Kartotéka her o vědách o živé přírodě. Didaktické hry o bezpečnosti života pro starší děti

Kartotéka didaktických her o základech bezpečnosti života

pro děti staršího předškolního věku

    "Záchranná služba"

    "Když hrozí nebezpečí"

    "Nemám"

    "Co bys dělal?"

    "Telefon"

    "Naši rostlinní pomocníci"

    "Známý, přítel, cizinec"

    "Jsme zachránci"

    "1, 2, 3, co by mohlo být nebezpečné - najděte to"

    “Vyberte si jedlé houby a bobule”

    „Vyzvedni hračku pro Tanyu“

    "Co víme o věcech"

    "Nebojím se jehel"

    "Pozor"

    "Základy domácí bezpečnosti"

    "Jak se vyhnout nebezpečí?" (domy)

    "Raz, dva, tři - najdi, co by mohlo být nebezpečné"

    "Tak a ne tak"

    "šnečí dům"

    "Bezpečnostní hodiny"

Didaktické hry o bezpečnosti v mateřské škole.

cíle:

podněcovat u dětí rozvoj samostatnosti a odpovědnosti, vštěpovat dětem potřebu zdravého životního stylu;

učit děti pravidlům chování na silnici, na vodě, v přírodě a v různých životních situacích;

formování dovedností a schopností bezpečného chování.

Hra č. 1 "Sanitka"

Cílová: posílení znalostí a praktických dovedností dětí v první pomoci.

Materiál:: obrázky zobrazující zdravotnické potřeby (teploměr, obvaz, brilantní zelená).

Popis: Učitelka rozehraje s dětmi situaci, kdy si člověk pořezal ruku, nohu, zlomil si koleno, loket, má horečku, bolí ho v krku, má smítko v oku a krvácí z nosu. Pro každou situaci je vypracován sled akcí.

Hra č. 2 „Když hrozí nebezpečí“

Cílová: posílení znalostí dětí o nezbytných úkonech v případě nebezpečí.

Materiál: obrázky zobrazující akce nebezpečné pro dítě, telefon.

Popis: děti obdrží obrázek, pojmenují nebezpečnou situaci a vytočí požadované telefonní číslo, řeknou své jméno, adresu a řeknou, co se stalo.

Hra č. 3 „Neměl bych“

Cílová: výuka norem a pravidel chování ve vztazích s lidmi.

Materiál: vykreslovat obrázky spojené s přijatelnými a nepřijatelnými vztahy (v systémech dospělý-dítě, dítě-dítě), šablona „Neměl bych“ (například obrázek znaku „-“).

Popis: Hráči vedle šablony umístí obrázky, které zobrazují situace, které jsou ve vztazích s lidmi nepřijatelné, a vysvětlí svou volbu.

Hra č. 4 "Co bys dělal?"

Cílová: posílení schopnosti činit správná rozhodnutí v různých životních situacích, ovládat své chování při komunikaci s lidmi.

Materiál: příběhové obrázky k problému, ceny.

Popis: hráči zvažují ilustrované typické nebezpečné situace možných kontaktů s cizími lidmi na ulici:

    neznámý dospělý přesvědčuje dítě, aby s ním někam šlo, slibuje, že mu ukáže něco zajímavého, nabídne hračku;

    neznámý dospělý otevře dveře auta a pozve vás, abyste s ním jeli;

    neznámý dospělý vás pohostí bonbóny, zmrzlinou atd.

Za každé správně učiněné rozhodnutí obdrží hráč žeton.

Hra č. 5 „Telefon“

Cílová: rozvíjení znalostí o telefonické komunikaci jako nezbytné položky v kritických situacích, představení telefonních čísel záchranných služeb.

Materiál: ilustrace zobrazující konkrétní nebezpečnou situaci, herní vozidla záchranných služeb, karty s telefonními čísly.

Popis: přiřaďte obrázek ke konkrétní situaci k telefonnímu číslu nebo vozidlu konkrétní záchranné služby.

Hra č. 6 „Naši pomocníci rostlin“

Cílová: posílit představy dětí o tom, jak pomoci sobě i ostatním, aby zůstali vždy zdraví.

Materiál: předmětové obrázky zobrazující léčivé rostliny.

Popis: Hra se hraje na principu lotto. Děti mají kartičky s obrázky léčivých rostlin. Učitel ukazuje obrázky s podobnými vzory. Dítě, které má tuto rostlinu, mluví o jejím použití k léčení. Pokud to řekl správně, dostane obrázek. Vyhrává ten, kdo jako první zavře svou kartu.

Hra č. 7 „Známý, přítel, cizinec“

Cílová: vytvoření přesného konceptu toho, kdo je „přítel“, „cizinec“, „známý“.

Materiál: míč.

Popis: Před zahájením hry zjistěte od dětí, koho lze podle jejich názoru považovat za „svého“ a koho lze považovat za „cizince“, koho lze nazvat „známým“, jak se známý liší od blízkého osoba, než od cizince, cizince. Děti stojí v krátké vzdálenosti od sebe a tvoří kruh. Moderátor uprostřed hází míček všem postupně se slovy: známý, přátelský, cizí, zvýrazňuje intonací a pauzou toho, kdo potřebuje být jmenován. Dítě, které míč chytí, jmenuje příslušnou osobu a míček vrátí vedoucímu.

Hra č. 8 „Jsme zachránci“

Cílová: posílení porozumění nebezpečným situacím v každodenním životě, správného jednání v konkrétních situacích a rozvoj soucitného postoje k oběti.

Materiál: herní karta se třemi prázdnými okny (jedno nahoře, dvě dole); obrázky zobrazující děti v konkrétních nebezpečných situacích; sada karet znázorňujících akce, které je třeba v dané situaci provést.

Popis: Přednášející umístí na herní kartu obrázek znázorňující nebezpečnou situaci, hráči vyberou dva správné ze všech karet znázorňujících akce a postupně je rozloží.

Hra č. 9 „1,2,3, co může být nebezpečné – najděte to“

Cílová: upevňování představ o zdrojích nebezpečí v domě, rozvoj inteligence a pozornosti.

