Runas attīstības nodarbības izklāsts (sagatavošanas grupa) par tēmu: Runas attīstības izglītojošo pasākumu kopsavilkums par tēmu: “Kā ēzelis pārtrauca dziedāt”. Eseja “Kā ēzelis pārstāja dziedāt (itāļu pasaka) Itāļu pasakas atstāstījums Kā ēzelis pārstāja dziedāt

Literārās lasīšanas 46. nodarbība

33. vidusskola Sidorenkova Ļubova Grigorjevna


Priekšmets. Par grāmatu, par lasīšanu. Lasīšana un atmiņa. E. Uspenskis. "Atmiņa".

  • Mērķis: iepazīstināt skolēnus ar E. Uspenska rakstu un dzejoli; veicina skolēnu atmiņas uzlabošanu un attīstību, izmantojot dažāda veida vingrinājumus; uzlabot lasīšanas tehniku; izkopt mīlestību pret grāmatām un vēlmi pastāvīgi strādāt.

  • Studentu atstāstījums par K. Ušinska pasaku “Divi arkli”.
  • Vai mēs varam teikt, ka šī pasaka attiecas uz cilvēkiem?
  • Paskaidrojiet, kāpēc jūs tā domājat.

  • Neuztraucieties par savu biznesu, neesiet slinks ar savu biznesu.
  • Nepierod pie dīkdienām, mācies rokdarbus.
  • Nogurums pāries, bet labā slava paliks.
  • Saule krāso zemi un cilvēku - strādāt.
  • Kā jūs saprotat šos sakāmvārdus?
  • Izlasi dzejoļa pēdējo četrrindu.
  • Kurš sakāmvārds tam atbilst?
  • Izskaidro kapec.

  • Ku-ku-ku - lapa karājas uz zara.
  • Ka-ka-ka - ak, ceļš nav viegls.
  • Ko-ko-ko - neejiet tālu.
  • Ok-ok-ok - aizver muti
  • Ak-ak-ak - uzziedējusi brīnišķīga magone.
  • Mazais kaķītis uz loga ēda putru, drupačas pa reizei.

  • Citu dienu es nezinu, kāpēc,
  • Es iegāju nepazīstamā mājā,
  • Es gribēju būt kopā ar kādu
  • Parunājiet par šo un to.
  • Es viņiem teicu
  • Kas, kad un kāpēc, un kāpēc
  • Teica, no kurienes un kur,
  • Un kā, un kur, un par ko.
  • Kas notika iepriekš, kas notika tālāk,
  • Un ko tu domāji par Tomu?
  • Un ja nē, tad kāpēc?
  • Kad man trūka vārdu
  • Es pievienoju “Ah”, tad “Eh”
  • Un “Tā teikt” un “Esi vesels”
  • Un "Nu, labi!" un "Tikai smejies!"
  • Kad es pabeidzu stāstu,
  • Viņi jautāja: - Kā, un tas arī viss?!
  • Tu šeit runā stundu,
  • Un viņš neteica ne šo, ne to.

  • Puiši, ko jūs sapratāt no Vinnija Pūka dziesmas?
  • Pie mums notiek tā: mēs lasām, bet nevaram pateikt.
  • Kāpēc tu domā? (Mēs lasām nedomājot, tikai tāpēc, lai lasītu; mēs lasām un necenšamies atcerēties.)
  • Gandrīz katrā lasīšanas stundā mēs strādājam pie raitas runas un mēles. Daži puiši tos atkārto uzreiz, citiem ir grūtības. Kā mēs to varam izskaidrot?

  • Šodien klasē runāsim par lasīšanu un atmiņu. Neesiet sarūgtināts, ja kāds nevar uzreiz atkārtot vai pārstāstīt izlasīto. To mēs mācīsimies šodien un turpmāk, un ne tikai lasīšanas stundās.

  • eng-li-cha-ne
  • pastāvīgi
  • vienreiz-vi-va-et-sya
  • so-ver-shen-stu-et-sya
  • pēc varas-neviens
  • u-prakse
  • for-du-we-val-sya
  • tiecas
  • atceries
  • u-hear-shan-no-e
  • pro-chi-tan-no-e
  • iemesls

  • Kā jūs saprotat raksta pirmo teikumu?
  • Ko briti saka par atmiņu?
  • Atrodiet un izlasiet, ko tas nozīmē.
  • Kāds ir vissvarīgākais rakstā aplūkotais atmiņas attīstības vingrinājums?

  • Izlasi joku dzejoli un saskaiti, cik reižu tu to atceries un vari noskaitīt no galvas.
  • Pele teica pelei:
  • Cik ļoti es mīlu grāmatas!
  • Es nevaru tos izlasīt
  • Bet es tos varu ēst.

