цэцэг бүхий клирингийн зураг, шавьжны зураг (зөгий, хорхой, царцаа, эрвээхэй); сурагчдын тоогоор хэвлэсэн энгийн аналогийг бий болгох даалгавар, өгүүлбэр зохиох үгийн багц бүхий дугтуй.

Хичээлийн үеэр.

1. Зохион байгуулалтын мөч. Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгаж байна. Боловсролын хэрэгслийг [h’] дуугаар нэрлэх (үзэг, сурах бичиг); [t'] дуугаар (тэмдэглэлийн дэвтэр, саваа).

2. Сэдвийн мессеж. Яагаад би чамаас [ch’], [t’] авиатай үгсийг нэрлэхийг хүссэн бэ?

Самбар болон дэвтэр дээр бид он сар өдөр, сэдвийг бичдэг. h - t-ийг ялгах" Өнөөдөр хичээл дээр бид аялалд гарах бөгөөд та эдгээр дуу чимээг хаана сонсохоо таах боломжтой ("Ойн дуу чимээ" аудио кассетыг 1-2 минутын турш сонсох).

Бид хаана байна. (Ойд). Та яаж таамагласан бэ? Бид дуу чимээг сонссон.

Эдгээр нь яриа эсвэл ярианы бус дуу чимээ байсан уу? Чи яагаад ингэж бодоов?

3. Дуу авианы илэрхийлэлийг тодруулах. Заримдаа ярианы бус дуу чимээ нь бидний ярианы дуу чимээтэй маш төстэй байдаг. Шувууны дуу нь зарим дуу чимээтэй төстэй байж болно: [t'-t'-t']. Толин тусгалыг өөр рүүгээ хөдөлгөж, [t'] дууг зөв давтахад бэлд: инээмсэглэ, шүдээ нийлүүл, хэлээ амрааж, үзүүрийг доод шүд рүү буулгаж, хэлнийхээ дунд хэсгийг дээд талд нь, ирмэгийг нь дар. хэлнээс дээд араа шүд хүртэл. Хэл нь тагнайнаас үсрэхийн тулд бид огцом амьсгалдаг. [t'] дууг дүрслэх: гийгүүлэгч, дуугүй, зөөлөн (хатуу хос [t]). Залуус аа, та бид ойд байгаагаа мартсан уу? Та энд хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ?

Үүнийг танд сануулах нэг тэмдэг бий (долоовор хуруугаа босоогоор уруул руугаа өргөөд [ch’] гэж дууд). Толинд хараад, энэ дууг давтахад бэлэн байгаарай: уруулаа бага зэрэг урагшлуулж, дугуйруулж, шүдээ нийлүүлж, хэлээ тайвшруул. Хэлний өргөн үзүүрийг шүдний ард байрлах булцуу руу өргөх боловч дарж болохгүй.

Хэлний дунд хэсгийг доошлуулж, хонхорхой үүсгэж, хажуугийн ирмэгийг дээд араа шүдэнд дараарай. Амьсгалах. [h’] дууг дүрсэл: гийгүүлэгч, дүлий, үргэлж зөөлөн.

Дүгнэлт: [ch'] ба [t'] дуунууд нь дуу авианы хувьд төстэй. Тэднийг дуудах үед ярианы эрхтнүүд ижил байр суурь эзэлдэг. Гэхдээ эдгээр нь өөр өөр дуу чимээ бөгөөд бичгээр өөр өөр үсгээр тэмдэглэгдсэн байдаг.

4. Дуу авиаг үсэгтэй харьцуулах. Ча, ча, тэ, чэ, чу, чи, тю, ти, ат, ач, ут, уч гэсэн эгшигт тохирох үсгийг үзүүл.

5. Бөмбөгийг шидэх үед эгнээний үеийг давтах.

Ойн шувуу бүр өөрийн гэсэн дуутай байдаг. Тэдний араас давтахыг хичээцгээе: тэдгээр - тэдгээр - che,

че - че - тэдгээр, тэ - че - тэдгээр, чи - ти - ти, чи - ти - чи гэх мэт.