Materiál: rozložení nebo herní koutek s domácími potřebami, cenami

Popis: Přednášející se odvrátí a napočítá do 3-5 a během této doby si děti musí vzít z modelu nebo v herním koutku předměty, které podle jejich názoru mohou být nebezpečné, pak každý vysvětlí svou volbu. Odpovědi jsou odměněny cenami.

Hra č. 10 „Vyberte si jedlé houby a bobule“

Cílová: upevnění znalostí o jedlých a jedovatých rostlinách, schopnost je od sebe odlišit.

Materiál: košíky, figuríny nebo karty s jedlými a jedovatými houbami a bobulemi, hranolky.

Popis: nabídnout sběr jedlých hub a lesních plodů do košíků a ty „nejedlé“ nechat v lese. Ke každé správně zvolené rostlině čip. Vyhrává hráč s nejvíce žetony.

Hra č. 11 „Seberte hračku pro Tanyu“

Cílová: upevnit představu o domácích předmětech, se kterými se nedá/nemůže hrát; ; pěstovat smysl pro vzájemnou pomoc.

Materiál: herní karta s obrázkem dívky a „zábavných mužů“; obrázky zobrazující různé předměty.

Popis: Učitel nabízí Tanye, že pomůže vybrat z předmětů zobrazených „veselými muži“ ty, se kterými si lze hrát; vysvětlit, proč si nemůžete hrát s ostatními.

Hra č. 12 „Co víme o věcech“

Cílová: rozšířit povědomí dětí o pravidlech bezpečného chování doma; rozvíjet pozornost a paměť; podporovat smysl pro spolupráci.

Materiál: čtyři herní karty zobrazující řeznou ránu, popáleninu, pohmoždění ruky a oheň; obrázky zobrazující různé domácí potřeby.

Popis: Hry se účastní 4 děti, každé si vezme herní kartu s obrázkem „zranění“. Učitel (dítě) je vedoucí. Jeden po druhém vezme do ruky obrázek předmětu. Účastníci musí uhodnout, jaké zranění by mohlo způsobit nesprávné zacházení s tímto předmětem, přiřadit jej ke své kartě a vyfotit. Při výběru musí dítě vysvětlit, proč je ten či onen předmět nebezpečný a sdělit pravidla pro manipulaci s ním.

Hra č. 13 „Nebojím se jehel“

Cílová: posílit schopnost bezpečně manipulovat s jehlou; rozvíjet jemné motorické dovednosti; pěstovat pozornost a vytrvalost.

Materiál: jehly a nitě připevněné k základně krabice; tlačítka.

Popis: vyzvěte děti, aby sestavily „pyramidu“ z knoflíků navlékáním na jehlu a nit, nebo aby sbíraly korálky navlékáním jehly a nitě do obou knoflíkových dírek.

Hra č. 14 „Pozor“

Cílová: Seznamte děti se správnou manipulací s ohněm, domácími spotřebiči a elektrospotřebiči. Rozvíjejte pozornost, každodenní dovednosti a schopnost soustředit se.

Materiál: Velké herní karty, rozdělené do 4 „upozornění“, malé se situacemi, co dělat, aby se předešlo nepříjemným následkům.

Pravidlo: Pro každé „upozornění“ vyberte vhodný obrázek.

Popis:

Velké karty jsou hráčům rozdány rovnoměrně. Řidič ukáže malou kartičku, pojmenuje vyobrazenou situaci a zeptá se, kdo chce svou „pozornost“ takovou kartou napravit. Hráč, který pozná jeho kartu, uzavře svůj plán na herní kartě. Nevyzvednuté karty jsou odloženy. Vyhrává ten, kdo jako první pokryje všechny pozemky na herní mapě. Tento hráč se stává řidičem.

Možnost 1

Hráč, který rozpozná svou kartu, popíše možné důsledky situace zobrazené na velké kartě a poté obdrží malou.

Možnost 2

Malé karty jsou umístěny před hráče na hromádku, obrázky dolů. Při tahu si hráč vezme vrchní kartu. Pokud se ukáže jako vhodné, má hráč právo na další tah, pokud ne, právo na tah se přenese na jiného hráče.

Hra č. 15 „Základy domácí bezpečnosti“

Cílová: Seznamte děti se správným (bezpečným) a nesprávným (nebezpečným) chováním dítěte v domácnosti. Rozvíjet vnímání, pozornost, paměť, myšlení dětí.

Materiál: Karty s nákresy bezpečného chování hrdinů hry a třemi prázdnými okénky, malé dějové obrázky znázorňující nebezpečné chování hrdinů.

Popis: Přednášející rozdá dětem velké karty. Zobrazuje vždy jednu malou kartu. Děti zavřou odpovídající prázdné okno s kartou „vyřešeno“. Vyhrává ten, kdo jako první zavře okna.

Možnost 1

Před zavřením okna dítě vysvětlí, co se děje s postavami na obrázku a proč může být jejich chování životu nebezpečné.

Možnost 2

Velké karty jsou hráčům rozdány rovnoměrně. Malé karty jsou naskládány lícem dolů. Losem jeden z hráčů začne „chodit“, to znamená líznout si jednu malou kartu ze společné hromádky. Když ji nakreslí, položí ji lícem nahoru a všichni hráči se podívají, kdo má prázdnou buňku odpovídající pozitivní situaci zobrazené v horní části jeho listu. Pokud hráč „rozpozná“ situaci, zavře prázdné okénko ve spodní části svého herního listu malým obrázkem. Poté tah přejde na dalšího hráče. Vyhrává ten, kdo jako první zavře všechna prázdná okénka na svých hracích kartách.

Hra č. 16 "Jak se vyhnout nebezpečí?" (domy)

Cílová: Seznamte děti s nebezpečnými situacemi, které je mohou doma potkat, a rozvíjejte schopnost těmto situacím se vyhýbat.

Materiál: příběhové obrázky, nebezpečné značky X, ! bezpečnostní pravidla ve verších.

Popis: Moderátor rovnoměrně rozdává hráčům karty se situacemi a předčítá básně. Hráči musí rozpoznat svůj obrázek z obsahu básně a vysvětlit, jak se dostat z nebezpečné situace a nedostat se do ní. Za správnou odpověď dostane hráč kartičku s básničkou.