  • Skolotājs lasa E. Uspenska dzejoli “Atmiņa”
  • Ar ko puika lepojās?
  • Skolēni patstāvīgi lasa dzejoli.
  • Atkārtojiet, kura frāze jums bija jāatceras.
  • Atrodiet un izlasiet, ko zēns atcerējās.
  • Kāpēc viņš nepareizi atkārtoja četrrindu?

Darbs V pāriem Izlasiet stāstu un pastāstiet to viens otram.

  • Mamma atnesa Tanjai jaunu grāmatu.
  • Mamma teica:
  • Kad Tanja bija maza, vecmāmiņa viņai lasīja; Tagad Tanja jau ir liela, viņa pati lasīs šo grāmatu savai vecmāmiņai.
  • Sēdies, vecmāmiņ! - Tanja teica: "Es jums nolasīšu stāstu."
  • Tanja lasīja, vecmāmiņa klausījās, un māte slavēja abus:
  • Lūk, cik tu esi gudrs!
  • (IN. Osejeva)

  • Skudra nokāpa pie strauta: gribēja dzert. Vilnis apskaloja viņu un gandrīz noslīcināja. Balodis nesa zaru. Viņa ieraudzīja skudru slīkstam un iemeta tai zaru straumē. Skudra apsēdās uz zara un aizbēga.
  • Tad mednieks uzlicis dūjai tīklu un gribējis to aizcirst. Skudra pielīda pie mednieka un iekoda viņam kājā. Mednieks noelsās un nometa tīklu. Balodis plīvoja un aizlidoja.
  • (JI. N. Tolstojs)

  • Tēvs lika dēliem dzīvot saticīgi; viņi neklausījās. Tad viņš pavēlēja atnest slotu un sacīja:
  • Saplēs to!
  • Neatkarīgi no tā, cik daudz viņi cīnījās, viņi to nevarēja salauzt. Tad tēvs atraisīja slotu un lika nolauzt pa vienam zariņam.
  • Viņi viegli salauza stieņus pa vienam.
  • Tēvs saka:
  • Tā tas ir ar jums: ja jūs dzīvojat harmonijā, neviens jūs neuzvarēs; un ja tu strīdēsies un visi būs šķirti, visi tevi viegli iznīcinās.
  • Jūs nevarat nolauzt slotu, bet jūs varat nolauzt visu zaru.
  • (L. N. Tolstojs)

  • Mēģiniet minūtes laikā iemācīties četrrindi no galvas.
  • Kāpēc tu, ezis, esi tik dzeloņs?
  • Tas esmu es katram gadījumam.
  • Vai jūs zināt, kas ir mani kaimiņi?
  • Lapsas, vilki un lāči!

  • Senatnē ēzelis, kā stāsta pasaka, dziedāja labāk nekā tenors.
  • Kādu dienu visi dzīvnieki sapulcējās uz padomi, un lauva, kas bija viņu karalis, jautāja:
  • Kura no jums ir visskaistākā?
  • Jā, jā! - ēzelis uzreiz iesaucās.
  • Labi, tu esi visskaistākā. Un kurš ir stiprākais?
  • Jā, jā! - ēzelis iesaucās, pirms pārējie dzīvnieki paspēja atvērt muti.
  • Labi," sacīja lauva, "kurš šeit ir stulbākais?"
  • Jā, jā, jā! - ēzelis steidzīgi iebrēcās, baidīdamies, ka būs viņam priekšā. Visi dzīvnieki sāka smieties, un nabaga ēzelis aiz kauna zaudēja savu skaisto balsi.
  • Kopš tā laika viss, ko viņš var darīt, ir rēkt:
  • Jā, jā, jā!

  • Tenors- augsta vīrieša balss.

  • Kas daudz lasa
  • Prāts bez grāmatas
  • Nav labi lasīt grāmatas,
  • viņš zina daudz.
  • kā putns bez spārniem
  • kamēr tajās ir tikai pietiekami daudz collu.

  • Kādu rakstu jūs lasījāt klasē?
  • Kā attīstīt atmiņu?

  • Lai uzlabotu un attīstītu atmiņu, ir ļoti noderīgi lasīt pirms gulētiešanas. Fakts ir tāds, ka dienas pēdējais notikums tiek ierakstīts atmiņā stundās, kad cilvēks guļ, viņa paliek zem tā iespaida. Vecāki bieži iesaka bērniem, kad skolā tiek lūgts iegaumēt dzejoli, nolikt grāmatu zem spilvena. Un laba iemesla dēļ. Šis ieteikums nozīmē vienu: izlasi pirms gulētiešanas, lai tas būtu pēdējais dienas iespaids.
  • Kuru ģimenēs ir tradīcija vakaros sanākt kopā ar visu ģimeni un lasīt?
  • Šī ir brīnišķīga tradīcija, jo tā arī veicina atmiņas attīstību un stiprināšanu.