6. Даалгавартай цуврал үгсийг унших. Одоо бид ойн цоорхой руу явж, уншсан үгсийн гинж шиг урт замаар алхах болно. Бид бүх үгсийг уншиж, тэдгээрийг санахыг хичээдэг:

шөнө - шөнө - siskins - амьд - шатаах - яриа - яриа - бөмбөлөг - бутлах - угаах - ухах - ид шид - хэсэг.

Картыг хаа. Шувуудын нэрс, өдрийн хэсгүүдийг санаарай. Эцсийн өмнөх үгийн утгыг тайлбарла. Яагаад “шөнө”, “яриа” гэсэн үгэнд “б” бичигдсэн бэ?

шүлэг - чимээгүй - найтаах - унших - заах - тогших - цэвэрлэх - ихэвчлэн - эд анги - хар тугалга - зочид - цөөхөн.

Асуултанд хариулсан үгийг нэрлэнэ үү Аль нь?

Бид ойн цэвэрлэгээнд орлоо (самбар дээрх зураг). Мөн энд ойн оршин суугчид байна. Тэд хэн болохыг тааварлаарай:

a) Мөчирээс зам руу, өвсөөс өвсний ир хүртэл

Хаврын үсрэлт - ногоон нуруу.

б) Гэрийн эзэгтэй зүлгэн дээгүүр нисэв.

Тэр цэцгийг бужигнуулж, зөгийн балаа хуваалцах болно.

в) Цэцэгээс цэцэг рүү эргэлдэж, ядрахаараа амардаг.

г) Би энгийн үнээ биш, сүү өгдөггүй.

Би цэцэгнээс цэцэг рүү, нуруу, хажуугийн цэгүүдээр нисдэг.

Бид царцаа, зөгий, эрвээхэй, хорхойн дүрсийг бумба цэцэгт хавсаргадаг. Бид үгсийг дахин давтана. Тэдэнд нийтлэг зүйл юу вэ? (нэг үгээр дуудаж болно, бүх үгс нь [h'] дуутай).

8. Үг бүтээх. Дуу ба үсгийн хамаарал. Ойн оршин суугчид биднийг тоглохыг урьж байна. Тэд тус бүр нэг тоглоом авчирсан.

Эхний тоглоом нь нэр нь хамгийн урт үгтэй шавьж (царцаа) юм.Энэ үгийг зөв тодорхойлсон сурагч зургийг эргүүлж, тоглоомын нэрийг уншина: "Үсгийг бүү холь!" Царцаа нялх шувууд, амьтдыг нэрлэж, эдгээр үгсийг бичихийг хүснэ. Гэхдээ эхлээд бид үсгүүдийг (h эсвэл t) харуулав:


туулайнд - (туулай) чононд - (бамбарууш)

хэрэм дотор - (нялх зурам) шаазгайнд - (шаазгай)

мууранд - (зулзага) нугас дотор - (дэгдээхэйнүүд)

Бид ц-ийн дараа ямар үсэг бичих вэ? Яагаад? Ямар шувууд, амьтад (нэрлэсэн хүмүүсийн) ойд амьдардаггүй вэ?

9. Энгийн аналоги. Дуу ба үсгийн хамаарал.

Дараагийн тоглоомыг нэр нь хоёр дахь дууг агуулсан шавьж тоглодог [h'] (зөгий).Зургийн ард байгаа гарчгийг уншина уу: "Аль үг тохирох вэ?" Ярианы материалыг оюутны тоогоор хэвлэнэ

эрвээхэй царцаа

нисэх, жиргэх, барих, үсрэх

Dandelion siskin

шувууны иш, ургамал, газар

Зүүн талд байгаа хоёр үгийг уншина уу. Тэд ямар холбоотой вэ? Баруун талд байгаа үгийг унш. Үүнийг доорх үгсийн аль нэгтэй нь эхнийх нь хоёр дахь үгтэй холбоно.

Эдгээр хоёр үгийг дэвтэртээ бичээрэй.

царцаа - үсрэлт, Dandelion - ургамал.

10. Биеийн тамирын дасгал.

Цэлмэг газарт яг л үлгэрт гардаг шиг цэцэгт цэцэг хамтдаа ургадаг

(бид сууж буй байрлалаас аажмаар босдог).