Možnost 1

Moderátor ukáže obrázek dětem a ty musí vysvětlit, jakou situaci zobrazuje a jak se jí vyhnout. Vyhraje ten, kdo lépe a správněji vysvětlí situaci.

Možnost 2

Moderátor přečte báseň a nabídne, že vedle odpovídajícího obrázku umístí značku nebezpečí a vysvětlí, proč takové znamení existuje.

Hra č. 17 „Raz, dva, tři – najdi, co může být nebezpečné“

Cílová: Upevnit představy o zdrojích nebezpečí v domácnosti; rozvíjet inteligenci, pozornost a pěstovat smysl pro kamarádství.

Pravidlo: Netlačte, neberte od sebe předměty.

Materiál: Rozložení nebo herní koutek s domácími potřebami, cenami (žetony nebo obrázky): Znaky X - sami to nemůžete použít

Používejte opatrně.

Popis: Přednášející se odvrátí a napočítá do 5-10 a během této doby si děti musí vzít z modelu nebo v herním koutku předměty, které podle jejich názoru mohou být nebezpečné. Poté každý vysvětlí svou volbu. Odpovědi jsou odměněny cenami.

Možnost 1

Provádění hry v hracím koutku starší skupiny.

Možnost 2

Každé dítě má dva konvenční znaky X! Zatímco vedoucí počítá, děti umísťují cedule poblíž nebezpečných předmětů. Za každou správnou odpověď uděluje moderátor cenu.

Hra č. 18 „Tak a ne“

Cílová: Posílit schopnost odlišit život ohrožující situace od neohrožujících; rozvíjet pozornost; pěstovat touhu dodržovat bezpečnostní pravidla.

pravidla: Pod červenou kartu vložte obrázky znázorňující život ohrožující jednání dítěte, pod zelenou kartu - není nebezpečné ((povoleno).

Materiál: 2 karty – zelená a červená. Obrázky zobrazující nebezpečné a bezpečné jednání dětí; znaky jsou symboly.

Popis: Učitel ukazuje obrázek, děti se střídají, vysvětlují svůj výběr, umístí obrázek buď pod červenou nebo zelenou kartu.

Možnost 1

Místo obrázků použijte fotografie dětí. Děti se střídají ve focení, řeknou, co je na ní zobrazeno, pokud je situace nebezpečná, vyberou vhodný znak - symbol, vysvětlující pravidla bezpečného chování v této situaci.

Hra č. 19 „Snail House“

Cílová: Shrňte představy dětí o pravidlech bezpečného chování; rozvíjet ochranné sebeuvědomění; podporovat smysl pro spolupráci a posilovat numerické dovednosti.

Pravidlo: Udržujte pořádek.

Materiál: Hrací pole s obrázkem šneka uvnitř domečku, se kterým se kreslí různé domácí potřeby, žetony a kostka.

Popis: Děti střídavě házejí kostkou a posouvají svůj dílek o tolik polí, kolik je teček na kostce. Každý hráč pojmenuje, co je zobrazeno na obrázku, kde se nachází jeho žeton.

Možnost 1

Hráči prozradí nejen to, co je zobrazeno na obrázku, ale také pravidla pro zacházení s tímto předmětem.

Možnost 2

Pokud žeton dopadne na obrázek, který ukazuje předmět, který děti nesmí používat, hráč vynechá tah.

Hra č. 20 „Safety Clock“

Cílová: , se kterými se setkávají v každodenním životě.

Materiál: žetony, kulaté pole se šipkou, na které jsou vyobrazeny předměty.

Popis:

1 možnost

Hra zahrnuje 1 až 3 osoby.

Děti střídavě otáčejí ručičkou na hodinách. Dítě po pečlivém prozkoumání předmětu řekne, k čemu je určen, jak může být nebezpečný a jaká jsou pravidla pro manipulaci s ním. Za úplnou a správnou odpověď dostává dítě čip.

Možnost 2

Hra zahrnuje 2 osoby.

Dítě otočí šipku. Poté položí soupeři otázky, jak tento předmět použít, aby se nestaly potíže. Pokud dítě odpoví správně, získává právo na další kolo. A pokud je těžké odpovědět, pak dítě, které položilo otázku, musí odpovědět samo.

Kartotéka didaktických her o bezpečnosti života pro starší děti

"Nebezpečné předměty"

Zdroje nebezpečí

Cílová: upevnit znalosti o předmětech, které mohou být předmětem nebezpečí, rozvíjet schopnost vybírat obrázky předmětů podle popsané situace, pěstovat smysl pro kamarádství

Pravidlo:

Materiál: rozložení nebo herní koutek s domácími potřebami, cenami (žetony nebo obrázky)

Průběh hry: Učitel se otočí a během této doby musí děti vzít z modelu nebo v herním koutku předměty, které podle jejich názoru mohou být nebezpečné. Poté každý vysvětlí svou volbu. Odpovědi jsou odměněny cenami.

"Nebezpečné předměty"

Hra je vážná věc

Cílová: procvičit děti ve výběru bezpečných předmětů pro hry podle obrázků, upevnit znalosti o tom, s jakými předměty lze hrát.

Materiál: obrázky zobrazující různé předměty (nebezpečné i neškodné), dvě obruče

Průběh hry: Učitel vyzve děti, aby obrázky uspořádaly do dvou obručí. V jedné obruči děti vyberou obrázky zobrazující předměty, se kterými si lze hrát, ve druhé obrázky zobrazující předměty, se kterými si nelze hrát, a vysvětlují svůj výběr.

"Nebezpečné předměty"

Sto problémů

Cílová:

Materiál: obrázky dětí v nebezpečných situacích.

Průběh hry: Několik obrázků leží lícem dolů na stole. Dítě si vybere libovolnou, prozkoumá ji a řekne: co je na ní vyobrazeno, proč se to dítěti stalo, co udělalo špatně, co by teď mělo dítě udělat.

"Nebezpečné předměty"

Jsme záchranáři

Cílová: upevnit si představy o nebezpečných situacích v každodenním životě, o správném jednání v konkrétních situacích; rozvíjet pozornost; kultivovat soucitný postoj k oběti.