Jeļena Anosova
Itāļu pasakas “Kā ēzelis pārstāja dziedāt” pārstāstījums (sagatavošanas logopēdiskā grupa)

Nedēļas tēma "Mājdzīvnieki".

Iepazīstiniet bērnus ar Itāļu pasaka"Kā ēzelis pārtrauca dziedāt» (aranžējis J. Rodari). Palīdziet bērniem pārstāstīt nelieli teksti bez būtiskiem izlaidumiem un atkārtojumiem. prepozīcijas spilventiņa patēriņš. lietvārds): saliktu īpašības vārdu veidošanās. Attīstīt spēju veidot sarežģītus īpašības vārdus (garkājains), saskaņot vārdus teikumos, lietot runas vārdus, bagātināt un paplašināt vārdu krājumu par tēmu, attīstīt vispārīgās un smalkās motorikas.

Aprīkojums.

Bilde "Barnyard"(vai "Ciemats", burti.

Nodarbības gaita.

I Organizatoriskais moments.

1. Gada laiks, mēnesis, nedēļas diena.

2. "Nosauc ģimeni" (iekšzemes dzīvnieki: tētis, mamma, mazulis, mazuļi).

3. Attēls "barnyard"(vai "ciems").

Šodien dosimies izbraucienā pa ciematu.

II Galvenā daļa.

Vingrinājums pirkstu smalko motoriku attīstīšanai.

Mēs ejam pa ciematu, (pirksti "staigāšana")

Mēs redzam kabīnes un nojumes. (rokas - krusts - šķērsām: viena plauksta

aizver aci, otrs aizver ausi, maina)

Tiki-ti, tiki-ti, (sitiet pa ceļiem divreiz

ar plaukstu malām, divreiz ar dūrēm)

Mēs vēlamies atrast dzīvniekus. (viena roka ir riba,

otrs ir dūre un otrādi)

Bērni pēc kārtas nosauc mājdzīvniekus.

Skolotājs vada spēles, lai izstrādātu gramatikas kategorijas.

Spēle "Kas kur dzīvo".

Govs dzīvo (šķūnī, teļi, cūka, suns-aita u.c.

Spēle "Izvēlieties zīmi".

Kumelim ir garas kājas, kas nozīmē, ka viņš (kājains). Trusim ir īsa aste, kas nozīmē, ka... (īsas astes). Sunim ir gari mati, kas nozīmē, ka... (garmatains). Ēzelim ir garas ausis, kas nozīmē, ka viņš... (garausu).

Vingrinājums runas elpošanas attīstībai "Šņaukt gaisu".

I. p. - stāvus, kājas nošķirtas, rokas uz leju gar ķermeni. Pagriežot galvu pa kreisi vai pa labi, veiciet īsu asu elpu ( "Suns šņauc gaisu") un brīvprātīga izelpa. Pirmkārt, to veic 4 uzskaitēm 2-3 pieejās, pēc tam reižu skaits palielinās. Temps: 60 elpas minūtē. Pauze starp devām 2-3 sekundes.

Šodien es jūs iepazīstināšu ar ļoti gudru Itāļu pasaka"Kā ēzelis pārstāja dziedāt» aranžējis Džanni Rodari.

Skolotājs lasa jaunu pasaka.

Senos laikos ēzelis, Kā stāsta pasaku, dziedāja labāk par tenoru.

Kādu dienu visi dzīvnieki sapulcējās padomē un lauva, kas bija viņu karalis, prasīja:

Kura no jums ir visskaistākā?

Jā, jā! - viņš uzreiz iekliedzās ēzelis.

Labi, tu esi visskaistākā.

Un kurš ir stiprākais?

Jā, jā! - kliedza ēzelis pirms tam pirms pārējie dzīvnieki paspēja atvērt muti.

LABI, - teica lauva. - Kurš te ir stulbākais?

Jā, jā, jā! - viņš steidzīgi rēca ēzelis, baidās, ka viņš varētu nē uz priekšu.

Visi dzīvnieki sāka smieties, un nabadziņš ēzelis Aiz kauna pazaudēju savu skaisto balsi. Un kopš tā laika viss, ko viņš var darīt, ir rēkt:

Jā, jā, jā!