Салхи сэвэлзэхэд иш нь бөхийдөг

(хажуу тийш хазайж, гараа дээш өргөх).

Тэр газар руу бөхийж, зөвхөн нэг удаа биш, харин гурван удаа (доошоо нугалах) болно.

Тэр эргэн тойрноо харж, наранд хүрэх болно (туузан дээр гараа - эргэх, гараа дээшээ - сунгах).

11. Өгүүлбэр зохиох.

Гурав дахь тоглоомыг шавьж тоглодог бөгөөд түүний нэрээр [h'] гурав дахь дараалсан (алдаа).

Бид "Үг алдагдсан" гэсэн гарчиг уншдаг. Таагаарай:

харанхуй, шуургатай, том ...Энэ юу вэ? (үүл) ямар үүл вэ?

Зөвхөн нэг үгийг [t’] дуугаар нэрлэнэ үү.

"Хар үүл" гэж бич. Бид нэг хэллэгийг авсан - бие биетэйгээ холбогдсон хоёр үг. Гол үгийг олж, түүнээс хамааралтай үг рүү асуулт тавь.

Бид ижил аргаар хэллэг зохиодог: цэвэр, гүн, тунгалаг...Энэ юу вэ? (гол) ямар гол? [h'] дуутай үгийг сонгоно уу.

12. Санал боловсруулах. Тексттэй ажиллах.

Эрвээхэйний сүүлчийн тоглоом ("Өгүүлбэр цуглуул").

Та юунаас санал "угсарч" чадах вэ? Өгүүлбэр нь юуг илэрхийлж байна вэ?

Түүний эхлэл ба төгсгөлийг захидалд хэрхэн харуулах вэ? Оюутан бүр

Ширээн дээр өгүүлбэр зохиох үгсийн багц бүхий дугтуй байна

(h, t дутуу байна).

Ширээн дээрх үгсийг байрлуулан өгүүлбэр зохио.

үгэнд дутуу үсгийг нөхнө үү. Шалгасны дараа

Багш тэмдэглэлийн дэвтэрт өгүүлбэрүүдийг бичдэг.

Даалгаврыг хөгжмийн дагалдан гүйцэтгэдэг.

сэвэг зарам

https://pandia.ru/text/78/007/images/image004_45.jpg" өргөн "152" өндөр "114 src="> 2 Хослох. Эхний хоёр үгийг унш. Тэд ямар холбоотой вэ? Мөрний дээрх баруун талд байгаа үгийг уншина уу. Үүнийг эхний хосын үгстэй ижил аргаар доорх үгсийн аль нэгтэй нь утгаараа холбоно уу .

A) эрвээхэй царцаа

нисэх, жиргэх, барих, үсрэх

б) арьс Dandelion

https://pandia.ru/text/78/007/images/image006_39.jpg" өргөн "149" өндөр "112 src=">

G) март ярих

чатлах, дуугүй байх, дуулахыг санаарай

г) эмчлэх сурах

https://pandia.ru/text/78/007/images/image008_30.jpg" өргөн "211" өндөр "150 src="> Цацраг.

1. Нарны туяа хаашаа явсан бэ? (урт аялалд)

2. Тэд навч, цэцэг, ургамалд юу авчирсан бэ? (дулаан ба гэрэл)

3. Нахиа, нахиа хаана хагарсан бэ? (интоор, шувууны интоор дээр)

5. Бяцхан гэрлийн туяа хаана харагдсан бэ? (газар руу)

6. Тэнд хэн явж байсан бэ? (Петя, Тиома хоёр)

7. Бяцхан туяа юу хийсэн бэ? (хүүхдүүдтэй тоглож эхлэв)

11. Алга болсон үсгийг нөхөж, зүйр цэцэн үгсийг унш :

1) Мунхаг нь гэрэл, мунхаг нь харанхуй юм.

2) Дахин давтах нь гичий юм.

3) Багштайгаа эцэг эх шиг харьц.

ДУУЛАХ - Зуух

ЦАГА - БӨМБӨГ

ХУДЛАА - ЭМЧ

САЛХИ - ОРОЙ

ПЕТКА - зуух

YAP - АВАРГА