Materiál: obrázky zobrazující děti v konkrétních nebezpečných situacích, sada karet znázorňující úkony, které je třeba v dané situaci provést.

Průběh hry: Učitel položí na stůl obrázek znázorňující nebezpečnou situaci, dítě si jej prohlédne a ze všech karet znázorňujících akce vybere dvě správné a rozloží je postupně.

"Nebezpečné předměty"

Vraťte jej na své místo

Cílová: upevnit si představy o pravidlech bezpečného chování, rozvinout znalosti, že z důvodu bezpečnosti musí být všechny předměty vráceny na své místo; rozvíjet pozorování a pozornost; podporovat touhu udržovat doma čistotu a pořádek, podporovat pocit kamarádství

Pravidlo: netlačte, neberte předměty od sebe.

Materiál: rozložení nebo hrací koutek s domácími potřebami, obrázky-předměty.

Průběh hry: na rozvržení umístěte všechny položky na jejich místa, nejprve do „kuchyně“ a poté do celého „bytu“, s vysvětlením vašeho výběru.

"Nebezpečné předměty"

Tak či onak

Cílová: rozvíjet schopnost dětí rozlišovat život ohrožující situace od neohrožujících; rozvíjet pozornost; pěstovat touhu dodržovat bezpečnostní pravidla.

Materiál: 2 karty - s červeným a zeleným kruhem,

obrázky zobrazující nebezpečné a bezpečné jednání dětí;

pravidla: Pod červenou kartu (kruh) vložte obrázky znázorňující situace, které jsou nebezpečné pro život dítěte, pod zelenou kartu – nenebezpečné (povoleno).

Možnosti: individuálně s učitelem;

několik dětí se střídá ve vysvětlování své volby.

"Nebezpečné předměty"

Co víme o věcech

Cílová: rozšířit povědomí dětí o pravidlech bezpečného chování doma; rozvíjet pozornost a paměť; podporovat smysl pro spolupráci

Materiál: karty zobrazující řeznou ránu, popáleninu, pohmoždění ruky a oheň, obrázky zobrazující různé předměty pro domácnost.

Průběh hry: Ve hře jsou 2 až 4 děti, každé z nich se vyfotí s obrázkem „zranění“. Učitel střídavě drží obrázek předmětu. Účastníci musí uhodnout, jaké zranění by mohlo způsobit nesprávné zacházení s tímto předmětem, přiřadit jej ke své kartě a vyfotit. Při výběru musí dítě vysvětlit, proč je ten či onen předmět nebezpečný, a sdělit pravidla pro komunikaci s nimi.

„Nebezpečí všude kolem nás“

Na procházce

Cílová: upevnit znalosti o správném chování a komunikaci se zvířaty, dát do souvislosti to, co je na obrázcích, se správným a nesprávným

akce při setkání se zvířaty.

Materiál: ilustrace, 2 obroučky.

Průběh hry: Několik obrázků leží lícem dolů na stole. Dítě si vybere libovolný, prohlédne si ho a řekne: co je na něm vyobrazeno a zda to dítě dělá dobře nebo špatně.

Nebo vložte obrázky do jedné obruče zobrazující správné akce při setkání se zvířaty a do druhé - nesprávné akce.

„Nebezpečí všude kolem nás“

Pokud je dítě zraněno

Cílová: seznámit děti se základními technikami první pomoci, protože jim to často může zachránit zdraví a život.

Materiál: karty s nejčastějšími úrazy v domácnosti, karty se způsoby pomoci

Průběh hry: Učitel vyzve děti, aby si vybraly kartičky pro poskytnutí první pomoci u řezné rány a postupně je rozložily (ránu omyly, přiložily sterilní obvaz, zavolaly lékaře)

„Nebezpečí všude kolem nás“

Co kde roste

Cílová: upevnit znalosti o tom, kde rostou léčivé rostliny

Materiál: míč.

Průběh hry: Učitel hodí míč každému dítěti a položí otázku:

Kde roste jitrocel? (Dítě odpoví a hodí míč zpět)

Kde roste heřmánek? atd.

„Nebezpečí všude kolem nás“

Poznejte rostlinu podle čichu

Cílová: cvičte děti v rozpoznávání lístků máty, květů, heřmánku a ptačí třešně podle vůně.

Materiál: listy máty, květy, heřmánek, třešeň ptačí.

Průběh hry: Učitel vyzve děti, aby přivoněly k lístkům máty (květy heřmánku, květy třešně)

Co ti k tomu pomohlo?

Kde cítíte tento zápach?

„Nebezpečí všude kolem nás“

Na houby

Cílová: upevnit znalosti o jedlých a nejedlých houbách, schopnost rozlišit je podle vzhledu na obrázcích a figurínách.

Materiál: obrázky nebo modely jedlých a nejedlých hub

Průběh hry: umístěte obrázky nebo figuríny na různá místa. Děti jsou vyzvány ke sběru jedlých hub do košíku.

Hra „Pozvat medvěda na návštěvu“

Cílová: upevnit znalost domácí adresy, naučit pravidla zvání hostů.

Materiál: domečky postavené dětmi ze stavebnic nebo stavebnic, hračka medvídka.

Herní akce: Každé dítě si vybere domov pro sebe, zdvořile pozve medvídka na návštěvu a sdělí mu svou domovskou adresu.

„Dítě v ulicích města“

Co říká semafor?

Cílová: upevnit znalosti o významu barev semaforu a pravidlech chování na ulici.

Materiál: barevné kartonové kruhy (červená, žlutá a zelená), model semaforu.

Průběh hry: Učitelka dává dětem červené, žluté a zelené hrnky. Semafory se postupně „přepínají“ a děti ukazují odpovídající kruhy a vysvětlují, co každý signál znamená. Vyhrává ten, kdo správně ukáže všechny kruhy a mluví o účelu barev.

"Lékaři jsou naši asistenti"

Pokud někdo onemocní

Cílová: upevnit si vědomosti, že v případě vážného úrazu je nutné přivolat lékaře záchranné služby na čísle „03“, procvičit přivolání lékaře.

Materiál: telefon.

Průběh hry: Pokud sami situaci nezvládáme, pak zavoláme lékaře nebo záchranku.