Vai jums patika pasaka? Tas tiešām ir pasaka, vai varbūt stāsts? Nē, tā ir pasaka, tajā ir daudz brīnumu.

Cik daudzi no jums, tāpat kā es, domā, ka tas ir ļoti gudri un pamācoši? pasaka? (Bērnu atbildes.)

Vai varat to pierādīt? (Atbildes.)

Skolotājs uzrauga pareizu bērnu runu.

Kā jūs saprotat vārdu pamācošs (vēsture?

Klausies pasaka vēlreiz un mēģiniet to atcerēties. Tad mums viņa būs pārstāstīt.

Izlasa otrreiz, vada sarunu pēc satura.

Atcerēsimies, ko lauva vēlējās uzzināt no dzīvniekiem? (Kurš ir visskaistākais,

stiprākais un stulbākais.)

Kas notika? (Atbildes.)Žēl, protams, ka ēzelis zaudēja savu skaisto balsi un kopš tā laika visi ēzeļi visās pasaules valstīs rēkt: “Ei! Eeyore! Eeyore!”

No kā cilvēki sauc tos, kas uzvedas kā ēzeļi pasakas?

Iedomāsimies šo stāstu tā, it kā mēs būtu teātrī.

Skolotājs izvēlas bērnu, kurš spēlēs ēzeļa lomu, un bērns izvirza lauvu. Audzinātāja stāsta autorei.

Vingrinājums runas un kustību koordinēšanai.

(Ēzelis veic vingrinājumus)

Paceliet mūsu plecus augstāk

Un tad mēs tos nolaižam.

Rokas noliec to krūtīm priekšā

Un mēs izpildām rāvienus.

Mēs sēdēsim 10 reizes

Mūsu muskuļi nesāp.

Jums jālec 10 reizes

Lecam augstāk, lecam kopā!

Mēs paceļam ceļus -

Soli veicam uz vietas.

Labi padarīts! Tagad pastāstīsim šo stāstu Tātad: viens sāk, otrais un trešais turpina, bet ceturtais finišē. Tas, kurš sāk atstāstījums, paziņo titulu pasakas un to autors.

Skolotāja vērš uzmanību uz to, ka pirmais bērns, kurš sāka atstāstījums, noteikti vajag pasakiet stāsta nosaukumu un tā autoru.

Kurš grib pastāsti visu stāstu vienatnē? Neaizmirstiet paziņot nosaukumu stāsts un tā autors.

Visi stāsti Skolotājs sniedz vērtējumu.

Lasīšana: ay, oy, yy, yy, yy, lapsenes.

Skolotājs rezumē: ko mēs pārstāstīts? (pasaka.) Kā sauc pasaka. Kas ir autors? Jautā, vai bērniem tās patika pasakas Kas tev patika nodarbībā? Kas tev nepatika?

Lejupielādējiet video un izgrieziet mp3 — mēs to padarām vienkārši!

Mūsu vietne ir lielisks līdzeklis izklaidei un atpūtai! Jūs vienmēr varat skatīt un lejupielādēt tiešsaistes videoklipus, smieklīgus videoklipus, slēptās kameras videoklipus, spēlfilmas, dokumentālās filmas, amatieru un mājas video, mūzikas video, video par futbolu, sportu, negadījumiem un katastrofām, humoru, mūziku, karikatūras, anime, seriālus un daudzi citi video ir pilnīgi bez maksas un bez reģistrācijas. Konvertējiet šo videoklipu uz mp3 un citiem formātiem: mp3, aac, m4a, ogg, wma, mp4, 3gp, avi, flv, mpg un wmv. Tiešsaistes radio ir radio staciju izlase pēc valsts, stila un kvalitātes. Tiešsaistes joki ir populāri joki, no kuriem izvēlēties pēc stila. Mp3 sagriešana zvana signālos tiešsaistē. Video pārveidotājs uz mp3 un citiem formātiem. Tiešsaistes televīzija — tie ir populāri televīzijas kanāli, no kuriem izvēlēties. TV kanāli tiek pārraidīti pilnīgi bez maksas reāllaikā - tiešsaistē.

Mērķis. Iepazīstināt bērnus ar itāļu pasaku “Kā ēzelis pārstāja dziedāt” (J. Rodari aranžējums). Palīdziet bērniem pārstāstīt īsus tekstus bez būtiskiem izlaidumiem vai atkārtojumiem.

Priekšdarbi. Lūdziet mūzikas direktoru pastāstīt bērniem, ka vīriešu dziedātājiem ir dažādas balsis – bass, baritons, tenors, un apstipriniet stāstu ar muzikāliem fragmentiem.

Nodarbības gaita

“Šodien es jūs iepazīstināšu ar ļoti gudru itāļu pasaku “Kā ēzelis pārstāja dziedāt”, ko adaptējis Džanni Rodari. Mēs zinām viņa pasaku “Burvju bungas”, skolotājs sāk stundu.

Skolotājs lasa vai stāsta jaunu pasaku.

Senatnē ēzelis, kā stāsta pasaka, dziedāja labāk nekā tenors.

Kādu dienu visi dzīvnieki sapulcējās uz padomi, un lauva, kas bija viņu karalis, jautāja:

- Kura no jums ir visskaistākā?

- Jā, jā! – ēzelis uzreiz iesaucās.

-Labi, tu esi visskaistākā.

- Kurš ir stiprākais?

- Jā, jā! - ēzelis iesaucās, pirms pārējie dzīvnieki paspēja atvērt muti.

"Labi," sacīja lauva. - Kurš te ir stulbākais?

- Jā, jā, jā! – Ēzelis steidzīgi iebrēcās, baidīdamies, ka būs viņam priekšā.

Visi dzīvnieki sāka smieties, un nabaga ēzelis aiz kauna zaudēja savu skaisto balsi. Un kopš tā laika viss, ko viņš var darīt, ir rēkt:

- Jā, jā, jā!

“Cik daudzi no jums, tāpat kā es, domā, ka šī ir ļoti gudra un pamācoša pasaka? – skolotāja turpina sarunu. -Vai tu vari to pierādīt?

(Pārliecinieties, ka runa ir pareiza.) Kā jūs saprotat vārdu pamācoši(stāsts)?

Atcerēsimies, ko lauva vēlējās uzzināt no dzīvniekiem? (Kurš ir visskaistākais, stiprākais un stulbākais.) Kas notika? Žēl, protams, ka ēzelis pazaudēja savu skaisto balsi un kopš tā laika visi ēzeļi visās pasaules valstīs rūc: "Eeyore!" Eeyore! Čau! ”

Kā sauc tos, kas uzvedas kā ēzelis no pasakas?”

Skolotājs vēlreiz izlasa stāstu. Tad viņš piedāvā to pārstāstīt klātienē. Skolotājs izvēlas bērnu, kurš spēlēs ēzeļa lomu, un “ēzelis” izvirza lauvu. Skolotājs stāsta autoram stāstu.



Pēc tam atkārtojums tiek atkārtots ar jauniem izpildītājiem.

7. nodarbība. Darbs ar sižeta attēlu

Mērķis. Uzziniet, kā bērni apguva prasmi nosaukt attēlu un sastādīt stāsta plānu.

Nodarbības gaita

Skolotājs pievērš bērnu uzmanību jebkuram attēlam no sērijas, kas paredzēts darbam ar runas attīstību bērnudārzā. Viņš jautā, par ko ir bilde un kā to nosaukt. Vienlaikus viņš atgādina, ka bildes nosaukumam jāatspoguļo tās saturs un, ja iespējams, tam jābūt īsam.

Skolotāja uzklausa bērnu atbildes un aicina izvēlēties veiksmīgāko vārdu. Ja nepieciešams, sniedz savu vārda versiju.

“Iedomājieties, ka jums ir jāuzraksta stāsts, pamatojoties uz šo attēlu,” sarunu turpina skolotāja. -Kur tu sāc? Atcerieties, ka pirmā frāze var ievērojami uzlabot stāstu.

Uzklausa bērnu atbildes un, ja nepieciešams, piedāvā savu ievadfrāzi.

Tālāk skolotāja atgādina bērniem, ka pagājušajā gadā viņi mācījās plānot stāstu pēc attēla. Viņš prāto, kas tas ir, un piedāvā sastādīt stāsta plānu. Pēc tam izvērtē piedāvātos variantus (3-4 atbildes).

“Ir ievads, ir plāns. Atliek pabeigt stāstu ar attēla novērtējumu kopumā. Kam ir kādas iespējas?"

Skolotājs aicina kādu no bērniem sacerēt stāstu, pamatojoties uz attēlu. Tad viņš jautā bērnam, vai viņam bija viegli pateikt.

Skolotājs paskaidro bērniem, ka, vadoties pēc plāna, viņi var izvairīties no atkārtojumiem un nevajadzīgiem vārdiem stāstā, piemēram, piemēram: "un tad", "un arī", "un šeit".

"Tātad, ko mēs šodien uzzinājām?" - jautā skolotāja.

Nodarbības beigās viņš piedāvā spēlēt spēli “Es iedomājos objektu”.