Děti jsou vyzývány, aby zavolaly lékaře domů. Nejprve vytočte telefonní číslo a zavolejte na něj v pořadí:

příjmení, jméno - adresa - věk - stížnosti

Didaktické hry pro oddíl „Dítě doma“

Poslouchej pozorně

Cílová: upevnit taktiku chování v extrémních situacích, rozvíjet sluchovou pozornost a paměť

Průběh hry: Učitel klade dětem otázky a ony musí sborově odpovědět: „To jsem já, to jsem já, to jsou všichni moji přátelé!“

Kdo, když uslyší pach spáleniny, ohlásí požár?

Kdo z vás, když si všimne kouře, zakřičí: „Hoř! Hoříme!"

Kdo z vás si zahrává s ohněm ráno, večer a odpoledne?

Kdo, když cítí plyn v bytě, zavolá „04“?

Kdo může tiše skrýt zápalky před svou malou sestrou?

Kdo z vás si hraje s ohněm? Buďte k tomu upřímní!

Kdo nezapaluje a nedovoluje ostatním?

Odpovězte správně

Cílová: upevnit taktiku chování v extrémních situacích, rozvíjet vizuální pozornost a paměť

Materiál: obrázkové karty zobrazující situace

Průběh hry: Učitel vysloví situaci nahlas, děti musí vybrat vhodný obrázek a vysvětlit svůj výběr

Situace: Odpovědi:

Hoří - zavolejte „01“

V místnosti je hodně kouře - plazte se k východu

Vaše oblečení hoří - Postavte se na podlahu a válejte se

Televize začala kouřit - Vypněte ji, přikryjte ji dekou

Stará tráva hoří - Přikryjte ji zemí, naplňte ji vodou

Cítil jsem plyn - Otevřete okno, zavolejte „04“

Z kouře se těžko dýchá – Dýchejte mokrým hadrem

Dejte to do pořádku

Cílová: stanoví postup při požáru, rozvine dovednosti správného chování

Materiál: obrázkové karty

Průběh hry: Obrázkové karty jsou rozloženy na stůl, učitel vyzve děti, aby je seřadily ve správném pořadí, a mluvily o činnostech, které jsou na nich vyobrazeny:

Telefonní zpráva „01“ o požáru;

Evakuace osob;

Hašení požáru dospělými před příjezdem hasičů, pokud to není nebezpečné;

Setkání hasičů;

Práce hasičů.

Elektrické spotřebiče

Cílová: posílí u dětí porozumění elektrickým spotřebičům a jejich používání

Materiál: karty s obrázky elektrických spotřebičů, hádanky, tužky

Průběh hry: Přednášející položí hádanku, děti najdou správnou hádanku, vysvětlí svůj výběr a pohovoří o pravidlech používání elektrických spotřebičů.

Možnosti hry: a/ děti kreslí odpověď; b/ děti dostanou kartičky a vymýšlejí hádanku-popis tohoto elektrospotřebiče, ostatní hádají

Ve světě nebezpečných předmětů

Cílová: upevnit představy o předmětech nebezpečných pro život a zdraví, které se nacházejí v každodenním životě, o pravidlech jejich používání, rozvíjet logické myšlení, pozornost, paměť

Materiál: hádanky, obrázkové karty, znamení:! - „pozornost“ (používejte opatrně), X- " zakázáno“ (nepovoleno pro děti), tužky

Průběh hry: Přednášející položí hádanku, děti najdou správnou kartičku s odpovědí, vysvětlí svůj výběr, pohovoří o položce, jak ji použít, a přiloží správný znak

Možnosti hry: a/ děti kreslí odpověď; b/ děti dostanou kartičky a vymyslí hádanku-popis k této položce, ostatní hádají, vyberou požadované znamení

Čtvrté kolo

Úkol: Zvýrazněte další slovo a vysvětlete svůj výběr.

Voda, čaj, káva, benzín.

Benzín, petrolej, olej, voda.

Lak, voda, barva, alkohol.

Písek, vata, seno, mastný hadr.

Led, olej, barva, lak.

Jaká kapalina dokáže uhasit požár?

Voda, benzín, alkohol, aceton?

Jak uhasit požár:

Voda, speciální prášek, petrolej, pěna z hasicího přístroje, alkohol?

Vysvětlete, proč se to říká:"Naplňte oheň olejem, jen přidejte více ohně."

Didaktické hry pro oddíl

„Dítě a ostatní lidé“

Známý, přítel, neznámý

Cílová: naučit rozlišovat mezi blízkými a cizími lidmi, rozvíjet taktiku správného chování, aby se předešlo problémům

Materiál: koule

Průběh hry: děti stojí v kruhu, řidič je uprostřed. Řidič hází míček postupně každému dítěti a říká: „Známý, přítel, cizinec“, intonačně a pauzou zvýrazní toho, kdo potřebuje být jmenován. Dítě, které míč chytí, jmenuje příslušnou osobu a vrátí míček řidiči. Poté, co všechny děti odpoví, je vedena konverzace k upevnění pravidel chování s cizími lidmi s vysvětlením důsledků porušení těchto pravidel.

komplikace: míč je vyhozen a zvyšuje se tempo

Pokud do domu přijdou potíže

Cílová: posílení schopnosti sociální adaptace v extrémních situacích; rozvíjet komunikační dovednosti s lidmi, schopnost mluvit po telefonu; upevnění znalostí křestního jména, příjmení, adresy bydliště, tísňových čísel

Materiál: karty s obrázkem telefonních čísel „01“, „02“, „03“, „04“; dětský telefon; obrázkové karty zobrazující různé každodenní situace

Průběh hry: Dospělý nabízí dětem obrázky s různými situacemi, ve kterých je potřeba pomoci, a nabízí telefonické zavolání příslušné služby. Po splnění úkolu děti diskutují, zda dítě správně „vytočilo“ číslo a pokračovalo v rozhovoru (uvedlo adresu, jméno, příjmení, vysvětlilo, co se stalo.“

Únosci a vynalézaví chlapi

Cílová: posílení schopnosti sociální adaptace v extrémních situacích; rozvíjet vynalézavost, obratnost

Průběh hry: skupina dětí je rozdělena do 2 týmů: únosci a vynalézaví chlapíci (každý tým má stejný podíl). Pravidla hry: únosce může unesenou osobu jakkoli přetáhnout; ten, kdo je unesen, musí zavolat o pomoc, utéct, osvobodit se a nenechat se nijak vláčet; Ve hře nejsou povoleny bitky a kousání.