Skolotājs izsaka minējumu par objektu, un bērni, mēģinot to uzminēt, uzdod vadošus jautājumus, piemēram: “Dzīvs? Nedzīvs? Istabā? Uz ielas? Liels? Smags? Izgatavoti no…"

Ja ir atlicis laiks, skolotājs var aicināt bērnus uzminēt kādu citu viņa ieplānotu objektu.

8. nodarbība. Saruna par A. Puškinu

Mērķis. Pastāstiet bērniem par izcilo krievu dzejnieku; raisīt prieka sajūtu no viņa dzejoļu uztveres un vēlmi dzirdēt citus dzejnieka darbus.

Nodarbības gaita

Skolotāja nolasa bērniem 2-3 fragmentus no A. Puškina darbiem: “Skumjš laiks! Acu šarms..." (no dzejoļa "Rudens"), "Vētra tumsā klāj debesis..." (no dzejoļa "Ziemas vakars"), "Pie Lukomorye ir zaļš ozols. .." (no dzejoļa "Ruslans un Ludmila"). Tad viņš jautā bērniem, vai viņi pazīst šo dzejas rindu autoru. Un viņš precizē: "Ko jūs zināt par Aleksandru Sergejeviču Puškinu?"

Skolotāja stāsta bērniem par izcilo krievu dzejnieku: “Mūsu valstī nav neviena cilvēka, kurš nebūtu lasījis Puškina darbus. Daudzi no jums jau ir dzirdējuši pasakas par priesteri un viņa strādnieci Baldu, par mirušo princesi un septiņiem varoņiem, par zelta gailīti, par Ruslanu un Ludmilu. Šīs pasakas dzirdēsiet ne reizi vien, jo tās nereti lasa radio, un uz tām balstītas lugas tiek iestudētas teātros. Karikatūras un filmas tika izveidotas, pamatojoties uz Aleksandra Sergejeviča Puškina darbiem. Un pavisam drīz šīs brīnišķīgās pasakas varēsi lasīt arī patstāvīgi.”

Nodarbības beigās skolotāja nolasa fragmentus no “Pasaka par mirušo princesi un septiņiem bruņiniekiem” un “Pasaka par caru Saltānu...” (bērnu izvēle).

oktobris

1. nodarbība. Leksiko-gramatikas vingrinājumi

Mērķis. Aktivizējiet bērnu runu.

Nodarbības gaita

Skolotāja jautā bērniem, kāds ir gada laiks un kurš mēnesis aizstāja septembri.

"Rudens, rudens," saka skolotāja. "Un ko mēs varam teikt par rudeni - rudeni - rudeni?"

Skolotājs novērtē bērnu atbildes, uzslavē viņus par spēju uzklausīt uzdevumu un sniedz izvēles iespējas: rudenīgi slikti laikapstākļi, rudens sārtums, rudens lapa, rudens noskaņojums utt.

“Rudenī gan cilvēki, gan dzīvnieki gādā ziemai,” atgādina skolotāja.


Ezītis izgāja ārā pastaigāties
Jā, lasu sēnes.

Kā tev šķiet, ar kādām sēnēm viņš ticis?

Daudziem vārdiem ir saistīti vārdi, piemēram: ezis - ezis... ( ezis - ezis - ezis - ezis)».

Tad skolotāja aicina bērnus izpildīt vingrinājumu “Viens - daudzi”: “Ir viens gārnis, bet ir daudz... (gārņi), viena paciņa cukura, bet daudz... (iepakojumi), viena zeķe, bet daudz... (zeķes), viena zeķe, bet daudzas... (zeķes), viena auss, bet daudzas... (ausis).

"Tagad palīdziet man pabeigt teikumus," skolotājs jautā:

– Ja runas attīstības stundās pievēršam uzmanību, tad...

-Lai labi mācītos, vajag...

– Mēs augam veseli un stipri, jo...

"Kad atgriezīsimies no pastaigas, tad..."

Noklausījies bērnu atbildes, skolotājs atkārto visu teikumu.

Skolotājs aicina bērnus klausīties dzejoli:


Izmēģināju dažādus dzērienus,
Es dzēru zelta sulas ar pilnu krūzi.
Viņi - es nenoniecinu - ir izcili,
Bet tie nobāl salīdzinājumā ar jogurtu.
A. Smirnovs

“Kādiem dzērieniem tu dod priekšroku? - jautā skolotāja. - Dod priekšroku - tas nozīmē... (izvēlas no daudziem citiem, mīl)».

2. nodarbība. A. Fetas dzejoļa “Bezdelīgas pazuduši...” iegaumēšana no galvas.

Mērķis. Palīdziet bērniem atcerēties A. Fetas dzejoli “Pazuduši bezdelīgas...”.