Hra se hraje několikrát, děti si neustále střídají role

Kam utéct, když vás pronásledují

Cílová: rozvíjet dovednost správného chování v extrémních situacích, rozvíjet logické myšlení

Materiál: sešit nebo obrázky

Průběh hry: vyzvěte děti, aby se podívaly na ilustrace a vyjádřily svůj názor, kam utéct před pronásledovatelem: do nedalekého parku a schovat se pod vánoční stromeček; domů po opuštěné silnici; na autobusovou zastávku, kde je hodně lidí; na stanoviště dopravní policie. Nechte děti vysvětlit svůj výběr.

Identikit

Cílová: posílí myšlenku, že příjemný vzhled člověka ne vždy odpovídá dobrým úmyslům a naopak; Naučte se, jak vytvořit náčrt dobrého, zlého a nebezpečného člověka

Materiál: kresby různých detailů obličeje: ústa, nos, rty; pohlednice, fotografie lidí

Průběh hry: vyzvěte děti, aby se podívaly na fotografie a odpověděly, kdo podle jejich názoru může představovat nebezpečí a kdo ne. Pak nabídněte, že vytvoříte identikit nebezpečného, ​​zlého a laskavého člověka. Vzpomeňte si na pohádky, kde se říká, že příjemný vzhled ne vždy svědčí o dobrém úmyslu a naopak, příklady ze zkušeností dětí, případy z vašeho vlastního života. Nakonec udělejte závěr: abyste se naučili rozumět lidem, musíte být velmi pozorní a opatrní

Hra založená na pohádce „Koza a sedm koziček“

Obsah hry:sedm kůzlat se zavřelo v domě (děti sedí za závěsem nebo přikryté dekou), když předtím dostaly příkaz od své matky kozy. Postupně se k nim přibližují různé postavy (vlk, liška atd.), které by měly vypadat jako jejich matka a mluvit podobnými hlasy. Kozy by měly mezi sebou poznat svou matku podle hlasu a pouze jí otevřít dveře. Úkolem dětí je rozpoznat svou matku a říct, jak se jiné hlasy liší od hlasu jejich matky. Úkolem vlka a dalších podvodníků je mluvit hlasy, které se co nejvíce podobají hlasu kozí matky. Učitel se vžije do role čaroděje, který zjišťuje názory dětí na vlčí jednání a vlčí názor na kůzlata a důvody neúspěšných pokusů je oklamat. Za tímto účelem vede učitel během hry dialog s nepřátelskými stranami, během něhož se stanou zjevnými tajné záměry každé strany. Učitel se například ptá dětí, proč nevěří tomu či onomu hlasu. Pak se ptá vlka, proč kůzlata neotevřeli dveře, jaký by měl být hlas matky kozy.

Didaktické hry k upevnění znalostí

V sekci "Zdraví dětí"

Mohu – nemohu

Cílová: aktivovat pozornost dětí k jejich dovednostem a fyzickým schopnostem jejich těla; rozvíjet výzkumné činnosti; podporovat pocit důstojnosti

Atributy: míč

Průběh hry: Moderátor hodí míček dítěti a řekne „mohu“ nebo „nemohu“. Dítě, které chytilo míč, musí pokračovat ve frázi a vysvětlit, proč ví, jak to udělat (co mu pomáhá), nebo to neumí (dokáže se to naučit) a vrátit míč vedoucímu.Například: Můžu běhat, protože mám nohy. Nemůžu létat, protože nemám křídla.

Definujte, co to je

Cílová: aktivovat práci smyslů k rozpoznání různých předmětů; určení vedoucí role vize

Materiály: zavázané oči, předměty (například: panenka, zubní kartáček, chrastítko, jablko), žetony

Průběh hry: Dítě má zavázané oči. Předmět je položen na stůl před něj a je požádán, aby určil, co to je. Hráč potřebuje nejen pojmenovat prezentovaný předmět, ale také vysvětlit, podle jakých znaků jej poznal a jací „pomocníci“ (smyslové orgány) mu pomohli úkol zvládnout. Správná odpověď je odměněna čipem. Vyhrává ten, kdo nasbírá nejvíce žetonů.

Najděte shodu

Cílová: cvičte děti ve výběru stejných talířů, porovnávejte jejich povrchy díky hmatovým vjemům

Atributy: páska přes oči, sada talířů „Tactile Memory“ (potažené fólií, kožešinou, sametovým papírem, flanelem, hedvábím, dřevěnými a kovovými talíři)

Průběh hry: Děti se zavázanýma očima vybírají jeden talíř po druhém a pak střídavě hledají druhý hmatem. Dítě musí vysvětlit, co mu pomohlo správně identifikovat různé materiály.

Všichni pomocníci jsou důležití, všichni pomocníci jsou potřeba, ale kdo potřebuje kterého víc?

Cílová: aktivovat znalosti dětí o dominantním vývoji určitého smyslového orgánu u lidí určité profese (kuchař, zpravodajský důstojník, dirigent, parfumér, kouzelník)

Materiály: velké karty zobrazující osoby určitých profesí, malé karty zobrazující smyslové orgány (jejich počet by měl být větší, než je nutné)

Průběh hry: Každý hráč dostane velkou kartu, na stole jsou malé karty znázorňující smyslové orgány. Hráči střídavě berou malé karty ze stolu a buď si je nechají, nebo je vracejí. Hra končí, když má každý hráč jednu malou kartu, která se shoduje s velkou. Hráči se pak střídají ve zdůvodňování své volby. Zbytek hráčů pozorně poslouchá a hodnotí správnost volby. Vyhrává ten, kdo neudělal jedinou chybu nebo udělal minimální počet nepřesností.

Jaké předměty vás obklopují?

Cílová: rozvíjet schopnost navigace v prostředí z paměti, vizuální pozornosti a paměti

Materiály: páska přes oči

Průběh hry: Dítě je požádáno, aby se rozhlédlo a zapamatovalo si, co ho obklopuje. Poté mu zavážou oči a požádá ho, aby zpaměti pojmenoval předměty kolem sebe. Pokud děti úkol úspěšně splní, může být cvičení komplikované: vezměte ho do ložnice (šatna, umývárna) a aniž byste řekli, kde je, nabídněte mu, že mu řeknete, co ho obklopuje. Na závěr se můžete dítěte zeptat, proč v herně pojmenovalo více předmětů kolem sebe. (Takovéto praktické herní činnosti umožňují dítěti učinit závěr o úloze a vztahu zraku a paměti v lidském životě. Dítě z vlastní zkušenosti prožívá nepohodlí nevidomých a slabozrakých a začíná se do nich vcítit).

Poznejte rostlinu podle listů

Cílová: rozvíjet hmatovou citlivost u dětí, upevňovat znalosti o rostlinách

Materiály: různé rostliny: fíkus, podběl, smrková větvička a další; páska přes oči

Průběh hry: Učitel nejprve ukazuje dítěti různé rostliny, přičemž věnuje pozornost jejich listům. Poté je dítěti zavázané oči a požádáno, aby určilo, ze které rostliny jsou jednotlivé listy. Dítě musí samo přijít na to, že to jde udělat hmatem.

Kdo si rychleji nasadí klobouk?

Cílová: aktivovat pozornost dětí k funkčnímu významu rukou, rozvíjet obratnost

Materiály: čepice podle počtu hrajících si dětí

Průběh hry: Učitel vyzve dvě děti, aby se zúčastnily soutěže. Navíc jeden z nich musí plnit úkol jednou rukou a druhý dvěma. Po prvním kole soutěže se podmínky mění: ten, kdo si čepici nasazuje oběma rukama, to bude dělat jednou rukou a naopak. Po splnění úkolu dejte dětem možnost podívat se na sebe do zrcadla. Na konci hry si s dětmi promluvte o tom, proč se střídavě vyhrávaly.

Kdo umí rychleji počítat tlačítka?

Cílová: aktivovat pozornost dětí k tomu, že velké množství analyzátorů zapojených do práce usnadňuje provádění jakékoli práce; posílit dovednosti počítání předmětů hmatem

Průběh hry: Dítě je vyzváno, aby spočítal knoflíky na své košili (sako, šaty) dvěma způsoby: pouze hmatem nebo hmatem a pohledem na ně. Mluvte s dětmi o tom, kdy mohou počítat rychleji a proč.

Pojďme mluvit beze slov

Cílová: cvičte děti v chápání významu určitých gest, držení těla a výrazů obličeje člověka

Průběh hry: Učitel vyzve děti, aby hádaly význam jeho gest (pozdrav, rozloučení, vyhrožování atd.), mimiky (překvapení, radost, vztek atd.), držení těla (zmatenost, únava, pohoda atd.) děti dostanou za úkol: uvést příklady použití různých gest, změn držení těla a mimiky, abychom si rozuměli beze slov.

Identifikujte podle zvuku

Cílová: cvičit sluchové orgány při identifikaci a rozlišování zvuků, rozvíjet sluchovou pozornost a paměť

Materiály: hudební nástroje, papír, fólie, skleněné a kovové předměty, gumová pískací hračka atd., třísky

Průběh hry: Děti jsou rozděleny do dvou týmů a sedí zády k učiteli. Učitel napodobuje různé zvuky pomocí různých předmětů a nástrojů. Hráči z každého týmu se střídají v hádání zvuku. Vítězí tým, který dá více správných odpovědí a udělá méně chyb. Za každou správnou odpověď obdrží tým čip.

Nenechte si ujít svůj zvuk

Cílová: rozvíjet fonematické uvědomění, sluchovou pozornost, paměť

Materiály: karty s obrázky jakýchkoli zvuků (písmen)

Průběh hry: Učitel vyzve každé dítě, aby se stalo domem nějakého zvuku (děti si samy vyberou a pojmenují, čí dům budou). Děti si vezmou písmeno, které odpovídá jejich zvuku. Učitel při čtení pomalu čte básničku nebo povídku, děti identifikují první hlásku každého slova. Když dítě slyší slovo s vlastním zvukem, musí rychle vstát a znovu se posadit. Učitel dohlíží na správné splnění úkolu.

Hádej, kam Mishka cestovala

Cílová: Pomocí magnetofonu trénujte děti ve vnímání různých zvuků, rozvíjejte sluchovou pozornost a paměť

Materiály: magnetofonový záznam různých zvuků, hračka Teddy Bear

Průběh hry: Učitel řekne dětem, že pro ně Mishka připravila zvukovou hádanku: po poslechu magnetofonu musí děti uhodnout, kam Mishka cestovala. Dětem je nabízena nahrávka šustění listí, ptačího zpěvu, zvuků vlaku, auta, zvuku mořského příboje a dalších. Děti musí uhodnout zvuky, které slyší, a říct, jaké myšlenky vyvolávají.

Didaktické hry pro oddíl „Dítě a příroda“

Co kde roste

Cílová: opravit názvy některých rostlin a místa jejich růstu; rozvíjet zrakovou a sluchovou pozornost, paměť

Materiál: obrázky zobrazující rostliny, místa růstu (louka, les, pole atd.)

Průběh hry: 1. Děti dostanou obrázky znázorňující rostliny (jitrocel, heřmánek, chrpa atd.) a mají k nim přiřadit obrázek znázorňující místo, kde se tato rostlina nejčastěji vyskytuje (jitrocel – silnice, heřmánek – louka, chrpa – pole )

2. Přednášející pojmenuje rostlinu, dítě pojmenuje místo, kde roste (slovní hra)

Rozplést zmatek

Účel hry: upevnit znalosti dětí o rostlinách, částech rostlin (kořen, stonek, list, květ); upevnit znalosti o jedovatých rostlinách a jejich škodlivosti pro lidské zdraví

Materiál: obrázky částí rostlin

Průběh hry: Na stole jsou obrázky znázorňující jednotlivé části rostlin. Děti jsou požádány, aby je spojily, aby získaly správný obrázek.