Nodarbības gaita

“Mēs dzīvojam Krievijā, valstī ar milzīgu teritoriju. Es visu dienu lidoju no Maskavas uz Habarovsku. Ja es būtu braucis ar vilcienu, es ceļā pavadītu septiņas līdz astoņas dienas, tas ir, veselu nedēļu. Un klimatiskie apstākļi dažādos valsts reģionos ir atšķirīgi. Kaut kur dienvidos vēl karsts, un ziemeļos jau snieg. Un mums ir?

Katrai teritorijai ir savas rudens pazīmes. Bet ir arī izplatītas. Agri vai vēlu viņi par sevi paziņos. Tāpat kā šajā skaistajā brīnišķīgā krievu dzejnieka Afanasija Feta dzejolī:


Bezdelīgas ir pazudušas
Un vakar uzausa
Visi rooki lidoja
Jā, tāpat kā tīkls, tie mirgoja
Tur pāri tam kalnam.

Vakaros visi guļ,
Ārā ir tumšs.
Sausā lapa nokrīt
Naktī vējš dusmojas
Jā, pie loga klauvē...

Skaists dzejolis? Skanīgi, eleganti."

Skolotājs atkārto dzejoli, aicinot bērnus atcerēties rudens zīmes.

Pēc tam bērni pēc kārtas nosauc zīmes, un skolotājs nolasa atbilstošās dzejoļa rindiņas. Tajā pašā laikā viņš precizē: “Vai bezdelīgas ir prom? Kur viņi paslēpās? Un kad stabules lidoja un zibēja kā tīkls? (Vakarā, rītausmā.)

Skolotāja vērš uzmanību uz neparastu lidojoša putnu bara salīdzinājumu ar tīklu. Tad skolotājs vēlreiz nolasa dzejoli, aicinot bērnus to atkārtot kopā ar viņu, bet bez balss. Parāda, kā tas tiek darīts. (Šī tehnika ir efektīvs līdzeklis locītavu aparāta trenēšanai.)

Skolotājs pauž pārliecību, ka šis dzejolis, ja to izlasīs jūsu ģimenei, viņus ļoti iepriecinās.

"Starp citu, kas ir jūsu radinieki?" - skolotājs precizē un lūdz nosaukt vārdus-radiniekus: “Radinieki - radinieki ... (vecāki, dzimuši, ciltsraksti, dzemdību nams)».

Nedēļas tēma ir “Mājdzīvnieki”.



Iepazīstināt bērnus ar itāļu pasaku “Kā ēzelis pārstāja dziedāt” (G. Rodari aranžējums). Palīdziet bērniem pārstāstīt īsus tekstus bez būtiskiem izlaidumiem vai atkārtojumiem. prepozīcijas spilventiņa patēriņš. lietvārds): saliktu īpašības vārdu veidošanās. Attīstīt spēju veidot sarežģītus īpašības vārdus (garkājains), saskaņot vārdus teikumos, lietot runas vārdus, bagātināt un paplašināt vārdu krājumu par tēmu, attīstīt vispārīgās un smalkās motorikas.


Aprīkojums.


Attēls “Dzīvnieku ferma” (vai “Ciems”, burti.


Nodarbības gaita.


I Organizatoriskais moments.


1. Gada laiks, mēnesis, nedēļas diena.


2. “Nosauc ģimeni” (mājdzīvnieki: tētis, mamma, mazulis, mazuļi).


3. Attēls “šķūnis” (vai “ciems”).


Šodien dosimies izbraucienā pa ciematu.


II Galvenā daļa.


Vingrinājums pirkstu smalko motoriku attīstīšanai.


Mēs ejam pa ciematu (pirksti "staigā")


Mēs redzam kabīnes un nojumes. (rokas - šķērsām - šķērsām: viena plauksta


aizver aci, otrs aizver ausi, maina)


Tiki-ti, tiki-ti, (sitiet pa ceļiem divreiz


ar plaukstu malām, divreiz ar dūrēm)


Mēs vēlamies atrast dzīvniekus. (viena roka ir riba,


otrs ir dūre un otrādi)


Bērni pēc kārtas nosauc mājdzīvniekus.


Skolotājs vada spēles, lai izstrādātu gramatikas kategorijas.


Spēle "Kas kur dzīvo".


Govs dzīvo (šķūnī, teļi, cūka, suns-aita u.c.


Spēle "Izvēlies zīmi".


Kumelim ir garas kājas, kas nozīmē, ka viņš ir (garkājains). Trusim ir īsa aste, kas nozīmē, ka tas ir... (īsaste). Sunim ir gari mati, kas nozīmē, ka... (garmatains). Ēzelim ir garas ausis, kas nozīmē, ka viņš... (garausu).