Otázky : "Jaké rostliny znáš?" "Jaké nebezpečí může být pro lidi, když přijdou do kontaktu s takovými rostlinami?"

Vložte jedlou houbu do krabice

Cílová: upevnit znalosti o vzhledu jedlých a jedovatých hub; naučit je poznávat a pojmenovávat

Materiál: obrázky hub (modely), tělo košíku

Průběh hry: Obrázky hub (nebo figurín) jsou umístěny na různých místech ve skupině. Děti mají nasbírat jedlé houby do košíku, pojmenovat je a vysvětlit, proč si nevzali zbytek (jedovaté)

Možnost hry: děti jsou vyzvány, aby vyřezaly pravou a nepravou houbu z plastelíny (například: medonosná a nepravá medonosná, liška a nepravá liška), vysvětlili a ukázali rozdíly ve vzhledu těchto hub.


Irina Petrovna Popova
Kartotéka her o bezpečnosti života

„Volání záchranné služby»

Cílová: rozvíjet schopnost dětí sestavit krátký příběh, dodržující navržený plán.

Podmínky hry:Účastníci hry jasně uvedou své jméno a příjmení a na základě snímků vymyslí krátký příběh o nastalé situaci.

Na obrazovce se objeví diapozitivy a děti pomocí telefonu (hračky) „hlásí“, co se děje.

"Mladí záchranáři"

Cílová: naučit děti zapamatovat si a poté najít a vybrat požadovaný z několika obrázků; rozvíjet zrakové vnímání.

Podmínky hry:účastníci hry si zapamatují předmět zobrazený na obrázku (hračka, zvíře atd.). Poté se přes „kouř“ (závěs) z navržených obrázků vybere (uloží) ten se stejným obrázkem.

"záchranáři"

Cílová: naučit děti korelovat diagram předmětu s přírodním předmětem; rozvíjet zrakové vnímání.

Podmínky hry:„záchranáři“ se nejprve podívají na schéma a pak mezi hračkami najdou tu, která odpovídá tomuto schématu.

"Požárně nebezpečné předměty"

Cíl: podporovat rozvoj rychlosti reakce a pozornosti u dětí.

Podmínky hry:řidič pojmenovává různé objekty; Děti, které slyšely slova označující předměty ohrožující požár, tleskají rukama.

(Žehlička, TV, hodiny, cukroví, petarda, harmonika, řízek, polévka, nůž, zásuvka, zápalky, zapalovač a jiné).

"Uhasíme oheň"

Cílová: rozvíjet obratnost a rychlost pohybu, pěstovat schopnost jednat ve shodě.

Podmínky hry:Účastníci jsou rozděleni do dvou týmů a seřazeni. Na signál předá poslední hráč členům svého týmu kbelíky „vody“ (4-5 kbelíků). Hráč stojící na začátku řady napodobuje hašení ohně. Vyhrává tým, který jako první splní úkol.

"Záchranáři spěchají na pomoc"

Cílová: rozvíjet dovednosti v základních typech pohybů (chůze po nakloněné desce, skákání z obruče na obruč, plazení na gymnastické lavici, chůze po omezené ploše - mezi provazy ležícími blízko sebe); pěstovat odvahu, touhu pomoci z nesnází.

Podmínky hry:účastníci jsou rozděleni do dvou týmů a střídají se, překonávají překážky, běží k hračkám (několik hraček), vezměte si jeden po druhém (pro záchranu před ohněm) a vraťte se zpět, snažte se nikoho neshodit.

„Setkání s cizincem“

Podmínky hry: trénujte děti ve správném chování při setkání s cizí osobou.

Herní akce: děti říkají nevím, jak se chovat při setkání s cizími lidmi.

Neznámý host: Ahoj, děti! Velmi rád vás poznávám a proto vás chci pohostit sladkostmi.

Dunno se nejprve léčí a pak dává dětem sladkosti. Vzali (neberou to) zacházet. Pokud si někdo vezme bonbón (nebo jiné sladkosti), učitel se ptá, zda postupovali správně.

Neznámý host: A v mém autě jsou také čokolády a milejší překvapení! A kolik různých hraček! Pojďte se mnou – je toho dost pro všechny!

Nevím půjde s cizincem.

Pedagog: Dělá Dunno správnou věc? (osloví cizího člověka) Kdo jsi? Proč jsi přišel?

Cizinec chytne Dunno za ruku a táhne ji s sebou. Neposlouchej je! Vezmu tě k tvým rodičům, požádali tě, aby tě vyzvedli!

Dunno pláče a následuje Cizince.

Pedagog: Kluci, co byste měli dělat, když vás s sebou táhne cizí člověk? (Utrhněte se, hlasitě křičte, zavolejte o pomoc) Nechte Dunno na pokoji! (Odstrčí Cizince pryč, vezme Dunna s sebou)

"Aby nebyly žádné potíže"

Cílová: rozvíjet schopnost napsat krátký příběh o nebezpečných a bezpečných situacích zobrazených na ilustracích.

Podmínky hry: rychle sestavit krátký příběh pomocí obrázku o nebezpečné nebo bezpečné situaci.

Publikace k tématu:

Kartotéka didaktických her Kdo létá Děti stojí v jedné řadě. Moderátorka vysvětluje pravidla hry: „Pojmenuji různé předměty nebo zvířata. Pokud něco jmenuji.

Kartotéka gramatických her Klasifikace her podle vývoje různých aspektů gramatické stavby řeči Gramatické konstrukce Hry Případy: nominativ „Žijící -.

Kartotéka kulatých tanečních her Kartotéka Round Dance Games Zpracovala: učitelka MŠ MBDOU č. 10 Guba I. I. 2014 „Dárky“ Text hnutí Přinesli jsme vám to.

„Raketa“ Na asfaltu je obrázek rakety, na kterém jsou smíchaná čísla od 0 do 20 „Hopscotch“ Hra se účastní 3-4 hráči. Pro.

Kartotéka stavebních her„Rozložení obrázků“ (mladší skupina) Podívejte se s dětmi na obrázky. Nabídněte, že na nich najdete známé geometrické tvary. Vystřihněte z barevných.