Vingrinājums runas elpošanas attīstībai “Gaisa šņaukšana”.


I. p. - stāvus, kājas nošķirtas, rokas uz leju gar ķermeni. Pagriežot galvu pa kreisi - pa labi, tiek veikta īsa asa elpa (“suns šņauc gaisu”) un brīvprātīga izelpošana. Pirmkārt, to veic 4 uzskaitēm 2-3 pieejās, pēc tam reižu skaits palielinās. Temps: 60 elpas minūtē. Pauze starp devām 2-3 sekundes.


Šodien es jūs iepazīstināšu ar ļoti gudru itāļu pasaku “Kā ēzelis pārstāja dziedāt”, ko adaptējis Džanni Rodari.


Skolotāja lasa jaunu pasaku.


Senatnē ēzelis, kā stāsta pasaka, dziedāja labāk nekā tenors.


Kādu dienu visi dzīvnieki sapulcējās uz padomi, un lauva, kas bija viņu karalis, jautāja:


Kura no jums ir visskaistākā?


Jā, jā! – ēzelis uzreiz iesaucās.


Labi, tu esi visskaistākā.


Un kurš ir stiprākais?


Jā, jā! - ēzelis iesaucās, pirms pārējie dzīvnieki paspēja atvērt muti.


Labi, teica lauva. - Kurš te ir stulbākais?


Jā, jā, jā! – Ēzelis steidzīgi iebrēcās, baidīdamies, ka būs viņam priekšā.


Visi dzīvnieki sāka smieties, un nabaga ēzelis aiz kauna zaudēja savu skaisto balsi. Un kopš tā laika viss, ko viņš var darīt, ir rēkt:


Jā, jā, jā!


Vai jums patika pasaka? Vai šī tiešām ir pasaka, vai varbūt stāsts? Nē, šī ir pasaka, tajā ir daudz brīnumu.



Cik daudzi no jums, tāpat kā es, domā, ka šī ir ļoti gudra un pamācoša pasaka? (Bērnu atbildes.)


Vai varat to pierādīt? (Atbildes.)


Skolotājs uzrauga pareizu bērnu runu.


Kā jūs saprotat vārdu pamācošs (vēsture?


Klausieties stāstu vēlreiz un mēģiniet to atcerēties. Tad mēs to pārstāstīsim.


Izlasa otrreiz, vada sarunu pēc satura.


Atcerēsimies, ko lauva vēlējās uzzināt no dzīvniekiem? (Kurš ir visskaistākais,


stiprākais un stulbākais.)


Kas notika? (Atbild.) Žēl, protams, ka ēzelis pazaudēja savu skaisto balsi un kopš tā laika visi ēzeļi visās pasaules valstīs rūc: “Eeyore! Eeyore! Eeyore! »


Kā sauc tos, kas uzvedas kā ēzelis no pasakas?


Iedomāsimies šo stāstu tā, it kā mēs būtu teātrī.


Skolotājs izvēlas bērnu, kurš spēlēs ēzeļa lomu, un bērns izvirza lauvu. Skolotājs stāsta autoram stāstu.


Vingrinājums runas un kustību koordinēšanai.


(Ēzelis veic vingrinājumus)


Paceliet mūsu plecus augstāk


Un tad mēs tos nolaižam.


Novietojiet rokas krūtīm priekšā


Un mēs izpildām rāvienus.


Mēs sēdēsim 10 reizes


Mūsu muskuļi nesāp.


Jums jālec 10 reizes


Lecam augstāk, lecam kopā!


Mēs paceļam ceļus -


Soli veicam uz vietas.


Labi padarīts! Tagad pastāstīsim šo stāstu šādi: viens sāk, otrais un trešais turpina, bet ceturtais beidz. Tas, kurš sāk atstāstījumu, paziņo pasakas nosaukumu un tās autoru.


Skolotājs vērš uzmanību uz to, ka pirmajam bērnam, kurš sāk atstāstīt, ir jāpasaka stāsta nosaukums un tā autors.


Kurš gan vēlas izstāstīt visu stāstu viens pats? Neaizmirstiet paziņot stāsta nosaukumu un tā autoru.


Skolotājs visiem stāstiem piešķir vērtējumu.



Lasījums: ay, oy, yy, ey, yy, lapsenes.



Skolotāja rezumē: ko mēs pārstāstījām? (Pasaka.) Kā sauc pasaku. Kas ir autors? Viņš jautā, vai bērniem patika viņu pasakas, kas viņiem patika nodarbības laikā? Kas tev nepatika?